Diagnostikas laikā man jāaizver acis, bet jau pēc mirkļa dziednieks aicina atgulties uz kušetes. Īpaši daudz par savām kaitēm gan neuzzinu. Visai nesaudzīgi un sāpīgi cauri kreklam tiek masēti atsevišķi ķermeņa punkti uz krūtīm, pēc tam mani nogulda uz vēdera, dziednieks uzsēžas jāteniski uz kājām un turpina masēt dažus punktus uz muguras. Visbeidzot kārta galvai, degunu ieskaitot. Viss - seansam atvēlētās desmit minūtes ir pagājušas. Samaksāju, pretī saņemu kases čeku, un mani pacienā ar konfekti Lācītis Ķepainītis.
Lai kurss būtu iedarbīgs, jānāk divpadsmit reižu, man paskaidro, tātad kopā izmaksās Ls 181. «Es neesmu ekstrasenss. Man nav nekādu īpašu talantu, izņemot vienu - pārvadīt cilvēkā dievišķīgu enerģiju, ar kuras palīdzību organisms atgūst līdzsvaru un sāk dziedēt pats sevi,» ar Mongolijas ainavām rotātajā mājaslapā internetā vēsta Gancogs. To, vai šāda dziedniecības metode ir iedarbīga, neviena institūcija nekontrolē.
Izmanto izmisumu
«Mēs ikdienā jūtam, ka cilvēkiem ir ļoti slikti, un arvien biežāk dziedniekam jānodarbojas ar psihoterapiju - saasinās depresijas, fobijas, nervu slimības,» stāsta Latvijas Tautas dziednieku asociācijas (LTDA) prezidente Lidija Medvedeva. Taču viņa uzskata, ka tieši cilvēku izmisumu izmanto ļoti daudzi apšaubāmi darboņi. «Reklāma nodara lielu ļaunumu. Piemēram, ir tāds Vitālijs L., kurš sevi sauc par Igaunijas galveno dziednieku, nezinu, kas piešķīris viņam šādu titulu. Viņš ārstē visu, ieskaitot tieksmi uz huligānismu un it kā spēj palielināt krūtis par 1-2 izmēriem. Ir tādi, kas it kā ārstējuši Allu Pugačovu, vēl kāds izdziedējis Leonīdu Jakuboviču no alkoholisma. Aizbrauc uz Maskavu, par 300-600 dolāriem nopērk medaļu, dabū skaistu diplomu, nosauc sevi par akadēmiķi - un tas viss notiek pilnīgi nekontrolēti. Notiek arī masu dziedināšanas seansi, kas oficiāli nav atļauti. Katrā ziņā, ierodoties pie dziednieka, pieprasiet uzrādīt sertifikātu, izvairieties no dziedniekiem, kas strādā ar pseidonīmu. Tiem dziedniekiem, kas strādā ilgus gadus ar labiem panākumiem, reklāma nav vajadzīga, cilvēki paši viņus atrod,» uzskata L.Medvedeva. Par minēto Gancogu gan esot dzirdētas pozitīvas atsauksmes, bet viņš nav saistīts ar LTDA. Tomēr metodi, kad jāapmeklē 12 seansi, vietējie dziednieki nepraktizējot - parasti pietiek ar trim, toties konsultācija ir ilgāka.
Jāpaļaujas uz saprātu
LTDA aplēsusi, ka dažādu dziednieku un ekstrasensu skaits Latvijā ir starp 600 un 700, bet asociācijas paspārnē darbojas 90. Eksistē arī citas organizācijas, piemēram, Vispasaules dziednieku līga, kuras reģistrā ir 96 dziednieki - par spīti skaļajam nosaukumam, tikai daži no viņiem nav no Latvijas. Klientam sertifikāts dod iespēju uzzināt, kura organizācija uzņemas atbildību par konkrētā dziednieka darbību, taču valsts līmenī nav nekādu kontroles mehānismu. «Veselības ministrija uzrauga ārstniecību. Dziedniecība nav ārstniecība. Dziedniecība ir joma, kas nepakļaujas regulējumam līdz brīdim, kad persona veic nelikumīgu ārstniecību vai viņas darbības nodara kaitējumu cilvēku veselībai,» norādīja Veselības ministrijas preses sekretārs Oskars Šneiders. Arī Veselības inspekcija norādīja, ka tā iejaucas tikai nelikumīgas ārstēšanas gadījumos, bet dziednieku darbību regulē vienīgi LTDA. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs savukārt var iejaukties, ja ir pārkāpumi kāda produkta vai pakalpojuma reklāmā.
«Kontrole ir nepieciešama, taču vissvarīgākais ir sākt dialogu ar valsts institūcijām. Mēs gribētu, lai dziednieku sertifikācijas komisijā piedalītos arī profesionāli mediķi, un ir nepieciešama kvalitātes kontrole. Taču ir bail, ka, uzticot kontroli tikai mediķiem, dziedniecību iedzīs pagrīdē un tad kontroles iespēju nebūs vispār,» uzsver L.Medvedeva.