Baiba Ābelniece ir mamma trijiem enerģiskiem bērniem vecumā no viena līdz trīspadsmit gadiem. Katras brīvdienas ģimene pavada sportiskās aktivitātēs, jo, izkustoties pie dabas, enerģiju visai darba nedēļai sasmeļas gan mazie, gan Baiba un vīrs Kaspars. MiniDiena kopā ar viņiem noskaidroja labākās ziemas atpūtas vietas ģimenēm un iesaka idejas, kas jāņem vērā, ja sportot ziemīgajā dabā kopā ar atvasēm dodaties pirmo reizi.
Distanču slēpošana
«Šosestdien bērni jau vilka no skapja ārā skrituļslidas un posās paskrituļot, jo, sēžot Rīgas dzīvoklī, bija grūti iedomāties, ka Vidzemē valda barga ziema un distanču slēpošana notiek pilnā sparā. Tomēr vakarpusē saņēmāmies un laidām uz Vanagkalnu Jaunpiebalgas novadā. Vanagkalnā visus uzņem viesmīlīgi - siltumā var padzert tēju, pārģērbties,» priecājas Baiba.
Pie kalna saimnieka Raimonda iespējams arī slēpes izīrēt un bērniem nopirkt komplektu, ko pēc tam, bērnam augot, katru gadu bez maksas nomainīt uz lielāku. Slēpes ir labi sagatavotas un pielāgotas katra slēpotāja interesēm - slēpot slīdsolī un uzvarēt sacensībās vai doties pārgājienā ar klasiskā stila slēpēm. Slēpju īre uz dienu izmaksā vidēji piecus latus.
Slēpojot pa trasi, izbaudīsiet jaukus skatus uz Piebalgas plašumiem.
Pie mājas ir arī kalniņš, kur bērni, noguruši no slēpošanas, var izklaidēties, šļūcot ar gumijām, kas ir turpat uz vietas.
Cita ģimenes iemīļota slēpošanas vieta ir Mailes, kas atrodas Pļaviņu novada Vietalvas pagastā. Mailes gaida slēpotājus ar labi sagatavotu trasi, iespēju izīrēt slēpes tikai par diviem latiem uz visu dienu, bet tās nav tik labi sagatavotas kā Vanagkalnā, pārsvarā piemērotas tikai klasiskajam slēpošanas stilam.
Mailēs slēpotājiem iespējams siltumā padzert tēju, pārģērbties un pat ieiet pirtī, ja saimnieks ir iekurinājis. Nakšņošana Mailēs ir par simbolisku samaksu, līdzīgi kā Vanagkalnā. Trase pārsvarā ved cauri mežainam un kalnainam apvidum. Tiem, kas vēl uz kalniņiem nejūtas tik droši, ir iespēja arī izvēlēties slēpot līdzenāku aplīti.
Labas slēpošanas vietas ir arī Priekuļos, Madonā un, protams, Rīgā, Uzvaras parkā, Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā un Biķerniekos.
Uz kalna arī vismazākie
Lai saprastu, kādas aktivitātes mazajiem vislabāk iet pie sirds, der izmēģināt dažādus variantus. Vienam tīk slidošana, citam apcerīga slēpošana pa piesnigušu mežu, bet kāds lielāko prieku gūst, traucoties no kalniņa. Žagarkalns Cēsu novadā ir viena no populārākajām slēpošanas trasēm Latvijā, kur bērniem piedāvā gan individuālas, gan grupu apmācības. Bērnu slēpošanas skola ir domāta galvenokārt bērniem, kuriem jau ir pamatprasmes slēpošanā - nodarbības notiek nedēļas nogalēs. Ir pieejama arī bērnistaba - tur mazuļus var pārģērbt, paēdināt, kā arī atstāt auklīšu uzraudzībā vai palikt un spēlēties ar viņiem vecāki paši.
Bērniem līdz septiu gadu vecumam par pacēlāja lietošanu nav jāmaksā. Slēpju komplekta noma stundā - 2,5 lati, bet maksa par bērnu slēpošanas skolā pavadītajām četrām stundām ir Ls 13, iesācēju grupiņai - divas stundas Ls 10.
Pusdienas maksā Ls 1,50. Pacēlāja biļete visiem skoliņas dalībniekiem neatkarīgi no vecuma ir bezmaksas.
