Gribēja augstāk
Viedoklis, cik augstai ēkai būtu jāatrodas pašā kāpu virsotnē, zemes īpašniekiem un Jūrmalas domei ilgus gadus bija atšķirīgs. Viens no piedāvātajiem projekta risinājumiem bija pat 11 stāvu augsta ēka, kas gan netika akceptēta. Arhitekts Juris Poga atceras, ka piedāvājis vairākus risinājumus ar atšķirīgu stāvu skaitu, viens no piedāvājumiem bija ēka, kura nepārsniedz priežu augstumu. «Nekur tālu netikām, palikām pašā sākumā, un vairāk ziņu par šo projektu nav,» saka arhitekts. Tas nozīmē, ka īpašnieki patlaban varētu būt pasūtījuši jaunu projektu citam arhitektam, bet par to Dienai neizdevās gūt apstiprinājumu. Viens no SIA Jūrmalas priedes līdzīpašniekiem ir miljonāru sarakstā esošais viesnīcas Rīga īpašnieks Venjamins Gurevičs, kurš patlaban neatrodas Latvijā. Uzņēmumam nav sava atsevišķa biroja, taču viesnīcā Rīga neatradās neviens darbinieks, kurš varētu paskaidrot par SIA Jūrmalas priedes attīstības plāniem. Otrs līdzīpašnieks ir ar investīciju grupu New Century Holdings saistītais Vladimirs Levins. Taču ir zināms, ka PAU izsniegts pašreizējās ēkas pārbūvei par viesnīcu un viesu namu, strikti fiksējot tagadējās ēkas augstumu, ko nedrīkstēs pārsniegt. «Jaunais apjoms drīkst būt līdz 12 metru augsts, nepārsniedzot 3,5 stāvus. Šeit var izveidot ļoti pievilcīgu objektu,» uzskata V. Zvejniece. 2007. gadā teritorijai mainīts zonējums, tagad tā ir darījumu iestāžu teritorija, kas pieļauj lielāku apbūves blīvumu nekā iepriekšējais zonējums - jaukta dzīvojamā un atpūtas zona krasta kāpu aizsargjoslā. Šā gada sākumā teritorijai apstiprināja detaļplānojumu.
Viesnīca vai kūrorta iestāde šai vietai ir labākais risinājums, uzskata Jūrmalas Aizsardzības biedrības pārstāvis Guntis Grūba: «Attīstības plāna grozījumu izstrādes gaitā tiek piedāvātas dažādas idejas par promenādi jūras krastā vai kafejnīcām kāpu zonā, kas darbotos visu gadu. Šī būtu tā vieta, kur šādas idejas varētu īstenot. Katrā ziņā šeit jābūt sabiedriski pieejamai teritorijai, nevis daudzdzīvokļu namam, kā bija paredzēts iepriekš.» Viņš arī uzskata, ka būtu interesanti ēku atjaunot iepriekšējā izskatā. Iepriekšējie neīstenotie projekti gan visai atšķīrās no šobrīd izdemolētajiem padomju laika sanatorijas korpusiem.
Rosīsies arī kaimiņi
Plānošanas un arhitektūras uzdevumu ēkas rekonstrukcijai saņēmuši arī blakus esošā zemesgabala īpašnieki - pēc Jūrmalgeitas skandāla nezināmā prombūtnē esošā Germana Miluša sieva Ella Miluša un viņa biznesa partneris, arī Jūrmalgeitas sarunās figurējušais Valērijs Barjers. Viņiem pieder vairāki zemesgabali bijušās sanatorijas Marienbāde teritorijā, kur savulaik bija iecerēta aktīva būvniecība, taču Jūrmalas dome samazināja pieļauto apbūves blīvumu no 40% uz 15%, kas nozīmē, ka tur netiks būvēts tik vērienīgs dzīvojamais rajons ar viesnīcu, apartamentu namu un dzīvojamām ēkām, kā bija plānots sākotnēji. Detaļplānojums šai teritorijai tā arī nav apstiprināts, jo savulaik to nesaskaņoja Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija. «Kamēr rekonstrukcija notiek vēsturiskajā ēkā tās apjoma ietvaros, darbus var veikt bez detaļplānojuma,» skaidroja V. Zvejniece.