Ja vēl pirms pāris gadiem starptautiskā arhitektu plenērā uzvarēja ideja par augstbūvēm, tagad tiek piedāvāts pilnīgi atšķirīgs risinājums - savrupmājas un viesu nami, ko citu no cita atdala nevis sētas, bet dažādas formas zemes vaļņi. Projekta attīstītājs ir SIA _Baltā kāpa_, kas pastarpināti pieder Guntim Rāvim, Edgaram Šķenderim, kā arī Tautas partijas līdera Andra Šķēles ģimenes locekļiem. Vai jaunais, Krievijā tapušais arhitektu priekšlikums gūs jūrmalnieku atbalstu, noskaidros detaļplānojuma sabiedriskā apspriešana, kas notiks no 2. līdz 30. jūnijam.
Nelolo ilūzijas
Iepriekšējo īpašnieku (trīs SIA, kas piederēja advokātam Jānim Lozem) laikā tapusī vīzija ar augstceltnēm, spa centriem un viesnīcām bija naiva un pašreizējai ekonomiskajai situācijai neiespējama, uzskata G. Rāvis. Jaunajā risinājumā esot akcentēts Jūrmalai raksturīgākais - savrupmājas un viesu nami, kas neviens nebūšot ar daudziem stāviem. Krievijas projektēšanas biroja Sergey Kisselev & Partners izstrādātais projekts paredz sadalīt 228 037 m2 lielo zemesgabalu 23 zemes vienībās, no kurām 22 paredzētas apbūvei. Starp zemesgabaliem iecerēti vaļņi, kas organiski iekļaušoties ainavā un tikšot apaudzēti ar zāli. Tos izveidos no būvgružiem, kas radušies pēc Jūraslīča ēku nojaukšanas. Teritorijai pa vidu ies tikai viens galvenais ceļš, kurš turklāt tiks iegremdēts zemē, tādējādi, cik var saprast no paskaidrojuma raksta, no šā ceļa mājas nebūs redzamas.
Tieši vaļņi izraisījuši vispretrunīgākās atsauksmes. Piemēram, Jūrmalas mērs Romualds Ražuks (PS) izteicās, ka skaistākajā Jūrmalas vietā tiks izveidoti Ziemassvētku kauju modeļi, turklāt katrs zemesgabals būs futbola laukuma lielumā. Vicemērs Māris Dzenītis kritizē to, ka šeit neveidosies darba vietas, bet deputāts Ilmārs Ančāns negribētu pieļaut, ka «vietā, kur nepieciešama attīstība sabiedrības interesēs, uzcels milzīgas savrupmājas.» Viņaprāt, šeit jābūt kūrorta teritorijai ar atklāto peldbaseinu.
Iedzīvotāju saasinātu interesi šī teritorija varētu izraisīt tās īpašnieku dēļ. Pēc firmas.lv datiem, SIA Baltā kāpa kopš pērnā gada nogales uz pusēm pieder SIA Inpo 11 un SIA Grif 8. Ir zināms, ka Grif 8 ir Gunta Rāvja uzņēmums, toties otra uzņēmuma īpašnieku shēma ir komplicētāka. SIA Inpo 11 100% pieder SIA Privāto aktīvu pārvalde, kas savukārt 100% pieder SIA Sabiedrība privātiem ieguldījumiem, un tās īpašnieki ir Madara Dobrāja, Kristiāna Lībane-Šķēle, Anete Šķēle-Pētersone, Iveta Smilga-Krongorne un Edgars Šķenderis.
Sauc par murgu
Jūrmalas būvvaldes skaidrojums liecina, ka pēc teritorijas plānojuma daļā no Jūraslīča teritorijas ir priežu parka rajons ar apbūvi, daļa - daudzstāvu daudzdzīvokļu teritorija, kā arī kūrorta teritorija, kas pieļauj plašas atļautās izmantošanas un apbūves funkciju iespējas. Nav noteikts konkrēts virziens, kā šai teritorijai attīstīties. Daļa iedzīvotāju gan joprojām uzskata, ka šeit varēja saglabāt arī rūpniecisko zonu un nodrošināt darba vietas.
«Tur varēja palikt kuģu remonta cehi un ražotnes, jo agrāk Jūraslīcis nodarbināja 1500 cilvēkus. Tas bija lielākais šprotu ražotājs, ko ļaunprātīgi noveda līdz bankrotam un visu iznīcināja, lai tagad varētu rakt tranšejas un būvēt savrupmājas. Ko tie cilvēki darīs, kā viņi tiks no tās teritorijas laukā? Jau šobrīd pirms Lielupes tilta brīvdienās ir sastrēgumi,» uzskata Jūrmalas iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētāja vietnieks Tālivaldis Keivs.
Viņš arī ironiski piebilst, ka blakus jaunajam privātmāju rajonam arī nākotnē domāts saglabāt nūdistu pludmali. «Tas ir murgs, kas tur notiek,» izsaucās T. Keivs.