Turpmāk pašvaldībām no valsts maciņa tiks garantēti 50% no iedzīvotājiem maksājamā garantētā minimālā ienākuma (GMI) un 20% no dzīvokļa pabalsta. Cik naudas kopumā pabalstiem vajadzēs, vēl tiek rēķināts, bet līdzfinansējumu piešķirs jau no 1.oktobra maksātajiem pabalstiem. Valdībai būs tiesības katru gadu lemt par līdzfinansējuma apjomu.
«Protams, ka tas palīdzēs, atbrīvos mums finansējumu citu pabalstu piešķiršanai,» uzskata Dobeles novada domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns. Viņaprāt, svarīgākais, lai līdzekļu izmantošanai netiktu uzlikti ierobežojumi, jo esot izskanējusi versija, ka «no augšas» varētu noteikt, cik procentu no pašvaldības budžeta tā drīkst tērēt pabalstiem. Novērtējot likuma grozījumu pozitīvo ietekmi, Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs tomēr norādīja, ka šī nauda nekompensēs tos zaudējumus, ko pašvaldību budžetam radīs iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārdale, samazinot pašvaldību daļu no 83 uz 80 procentiem, kā to no 2010.gada vēlas noteikt valdība. «GMI kompensācijās mēs varam saņemt ap 100 tūkstošiem latu, bet no IIN Rēzeknes pašvaldība zaudē krietni vairāk - ap 270 tūkstošiem latu. Kā teikt, vienos vārtos,» izteicās A.Bartaševičs.
Pašvaldību vadītāji atzinīgi vērtē arī likumā paredzētās tiesības turpmāk piešķirt trūcīgas personas statusu cilvēkiem, kam ir kredītsaistības. Līdz šim šo statusu piešķirt kredītņēmējiem nedrīkstēja. «Ja ņemts kredīts mājoklim ar mērķi sakārtot savu dzīvi un rēķinoties ar stabiliem ienākumiem, atteikt būtu necilvēcīgi. Ja kredīts ņemts tikai patēriņam, jāizvērtē konkrētais gadījums. Taču šobrīd situācija ir tāda, ka audzināt nevienu vairs nevaram - kas slīkst, tas jāglābj,» norādīja A.Spridzāns. Savukārt Rēzeknes domē jau sagatavotas izmaiņas normatīvajos aktos, nosakot, ka trūcīgas personas statusu var piešķirt, ja cilvēkam ir hipotekārais kredīts savam mājoklim vai patēriņa kredīts, kas nepārsniedz 1000 latu.
Grozījumi likumā paredz arī to, ka uz naudā izmaksāto sociālās palīdzības pabalstu nevarēs vērst parādu piedziņu. Novērtējot ģimenes ienākumus, turpmāk tiks ņemts vērā arī ģimenes valsts pabalsts. Ienākumos neskaitāmajā summā iekļaus tikai pirmos 50 latus no vecāku pabalsta līdzšinējo 100 latu vietā. GMI no 1.oktobra ir diferencēts - pilngadīgajiem tie ir 40, bet bērniem - 45 lati.