Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Gleznu un enerģijas reālā dzīve

Ja Rīgā kādreiz būs laikmetīgās mākslas muzejs, mēs ar to labprāt sadarbosimies, saka Krievijas fonda Stella Art Foundation direktors Aleksandrs Ritovs un mākslinieciskā vadītāja Anastasija Dokučajeva. Vasarā viņi uz Rīgu bija atveduši krievu konceptuālās mākslas klasiķu Iļjas un Emīlijas Kabakovu darbus, kuri bija aplūkojami Maskavas namā.

Stella Art Foundation ir nekomerciāla organizācija, kuru 2003. gadā dibināja uzņēmēja un mecenāte Stella Kesajeva. Fonda mērķi - kultūras apmaiņa, krievu mākslas un jauno mākslinieku atbalsts, kā arī laikmetīgās mākslas muzeja veidošana Maskavā. Muzeju plānots atvērt divu trīs gadu laikā, par tā mājvietu kļūs konstruktīvista Konstantīna Meļņikova XX gs. sākumā projektētā garāža. Līdzīgu ēku Maskavā jau divus gadus apdzīvo miljardiera Romāna Abramoviča dzīvesbiedrei Darjai Žukovai piederošais laikmetīgās kultūras centrs un izstāžu zāle Garāža.

Filozofiskās telpas rekonstrukcija

Muzeja ekspozīcijas pamatā būs Stella Art Foundation mākslas kolekcija, kuru veido krievu un rietumu mākslinieku darbi, sākot no 70. gadiem līdz mūsdienām. Šajā augošajā krājumā - jau ap tūkstoti vienību: Endijs Vorhols, Džozefs Košuts, Alekss Kacs, Roberts Mepltorps, Marks Kvins, Spensers Tuniks, Iļja un Emīlija Kabakovi, Dmitrijs Gutovs, Vitālijs Komars un Aleksandrs Melamids, Oļegs Kuļiks, Konstantīns Zvezdočotovs, Dmitrijs Prigovs, Andrejs Monastirskis un daudzi citi.

«Fonds iegādājas darbus, kas jau ir kļuvuši par mākslas vēstures sastāvdaļu un atspoguļo sarežģītus procesus mākslā un sabiedrībā,» stāsta fonda direktors Aleksandrs Ritovs. «70. un 80. gados starp Krieviju un citām valstīm eksistēja pārrāvums, un mēs vēlētos atjaunot tās filozofiskās saites, kuras bija kopīgas visai pasaulei, taču tajā laikā tika pārrautas. Veidojot kolekciju, mēs cenšamies rekonstruēt filozofisku substanci un realitāti, kas bija mākslinieku darbos. Māksliniekiem, dzejniekiem un filozofiem bieži vien nebija iespējas strādāt kopā. Pasaule bija sašķelta. Aukstā kara robežas nodalīja ne tikai Austrumus no Rietumiem, šīm robežām bija eksotiskāka trajektorija. Filozofiskās telpas noslāņošanās un sadrumstalošana bija vērojama gan Indoķīnā, gan Latīņamerikā, gan Centrālajā Amerikā, gan Āfrikā. Cilvēkiem bija grūti būt un radīt kopā. Viņiem bija gandrīz neiespējami sajust, ka šī pasaule pieder viņiem. Šī pasaule viņiem nepiederēja. Viņiem piederēja neliels brīvības gabaliņš, kuru viņi paši veidoja un kultivēja. Tieši šai brīvībai, kura dzimusi nebrīvē, mēs vēlamies piešķirt jaunu formu - tā varētu būt muzeja koncepcija. Šajā dialogā vēlamies iesaistīt arī māksliniekus, kuri darbojas šobrīd. Vizuālo mākslu sasaistīsim ar teātri, mūziku, dzeju un starpdisciplināriem projektiem. Muzejs nav kapi, muzejs - tā ir gleznu, enerģijas un cilvēku, kuri šo mākslu veidojuši un veido, reālā dzīve.»

Vieta blakus šedevriem

Fonda pārstāvji uzsver: «Latvijā ir jūtama spēcīga mākslinieciskā enerģija, un tās nesējs ir Ilmārs Blumbergs. Autors, kura darbos ir lādiņš un vēstījums. Mēs vēlētos viņu iekļaut savas darbības kontekstā. Ilmārs Blumbergs ideoloģiski un estētiski ir tuvs tam, ko mēs darām. Mūsu attiecības ar māksliniekiem ir pragmatiskas. Mūs interesē nevis tautu draudzības nostiprināšana, bet mākslinieku un muzeju savstarpējās attiecības. Ilmārs Blumbergs mums ir interesants, jo viņš ir spilgts mākslinieks ar savu individuālo garu un radīšanas enerģiju. Rīgā esam tikušies arī ar Miku Mitrēvicu un Katrīnu Neiburgu. Stella Art Foundation paspārnē darbojas Maskavas dzejas klubs, kas piedalījās kuratora Daniela Birnbauma veidotajā izstādē 2009. gada Venēcijas biennālē. Mēs varētu sadarboties ar Latvijas dzejniekiem.»

Fonds realizē kopīgus projektus ar Grieķiju, Austriju un Ungāriju. Novembrī Mākslas vēstures muzejā Vīnē - tas ir viens no grandiozākajiem klasiskās mākslas tempļiem pasaulē - tiks atklāta jau trešā Stella Art Foundation sagatavotā izstāde. 2008. gadā tur notika fonda kolekcijas prezentācija. 2009. gadā Vīnes muzejā bija skatāma Maskavas konceptuālistu Jeļenas Jelaginas un Igora Makareviča ekspozīcija In Situ - viņu darbi tika izvietoti blakus Brēgela, Rembranta, van Deika un Sneidersa šedevriem. (Starp citu, J. Jelaginas un I. Makareviča darbus no Stella Art Foundation kolekcijas Daniels Birnbaums atlasījis izstādei pagājušajā Venēcijas biennālē.) Nākamais projekts Vīnes muzejā - socārta klasiķa Borisa Orlova izstāde Varoņu loks, kura tiks iekārtota antīkās mākslas zālē (atklāšana 22. novembrī). Antīko impēriju māksla «sarunāsies» ar padomju impērijas mākslu.

Novērtējot Stellas Kesajevas ieguldījumu mākslas atbalstā, Krievijas Kultūras ministrija iecēlusi viņu par Krievijas nacionālā paviljona komisāri Venēcijas mākslas biennālē 2011., 2013. un 2015. gadā (komisārs ir valsts pilnvarotais ekspozīcijas pasūtītājs, kurš piesaista kuratorus un organizē dalību biennālē). «Stella Kesajeva un viņas vīrs ir uzņēmēji, kuri vada lielu holdingu. Tas nodarbojas ar tirdzniecību, mašīnu ražošanu, apgādā ar aprīkojumu gāzes koncernu Gazprom. Patīkami, ka viņi ir nolēmuši investēt naudu mākslā. Tā ir Stellas dzīves sastāvdaļa. Jau drīz viņas ambīcijas un vēlme attīstīt iecerēto rezultēsies muzeja izveidošanā. Ceram, ka tas būs viens no lielākajiem un labākajiem privātmuzejiem Eiropā. Tas ir ieguldījums mākslas tirgus attīstībā. Galerija un izstāžu telpas - tas ir viens, savukārt muzejs - kaut kas pilnīgi cits, tas ir jauns līmenis. Ja nav muzeja, arī mākslinieks nav mākslinieks,» pārliecināts Aleksandrs Ritovs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?