Irānas ambīcijas
Irāna jau mēnešiem runājusi, ka plāno urāna bagātināšanas procesu īstenot Kumas pilsētas tuvumā pazemes stacijā, kas rūpīgi pasargāta no iespējamiem uzbrukuma draudiem. Irānas Atomenerģijas organizācijas vadītājs Ferejduns Abāsi uzsvēra, ka darbs stacijā tiks sākts jau tuvākajā laikā un tajā urānu varēs bagātināt līdz 3,5% un 20% līmenim.
«Es to sauktu par kārtējo Irānas izlēcienu,» kāda Rietumu amatpersona norādīja ziņu aģentūrai Reuters. Irāna vēlas demonstratīvi uzsvērt, ka nepadosies starptautiskās sabiedrības spiediena priekšā un neatteiksies no ambiciozās kodolprogrammas.
Teherāna uzsver, ka tās kodolprogramma domāta vienīgi civiliem, nevis militāriem mērķiem. Rietumvalstis bažījas par pretējo, solot līdz janvāra beigām lemt par jaunām sankcijām un iespējamu Irānas naftas embargo. Eiropas Savienība (ES) jau principiāli vienojusies par embargo, sekojot ASV piemēram.
Tikmēr Teherāna publiski neizrāda satraukumu par iespējamo embargo un stāsta, ka bez problēmām spēs atrast alternatīvus noieta tirgus. Taču valsts solījusi embargo gadījumā bloķēt naftas eksportam svarīgo Hormuza šaurumu. Pa šo tranzītceļu pie patērētājiem nonāk 20% no pasaules naftas.
Stiprina pozīcijas
Irānas prezidents Mahmūds Ahmadinedžāds, augot sankciju draudiem, svētdien sāka vizīti Latīņamerikā, kam varētu sekot jaunu līgumu gūzma. M. Ahmadinedžāds viesosies Venecuēlā, Nikaragvā, Ekvadorā un Kubā. «Tā kā pret režīmu arvien tiek pastiprināts spiediens, tas ir izmisis pēc sabiedrotajiem,» ASV Valsts departamenta pārstāves Viktorijas Nūlendas teikto citējis CNN.
«Skaidrs, ka Irāna smagi cieš no sankcijām, un es domāju, ka Latīņamerikā tā patiesībā meklē veidus, kā mazināt sankciju ietekmi,» stāstīja Starptautisko Novērtējumu un stratēģiju centra pārstāvis Dāgs Farahs.
Taču analītiķi uzsver, ka tas ir tikai viens no pēdējo dekāžu laikā rūpīgi plānotājiem mēģinājumiem stiprināt ietekmi šajā reģionā. Irānas telekanāls Press TV, stāstot par prezidenta vizīti, uzsvēra, ka Latīņamerika ir «viena no galvenajām Islāma Republikas ārpolitikas prioritātēm».
Zīmīgi, ka pirmais Irānas prezidenta vizītes pieturpunkts ir Venecuēla. Abas valstis ir vērienīgas spēlētājas naftas sektorā, turklāt tās vieno asa opozīcija pret ASV. Irāna ar Venecuēlu līdz šim parakstījušas jau vairāk nekā 270 līgumu, sākot no tirdzniecības, būvniecības un mašīnbūves sfēras līdz pat dažādiem banku sektora līgumiem.