Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +10 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Briti meklē kopsaucēju ar Krieviju

Lielbritānija un Krievija sper soli tuvāk saspīlēto savstarpējo attiecību uzlabošanai, britu premjerministram Deividam Kameronam ierodoties pēdējo gadu laikā nebijušā vizītē Maskavā. D. Kamerons ir pirmais britu premjerministrs, kurš viesojas Krievijā pēc Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko slepkavības 2006. gadā Londonā, kas radīja valstu savstarpējo attiecību atsalumu. Tomēr eksperti noskaņoti skeptiski, uzsverot, ka sarunas, visticamāk, aizēnos domstarpības par A. Ļitviņenko lietu.

Nosoda korupciju

D. Kamerons svētdien ieradās Maskavā, lai jau pirmdien tiktos ar Krievijas prezidentu Dimitriju Medvedevu un premjerministru Vladimiru Putinu. Sarunu galvenais mērķis ir pārrunāt un sekmēt ekonomisko sadarbību, un D. Kameronu pavada vairāk nekā 20 britu kompāniju pārstāvju.

Tikmēr vairāki bijušie britu ārlietu ministri uzsvēruši, ka D. Kameronam sarunu laikā jāaktualizē cilvēktiesību aizstāvības jautājumi. Nopietnām bažām esot pamats saistībā ar biznesmeņu Mihaila Hodorkovska un Platona Ļebedeva politiski motivēto apcietināšanu, jurista Sergeja Magņitska nāvi ieslodzījumā, kā arī pieaugošo žurnālistu un uzņēmēju apspiešanu. «Šie jautājumi ir jāatrisina, lai bizness varētu patiesi attīstīties,» vēstulē laikrakstam The Sunday Times uzsvēruši bijušie ārlietu ministri Deivids Milibends, Margarēta Beketa, Džeks Strovs un Malkolms Rifkinds.

Simtiem Krievijas uzņēmēju atrodoties ieslodzījumā, kļūstot par varas izrēķināšanās upuriem. Lielbritānijas politiķi uzstāj, ka D. Kameronam stingri jānosoda D. Medvedeva nespēja pasargāt uzņēmējdarbību no korupcijas. «Korupcijas draudi neapstājas līdz ar Krievijas robežām, un Aleksandra Ļitviņenko slepkavība pierāda, ka šīs nelikumības sasniedz arī Lielbritānijas krastus,» uzvēruši bijušie ārlietu ministri.

Simtiem britu kompāniju darbojas Krievijā, ļaujot Lielbritānijai kļūt par sesto lielāko ārvalstu investoru Krievijā, investīciju apjomam svārstoties ap 20 miljardiem mārciņu (vairāk nekā 16 miljardi latu). Tomēr korupcija un kukuļdošanas prakse apgrūtinot sekmīgu biznesa attīstību.

Cer uz biznesa virzību

Lielbritānijas ministru prezidents pēdējo reizi Maskavā viesojās pirms sešiem gadiem, kad britu valdības galva bija Tonijs Blērs. Turklāt pēdējo četru gadu laikā pat nevienam britu diplomātam nav bijusi oficiāla tikšanās ar V. Putinu, kurš A. Ļitviņenko noslepkavošanas laikā bija Krievijas prezidents.

Lielbritānija aizdomās par A. Ļitviņenko nonāvēšanu tur bijušo PSRS Valsts Drošības komitejas vadītāju Alekseju Lugovoju. Viņš esot noindējis Kremļa pretinieku, izmantojot radioaktīvo vielu poloniju 2010. Krievija vairākkārt atteikusies aizdomās turamo izdot Lielbritānijai. Sagaidāms, ka D. Kamerons no jauna pieprasīs to izdot, raksta The Independent.

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā Aleksandrs Jakovenko uzsvēris, ka Krievija gatava lietu izskatīt pati, bet vēlas no britiem saņemt pierādījumus A. Lugovoja vainai. «Tiklīdz mēs saņemsim informāciju, varam sākt sadarboties šajā lietā ar Lielbritāniju, lai izmeklētu šo lietu un izskatītu to Krievijas tiesā,» vēstnieka teikto citējusi ziņu aģentūra Reuters. «Mēs gribam zināt patiesību, taču britu puse nav gatava sadarboties. Mēs neesam saņēmuši it nekādus pierādījumus.»

Londona uzstāj, ka tiesai jānotiek Lielbritānijā, jo tieši tur notika slepkavība un A. Ļitviņenko bija britu pilsonis.

Pats apsūdzētais A. Lugovojs savu vainu noliedz un aicina neatkarīgu izmeklēšanu ļaut veikt kādai citai valstij. «Vai mēs par to strīdēsimies vēl nākamos 100 gadus? Mums jāmeklē atrisinājums,» viņš norādīja britu raidsabiedrībai BBC.

Tikmēr analītiķi prognozē, ka Lielbritānijas premjerministra tikšanās ar Krievijas ietekmīgākajiem vīriem nenesīs cerēto rezultātu. Tomēr sagaidāms, ka tikšanās laikā tiks parakstīti vairāki nozīmīgi biznesa kontrakti.

«Pēdējo piecu gadu laikā tās ir bijušas aukstas, pat ledainas attiecības, kas kavējušas biznesa investīcijas,» aģentūrai Reuters norādījis Krievijas investīciju bankas Troika Dialog stratēģis Kriss Vīfers. Tādēļ D. Kamerona vēsturiskā vizīte Maskavā var sekmēt nesaskaņu gūzmu pārvarēšanu, kas apgrūtinājušas valstu sadarbību.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?