Vai veidot FK Galeriju bija ilgi plānots projekts vai mirkļa izdevība?
Par fotogrāfijas izstāžu telpu domāju jau piekto gadu, kopš sākām veidot žurnālu Foto Kvartāls. Ideja nogatavojās, un FK Galerija sāk darbu kā nekomerciāla izstāžu telpa sadarbībā ar kim? Spīķeros. Galerija ir kā loģisks žurnāla darbības paplašinājums. Žurnālā - teorētiski raksti un intervijas ar māksliniekiem, savukārt galerija sniedz iespēju skatītājam iepazīt mūsdienu fotodarbus klātienē - tieši šīs iespējas līdz šim Latvijā pietrūcis.
Vai fotogrāfija ir atņēmusi to vietu jūsu dzīvē, ko tajā ieņēma literatūra? Vai vēl rakstāt? Un pati fotografējat? Kas jūs fotogrāfijā fascinē?
Pie literatūras, iespējams, atgriezīšos, bet jāpiekrīt, ka šobrīd visa enerģija tiek veltīta darbam ar vizuālo mākslu. Fascinē radošais gars, kas prasmīgi izmanto fotogrāfijas tehnoloģiskos līdzekļus mākslas darbu radīšanā!
Kā vērtējat mūsdienu latviešu fotogrāfiju?
Šobrīd vērtēt būtu pāragri, manuprāt, svarīgāk ir nodrošināt aktuālo procesu - iespēju autoriem regulāri parādīt savus jaunākos darbus. Turklāt oriģinālā, nevis reprodukcijās vai datora monitorā. Tam arī sekos vērtējums, komentāri - lai liktu pamatus profesionālai kritikai, šobrīd veidojam nelielu neatkarīgo ekspertu grupu - tie būs mākslas zinātnieki, pedagogi, kuratori - cilvēki, kuri strādā ar fotogrāfiju mūsdienu mākslas kontekstā. Publicēsim viņu viedokļus, komentārus par izstādēm.
Jūsu iecienītākie fotogrāfi un fotogrāfijas žanrs?
Allaž uzmanību piesaista eksperimenti, avangardiska jaunrade - viss, kas apsteidz savu laiku, sava laikmeta konvencijas. Lielākoties to varam novērtēt retrospektīvi -tad, kad izkristalizējies noteikta laikmeta «stils». Tā, piemēram, atskatoties uz Latvijas fotomākslas vēsturi, 60. gados ļoti daudz šādu eksperimentālu, netradicionālu darbu, kuri palikuši laikabiedru nenovērtēti, bet tagad, izvilkti dienasgaismā, ir īstas pērles. Abstrakcijas, tehnoloģiski eksperimenti, grafiski darbi (jeb t.s. subjektīvā fotogrāfija), oriģinālas autortehnikas - tas viss šajā laikposmā notika gan pasaulē, gan tepat Latvijā.
Vai jūs interesē un galerijā tiks izstādīta fotogrāfijas klasika? Vai būsit vienīgā kuratore?
Latvijā par klasiku varētu dēvēt XX gadsimta sākuma darbus - tā ir Latvijas Fotogrāfijas muzeja specialitāte. Par klasiku varam uzskatīt arī Latvijas 60. gadu fotomākslu - tas ir savā ziņā zelta laikmets, periods, kurš ļoti bagāts ar radošiem eksperimentiem fotomākslā un līdz šim ļoti maz pētīts - tikai atsevišķas publikācijas. Pašlaik strādāju pie akadēmiska pētījuma par Latvijas fotomākslu 60. gados. Savukārt izstāžu telpā šobrīd plānojam koncentrēties uz aktuālo procesu - Latvijas un arī citu valstu autoru jaunākajiem darbiem.
Atgriežoties pie jautājuma par izstāžu kuratoriem, šobrīd es kopā ar Foto Kvartāla radošo komandu strādāju pie pirmās izstādes, bet tie vairāk ir organizatoriski jautājumi. Izstādes darbu izvēlē, tematikā, izpildījumā u.c. jautājumos būtu svarīgi ievērot paša mākslinieka ieceres un prioritātes, neiejaukties viņu radošajā procesā.
Kādēļ FK Galerija tiek atvērta ar Aļņa Stakles personālizstādi?
Alnis šobrīd ir viens no pārliecinošākajiem un radoši aktīvākajiem jaunās paaudzes autoriem, ieguvis arī starptautisku atzinību, kuratoru aicināts piedalīties nopietnos starptautiskos mūsdienu fotogrāfijas festivālos un izstādēs. Darbi no apjomīgās fotogrāfiju sērijas L.S.D. Living Space Daugavpils (Dzīves telpa Daugavpils) ir bijuši eksponēti citās valstīs - tagad pirmoreiz arī Latvijā. Konkrēto darbu izlasi Alnis veidojis speciāli šai personālizstādei, tā būs šo darbu pirmizrāde Latvijā.