Tomēr, Amerikas jaunajai administrācijai stājoties amatā, Eiropā radās jautājumi un minējumi par turpmākajām attiecībām starp ASV un tās sabiedrotajiem Eiropā, arī Latviju. Šobrīd, pēc gada, ar lepnumu varam teikt, ka attiecības starp Latvijas un Amerikas Savienoto Valstu tautām un valdībām ir tikpat stipras kā iepriekš.
Vienotas uzticībā demokrātijas un brīvības vērtībām, Latvija un ASV ir stratēģiskas sabiedrotās, nozīmīgas partneres, un tās saista cieša draudzība. Biežas augsta līmeņa tikšanās starp mūsu valstu valdību un militārajām amatpersonām apstiprina šīs draudzības nozīmību.
Šīs augsta līmeņa sanāksmes, kā arī regulārie ikdienas kontakti starp diplomātiem, amatpersonām un pilsoņiem abos Atlantijas okeāna krastos liecina par mūsu divpusējo saišu dziļumu un stiprumu.
ASV, Latvija un visa pasaule atrodas šķietami biedējošu izaicinājumu priekšā. Klimata pārmaiņu iedarbība apdraud ne tikai vidi, bet arī mūsu planētas drošību un stabilitāti. Gan ASV, gan Latvijā daudzas ģimenes cīnās ar pasaules ekonomiskās krīzes ietekmi. Starptautiskie centieni nostiprināt un stabilizēt situāciju Afganistānā un sagraut Taliban un Al Qaeda turpina būt smags un izšķirošs pārbaudījums. Irānas kodolprogramma rada nopietnas bažas starptautiskajā sabiedrībā.
Taču šī nav pirmā reize, kad mūsu valstis kopīgi iesaistījušās pasaules mēroga problēmu risināšanā, un tā nebūs arī pēdējā.
Gads, kas pagājis kopš ASV jaunās administrācijas stāšanās amatā, ir bijis ne tikai rīcības, bet arī atceres un pārdomu laiks. Esam atzīmējuši virkni svarīgu notikumu, godinot cilvēkus, kuri pārvarēja sava laika milzīgos pārbaudījumus. Mēs pieminējām 1989.gada izšķirošos notikumus, masu kustības, kā Baltijas ceļš, kas rezultātā noveda pie Berlīnes mūra krišanas un padomju impērijas sabrukuma. Fundamentālās pārmaiņas, ko izraisīja šie notikumi, nevar dēvēt par neizbēgamām, tās drīzāk ir daudzu cilvēku pūliņu - abpus Atlantijas okeānam - augstākais sasniegums. Šā gada 4.maijā mēs atzīmēsim Latvijas neatkarības atjaunošanas 20.gadskārtu.
NATO 60.gadadienā, ko svinējām pērn, mēs paudām atzinību ASV un Eiropas nozīmīgajai partnerībai. Nesen pieņemtais Lisabonas līgums papildus nostiprina ES un tās dalībvalstu, to skaitā Latvijas, lomu pasaules norisēs. Nesen, nodibinot ES un ASV Enerģētikas padomi, ir likti pamati, lai padziļinātu transatlantisko sadarbību stratēģiskajā enerģētikas nozarē.
Kā NATO sabiedrotās Latvija un ASV Briselē sēž pie viena sarunu galda, apspriežot pašus neatliekamākos pasaules drošības jautājumus un mūsu vienoto nākotnes stratēģiju, lai to iekļautu jaunajā NATO Stratēģiskajā koncepcijā. Piecarpus gados, kopš Latvija iestājusies NATO un ES, tā konsekventi pildījusi savas saistības svarīgās transatlantiskās drošības misijās, izvietojot spēkus Kosovā, Irākā, Afganistānā un citos reģionos, kas būtiski transatlantiskajai drošībai.
Nozīmīgas nemilitāru kravu piegādes Afganistānā dislocētajam karaspēkam tranzītā šķērso Latviju pa Ziemeļu piegādes tīklu, kam kopumā ir ievērojama ietekme uz reģionu. Grūti iedomāties labāku apliecinājumu ciešajām Latvijas un ASV attiecībām, kas balstās uz savstarpēju uzticēšanos, kā sadarbība Afganistānas austrumdaļā, kur amerikāņu un latviešu karavīri plecu pie pleca apmāca un konsultē afgāņu armiju.
Latviju un ASV vieno arī kopīgs mērķis veicināt demokrātiju, stabilitāti un pilsonisku sabiedrību citās bijušajās padomju republikās. Latvija ir paraugs nevardarbīgai demokrātijas konsolidācijai, un reģionā tai ir svarīga līdera loma, palīdzot citām valstīm sākt politiskas un sociālas reformas. Ievērojot mūsu ilggadējās un ciešās attiecības, ASV, izstrādājot savu ārpolitikas stratēģiju attiecībā pret Latvijas austrumu kaimiņiem, paļaujas uz Latvijas pieredzi un kompetenci.
Neviena nācija nevar viena pati atrisināt problēmas, ar ko saskaras mūsdienu pasaule. Pasaules mēroga problēmām nepieciešami pasaules mēroga risinājumi. Drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas ASV lepojās ar iespēju virzīt un atbalstīt Latviju. Šobrīd Latvija un ASV kā sabiedrotās ir starptautiskas sistēmas daļa, kuras ietvaros dalās ieteikumos un apmainās ar padomiem, kā arī meklē vienotus risinājumus mūsu kopīgajiem izaicinājumiem.