Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +19 °C
Skaidrs
Sestdiena, 21. septembris
Matīss, Modris, Mariss

Kvalitātei jākoncentrē nauda

Tikko publicētais Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojums par izglītību Latvijā un tās atbilstību OECD standartiem būtībā dod apstiprinājumu jau iesāktajām reformām. Starptautiskie eksperti gan runā ne tikai par lielāku bērnu skaitu klasē un atalgojuma celšanu nozarē strādājošajiem, bet arī par augstskolu un koledžu koncentrāciju.

Tikai ar finansējumu nevar

OECD eksperti izpētījuši situāciju Latvijā, sākot no pirmsskolas līdz pat augstākajai izglītībai un zinātnei. Runājot par bērnudārziem, eksperti mudina vairāk domāt par to pieejamību un profesionālajiem standartiem pirmsskolas skolotājiem. Vajadzīga daudz sistemātiskāka pieeja viņu sagatavošanā, lai iekļautos arī jaunie pedagogi. Te gan nevar noliegt ciešu saistību ar zemo atalgojumu. Kā atzīmē OECD Izglītības un prasmju direktorāta vadītājs Andreass Šleihers, algas izglītības sektorā strādājošajiem visos līmeņos pēc OECD standartiem Latvijā ir ļoti zemas. Pedagogu atalgojuma ziņā Latvija ir pat pēdējā vietā starp organizācijas dalībvalstīm. Tomēr viņš arī piebilst, ka tikai atalgojuma celšana neko nemainīs izglītības kvalitātē.

Eksperti Latviju mudina turpināt jau iesākto ceļu un samazināt skolu skaitu, vienlaikus palielinot bērnu skaitu klasē. Tajās OECD valstīs, kur pašlaik ir efektīvākā izglītības sistēma pasaulē, ir iets tieši šis ceļš. A. Šleihers arī uzskata, ka Latvijā tik populārais arguments, ka skola ir mazo novadu un ciemu sirds, nav pietiekams. Saprotams, ka neviens šīs skolas negrib slēgt, bet augstu kvalitāti tajās nevar nodrošināt. Nav arī pierādījumu tam, ka skolotāji ir laimīgāki ar mazāku bērnu skaitu klasē. Apmierinātība ar darbu pieaug, ja pedagogiem ir iespējas savā starpā sadarboties, bet Latvijā tas notiek reti.

Ziņojumā uzsvērtas arī pozitīvās lietas. Kopš 2000. gada skolēnu mācību sasniegumu līmenis ir būtiski uzlabojies, un ir tikai nedaudzi ar ļoti vājām zināšanām. Mazāk ir arī to jauniešu, kuri pamet izglītības sistēmu pāragri, turklāt apsveicami, ka liela daļa izvēlas studēt. Tomēr, lai gan pēdējos gados Latvijai izdevies palielināt to jauniešu skaitu, kuri izvēlas studijas eksakto zinātņu jomā, šī proporcija joprojām nav pietiekama.

Augstskolu par daudz

Latvijas demogrāfiskās situācijas dēļ eksperti uzsver problēmas tieši augstākajā izglītībā. Pēc OECD prognozēm, 2020. gadā jauniešu skaits vecumā no 20 līdz 24 gadiem, salīdzinot ar 2002. gadu, būs samazinājies par 42%. Šāda tendence jau tagad ir trieciens augstskolām. Turklāt, samazinoties studentu skaitam, augstāko izglītības iestāžu skaits paliek nemainīgs un iepriekšējos gados pat ir audzis. Tāpēc ekspertu ieteikums ir pārskatīt gan augstskolu un koledžu, gan tur strādājošo skaitu, lai sasniegtu augstāku līmeni, jādomā arī par specializāciju.

Šīs rekomendācijas nepārsteidz izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski (Vienotība). Viņš Dienai sacīja, ka nopietni ir jādomā par koncentrāciju augstākajā izglītībā. Ja paskatās, cik Latvijā kopā ir augstskolu un koledžu, populācijai būtu jābūt mērāmai desmitos miljonu. Problēmas gan nav tikai skaitā. Daudzās augstākās izglītības iestādēs trūkst pietiekami augsta līmeņa pasniedzēju, līdz ar to nav arī iespējams, piemēram, organizēt zinātniskos seminārus, pievilināt studentus un radīt viņos interesi par akadēmisko un zinātnisko karjeru. Tajā pašā laikā, ja paskatās uz lielo augstskolu budžetu un izrēķina finansējumu uz vienu studentu, tas ir ļoti mazs. Pašlaik augstākā izglītība un zinātne faktiski dzīvo no struktūrfondu līdzekļiem, un nav zināms, kas notiks, kad šie papildu līdzekļi beigsies. K. Šadurskim ir bažas, ka mūsu konkurētspēja nebūs tādā pašā līmenī kā Rietumeiropā un būs grūti ar projektiem uzvarēt kopējos Eiropas konkursos.

Ministrs arī piekrīt citiem ekspertu ieteikumiem, uzsverot, ka Latvija ir uz pareizā ceļa. Darba gan priekšā vēl daudz.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pēc tam būs kūka

Koncertzāles Cēsis mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska (66) par koncertzāles 10 gadu jubileju, kultūras harmoniju, vēstures mantojumu, jaunām tradīcijām un nākotni.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?