Hobijs vai karjera?
Vecākiem ir vairākas iespējas. Pirmā - sūtīt bērnu (parasti - meitenes) modeļu skolā, kas būs vai nu brīvā laika pavadīšanas pulciņš, vai profesionālās izglītības iestāde. Te jāņem vērā, ka Latvijā ir tikai divas licencētas modeļu skolas - Ginta Budes modeļu skola un Terri. Pārējās modeļu skolās izsniegtajiem diplomiem nebūs likumiska spēka, un valsts iestādes tajās nav pārbaudījušas un apstiprinājušas ne apmācību programmas, ne personālu. Tajā pašā laikā, kā atzīmē modeļu aģentūrā Natalie, bērnu brīvā laika pavadīšanas pulciņiem nav nepieciešama licence, jo tas ir hobijs.
Modeļu skolās ir iespēja mācīties ikvienai meitenei, kura vēlas pilnveidot savu personību, iemācīties ko jaunu, apgūt tērpu demonstrēšanas iemaņas, fotografēties modes žurnāliem, iepazīt un uzzināt vairāk par modi un tās tendencēm. Meitenēm, kuras apgūst tērpu demonstrēšanas pamatus, nebūt nav jāatbilst pasaulē izdomātiem tērpu demonstrētāju standartiem. Mācības šajās skolās ilgst no deviņiem mēnešiem līdz pat diviem gadiem, un pieteikties var meitenes jau no 10 gadu vecuma. Kādas modeļu skolas pārstāvis atzīst: «Liela daļa vecāku savus bērnus pie mums sūta, nevis lai viņi nākotnē nodarbotos ar modeles profesiju, bet lai bērni pilnveidotu sevi. Tieši tādēļ nav jābaidās par ārējo izskatu.» Modeļu skolā var iet jebkura meitene, kuru interesē mode, horeogrāfija un personības izaugsme. Modeļu skolās meitenes apgūst defilē, horeogrāfiju, aktiermākslu, deju un šovu iestudējumus, etiķeti, psiholoģiju, uztura mācību, angļu valodu un daudz kā cita. Tāpat, piemēram, modeļu studijā Terri katru gadu no 1. janvāra līdz 30. aprīlim notiek arī bezmaksas modeļu sagatavošanas kursi: koriģējošie vingrinājumi augumam un stājai. Bet, ja meitene tiešām vēlas nodarboties ar modeles darbu profesionāli, būtu jāizvēlas licencēta apmācību programma.
Draudi un riski
Pirms došanās uz kastinga vai modeļu aģentūru vecāku pirmais uzdevums ir izsvērt visus draudus, kas var rasties, un rūpīgi izvērtēt modeļu skolas vai aģentūras uzticamību. Par laimi, jāsecina, ka kopš skandāla 2008. gadā, kad vairākās mazās bērnu modeļu aģentūrās bija noslēgti prettiesiski līgumi un pret bērniem vērstas netiklas darbības, tamlīdzīgu gadījumu nav bijis. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) aicina vecākus ļoti rūpīgi iepazīties ar piedāvāto līgumu nosacījumiem un pārliecināties, ka tie neapdraud vai neierobežo bērnu intereses un tiesības. Šaubu vai aizdomu gadījumā vecāki var konsultēties VBTAI. Tādēļ īpaši rūpīgi ir jāizsver to aģentūru piedāvājumi, kas bērnus atrod un uzrunā pašas, turklāt līgumi jāizlasa no sākuma līdz beigām. Vislabāk būs, ja kāds no vecākiem vismaz sākumā bērnam visur dosies līdzi un pārraudzīs fotosesijās notiekošo.
Eiropas Modeļu tiesību aizsardzības un karjeras attīstības centra (EMTAKA) jurists uzsver: «Latvijā modeles ir ļoti neaizsargātas, un vecāki ne vienmēr apzinās, kādus līgumus paraksta. Tipiska situācija ir, kad modeles, kurām tiek dota iespēja doties uz kastingiem Itālijā, Latvijā atgriežas pēc vairākiem mēnešiem, neko nenopelnījušas, lai gan ir sūri grūti strādājušas.» EMTAKA centrs arī aicina uzmanīties no modeļu skolām, kuras nav licencētas, jo to darbu neviens nekontrolē un nepārrauga, līdz ar to tās ne par ko neuzņemas atbildību.
Nobeigumā var teikt, ka tad, ja kamera mīl bērnu un bērns - filmēšanās vai fotografēšanās procesu, lielu prieku gan viņam pašam, gan vecākiem sagādās dalība reklāmā. Un ne jau samaksas dēļ, bet gan tāpēc, ka tā būs neaizmirstama pieredze, jautrs pasākums un bērnības atmiņas. Tomēr, ja šī aizraušanās pāraug vēlmē kļūt par profesionālu modeli, vecākiem ir nopietni jāizvērtē gan iespējas, gan riski, jo bērna drošība ir pats galvenais.