Sestās valsts - Baltkrievijas - delegācija boikotēja Austrumu partnerības programmas sanāksmi, jo uz to nebija ielūgts Rietumu daudz kritizētais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko.
Izolē iedzīvotājus
27 ES dalībvalstu vadītāji kopīgā paziņojumā pauda satraukumu par cilvēktiesību stāvoklī Baltkrievijā. Tur varasiestādes pēc pērn decembrī notikušajiem masu protestiem, kurus izraisīja neapmierinātība ar prezidenta vēlēšanu rezultātiem, sistemātiski esot apspiedušas jebkādas publiskas opozīcijas atbalstītāju aktivitātes.
Pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, kurās kārtējo reizi uzvarēja jau kopš 1994. gada valdošais A. Lukašenko, tika arestēti vairāki pazīstami opozicionāri, no kuriem daļa arī kandidēja vēlēšanās. Viņi tika apsūdzēti «antikonstitucionālā rīcībā», jo esot musinājuši savus sekotājus ar vardarbīgām metodēm gāzt valsts varu. Vēl aizvien daudzi no toreiz arestētajiem atrodas ieslodzījumā.
ES savā piektdienas paziņojumā neslēpa bažas par ziņām, ka politieslodzītajiem neļauj tikties ar advokātiem un tuviniekiem, viņiem ir liegta medicīniskā aprūpe un «viņi tiek pakļauti psiholoģiskam un fiziskam spiedienam», paziņojuma tekstu citē aģentūra AFP.
ES līderu paziņojums tika izplatīts neilgi pēc tam, kad Baltkrievijas delegācija paziņoja par nepiedalīšanos piektdienas sarunās, kurās tika spriests par ES nākotnes sadarbību ar austrumu kaimiņiem. Baltkrievijas pārstāvjiem paredzētās vietas pie sarunu galda palika tukšas pēc tam, kad ES līderi ceturtdien brīdināja, ka ar Baltkrieviju nenotiks jaunas sarunas par tirdzniecības līgumiem un ekonomisko palīdzību, kamēr A. Lukašenko nepārstās vērsties pret saviem kritiķiem. «Mums ir žēl, ka Baltkrievijas valdība ir nolēmusi izolēt 10 miljonus iedzīvotāju no ieguvumiem, ko Austrumu partnerības programma sniedz ES austrumu kaimiņiem,» bija teikts ES prezidējošās valsts Polijas paziņojumā.
Aiziet vakariņu dēļ
Baltkrievija paziņoja, ka pametusi samitu, jo saskārusies ar «nepieredzētu diskrimināciju». «Baltkrievijas puse bija ieinteresēta piedalīties sanāksmē, bet ar pašreizējiem noteikumiem tas nav iespējams. Partnerattiecības nevar būt balstītas uz diskrimināciju,» teikts Minskas paziņojumā.
Ar diskrimināciju baltkrievi, visticamāk, domā samita rīkotāju lēmumu neatļaut Baltkrievijas delegācijas vadītājam piedalīties vakariņās, kurās piedalījās ES dalībvalstu līderi, piemēram, Vācijas kanclere Angela Merkele un Eiropas Komisijas vadītājs Žozē Manuels Barrozo. Baltkrievija uz sanāksmi bija atsūtījusi vēstnieku Varšavā, bet diplomāti medijiem sacīja, ka viņa klātbūtni vakariņās neatļauj protokols, kas šajā gadījumā pieprasīja augstāka ranga amatpersonas deleģēšanu, vēsta vācu raidorganizācija Deutsche Welle.
Vēstnieku uz sanāksmi bija nosūtījis Baltkrievijas ārlietu ministrs Sergejs Martinovs, kurš pats bija saņēmis oficiālu ielūgumu, tomēr to ignorēja. Nedošanos uz nozīmīgo pasākumu viņš skaidroja ar argumentu, ka samitā paredzēts piedalīties valstu vadītājiem, bet A. Lukašenko tas ir liegts, jo ES viņam ir noteikusi ceļošanas ierobežojumus, kuru dēļ viņš Polijā nevarēja ierasties.
Austrumu partnerības programma, kas tika dibināta 2009. gadā, paredz veidot ciešāku sadarbību starp ES un sešām postpadomju valstīm - Ukrainu, Gruziju, Baltkrieviju, Moldovu, Armēniju un Azerbaidžānu. ES cer, ka programma palīdzēs veicināt šo dažādo valstu demokrātisko un ekonomisko izaugsmi.