Bērnus vislabāk sākt mācīt slēpot no aptuveni trīs gadu vecuma. Var arī ātrāk - divu vai divarpus gadu vecumā, bet bieži vien šajā vecumā bērnam ir grūti saprast, kas tā slēpošana tāda ir, un sākums ir grūts. Katrs bērns mācās savā ātrumā un veidā - ir bērni, kas bremzēt un griezties iemācās uzreiz, ir bērni, kuriem vajadzīgs ilgāks laiks un vairākas reizes uz kalna. Uz pacēlāja bērnus vienus pašus var sākt laist aptuveni no četru gadu vecuma, bet arī tad ir jāizvērtē bērna slēpotprasme un pieredze.
Kāpjam uz slidām
Slidošana ir viens no romantiskākajiem, bet arī grūtākajiem ziemas aktivitāšu veidiem. Ja, piemēram, slēpojot ar distanču slēpēm, nokrist ir diezgan neiespējami, tad slidotājiem iesācējiem no zilumiem neizbēgt. Tas gan bērnus parasti neattur, un, tā kā mazie ātri apgūst līdzsvara noturēšanas spēju, viņi slidotprieku var baudīt, jau pirmoreiz uzvelkot slidas.
Publiskās slidotavas pieejamas gandrīz katrā lielākajā Latvijas pilsētā gan brīvā dabā, gan hallēs. Arī vairākas privātas izklaides vietas un pat nelieli viesu nami piedāvā slidošanas iespējas.
Tukuma rajonā esošās kinopilsētiņas Cinevilla tuvumā mitinās Sniega cilvēks, kas daudzu citu aktivitāšu vidū piedāvā arī veselas trīs slidotavas. Ziemas parkā darbojas slidu noma, kur vajadzīgo slidu izmēru atradīs gan bērni, gan pieaugušie. Ballīte uz ledus - tā varētu raksturot kinopilsētas jaunajā paviljonā izveidoto slidotavu. Tā ir slēgtā telpā izveidota dabīga ledus slidotava, kur vienmēr skan jautra mūzika, telpa ir īpaši izgaismota. Apmeklētājiem tiek piedāvāta slēdzama apavu un mantu glabātava.
Daugavas slidotava būs piemērota visiem, kuri vēlas paslidot mierīgā un nesteidzīgā veidā. Vecākiem, kuri vēlas paslidot divvientulībā, noteikti patiks Romantiskā slidotava. Cinevillā pieejama arī viesnīca un krodziņš, cenas ir demokrātiskas.
Slidošana un noma ģimenēm stundā maksās vienu latu katram, bet, ja nākat ar savu inventāru, tad, maksājot katrs latu, varēsiet slidot visu dienu.
Jāatceras par drošību!
Lai nodrošinātu bērna veselīgu attīstību un stiprinātu imūnsistēmu, neatkarīgi no laikapstākļiem mazulim vajadzētu pavadīt ārā vismaz divas stundas katru dienu. Ja vien bērns ir atbilstoši saģērbts un kustas, aukstums nekaitēs pat tad, ja termometra stabiņš noslīdēs līdz mīnus divdesmit grādiem pēc Celsija skalas! Nevajadzētu arī aizmirst pirms došanās ārā mazajam uz sejas uzziest speciālu aizsargkrēmu, lai neapsaldētu ādu.
Skolēni vecumā līdz 12 gadiem var neapmeklēt skolu, ja gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 20 grādiem, paredz spēkā esošie normatīvi. Savukārt skolēni vecumā no 13 gadiem uz skolu var neiet, ja gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 25 grādiem.
Mazi bērni ātri var apsaldēties, tādēļ lielā aukstumā ārā iet nevajadzētu.
Dodoties baudīt ziemas priekus, atbilstošs apģērbs ir noteikums numur viens! Bērnam vajadzētu sagādāt cimdus, kuri gatavoti no mitrumu necaurlaidīga materiāla un ir ar pagarinātu plaukstas locītavas daļu, kuru uzvilkt pāri virsjakai. Būtu vēlams izvairīties no adītiem cimdiem, jo tie salīp ar sniegu un ātri kļūst slapji. Slēpošanas inventārs (slēpes, slēpjzābaki, nūjas) bērnam var būt pašam savs, taču šobrīd gandrīz visās trasēs to ir iespējams iznomāt. Bērni aug ātri, un vismaz sākumā noteikti katru gadu vajadzēs jaunu inventāru, un tad ir vērts padomāt - iegādāties pilnu komplektu vai tomēr nomāt.
Obligāta inventāra sastāvdaļa ir ķivere, bez kuras bērnu uz kalna laist nedrīkst. Ķivere neveiksmes gadījumā pasargās bērnu no nopietnām galvas un mugurkaula traumām. Arī ķiveres šobrīd ir iespējams gan iegādāties, gan iznomāt visos nepieciešamajos izmēros.