Tiesa, speciālisti atzīst, ka konvencijas ratifikācija nekādas pārmaiņas nenesīs. Jau šobrīd Krimināllikums paredz sodu par šāda veida darbībām, taču likuma kontrolētāji atzīst - sūdzības par šādiem gadījumiem ir retums.
Zemkopības ministrijas Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone Dienai skaidroja, ka apstiprināt šo konvenciju valdības līmenī vien nozīmējot politisku lēmumu, taču arī norāda: «Ceram, ka šī dokumenta pieņemšana var likt pastiprināti pievērst uzmanību dzīvnieku labturības jautājumiem, jo nākas konstatēt, ka sabiedrības izpratne un zināšanas ir nepietiekamas.»
Latvijas Dzīvnieku aizsardzības ētikas padomes priekšsēdētāja Solvita Vība pozitīvi vērtē pievienošanos konvencijai, taču arī saka - juridiskā nozīmē tā neievieš neko jaunu, tikai nozīmē, ka vienošanās notikusi starptautiskā līmenī.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka jau šobrīd likums paredz, ka spīdzināt dzīvniekus, sakropļot vai tiem nodarīt sāpes ir kriminālsodāma rīcība. Nedrīkst arī pieļaut nekontrolētu dzīvnieku vairošanos, bet, ja nav citu iespēju, pieļaujamais nogalināšanas paņēmiens ir eitanāzija jeb iemidzināšana. Dienesta pārstāve gan atzīst, ka vienīgais veids, kā pieķert kādu kaķu slīcināšanā, esot iedzīvotāju sūdzības, taču pēdējos gados sūdzību skaits par nežēlīgu izturēšanos neesot visai liels.
Cerību, ka bezmaksas «jūrskolu» prakse varētu iet mazumā, nevieš tas, ka humānās alternatīvas maksā naudu, proti, lai iemidzinātu mazu kaķēnu, nepieciešami vismaz trīs lati, savukārt vispārējām kaķeņu sterilizācijas programmām pašvaldībām trūkst naudas. Piemēram, Cēsu novada komunālās nodaļas komunālinženiere Anita Bukeja Dienai stāsta, ka nesen novadam jau atkārtoti lūgusi piešķirt līdzekļus, lai sāktu kaķu sterilizācijas programmu Noķer - sterilizē - atlaid, taču apstiprinājuma nav vēl aizvien. Rīgā pašlaik gan uz to ir cerības. «Rīgas domes budžetā esmu pieprasījis iekļaut 130 tūkstošus latu, lai varētu realizēt programmu, kas paredz dzīvnieku vairošanos ierobežot, tos sterilizējot,» norāda Mājokļu un vides departamenta vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš. Patlaban notiekot iepirkuma procedūra, lai izvēlētos klīnikas. Individuālā kārtā, lai veiktu vienu sterilizācijas operāciju, patlaban nepieciešami 20-35 lati.