Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +8 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Maksa atšķiras pat trīs reizes

Valmierā, Beātes ielā, blakus atrodas divas pilnīgi vienādas daudzdzīvokļu mājas. Vienas iedzīvotāji par decembri maksāja Ls 0,52/m2, otras - Ls 1,02/m2. Maksa par siltumu un silto ūdeni vienas pilsētas robežās var atšķirties pat trīs reizes, un ne vienmēr vainojams ir siltuma ražotāju noteiktais tarifs. Pirms kāda laika par saņemtajiem siltuma rēķiniem trauksmi cēla rīdzinieki un daudzu citu pilsētu iedzīvotāji.

Ne tikai siltināšana

Valmieras domes apkopojumā par visu daudzdzīvokļu māju apkures izmaksām norādīts, ka 2010. gada decembra rēķinu vidējā summa ir Ls 1,0475/m2, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā novembrī, kad vidēji valmierieši maksāja Ls 0,5492/m2. Lētākie rēķini bija jau pieminētie Ls 0,52/m2, turpretim lielākais rēķins Valmierā decembrī bija Ls 1,82/m2. Ne vienu, ne otru no šīm ēkām neapsaimnieko pašvaldības SIA Valmieras namsaimnieks, tomēr tās valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers pārzina situāciju pilsētā: «Nevar teikt, ka tikai pilnībā renovētajās mājās maksā mazāk, siltināto ēku nemaz nav tik daudz. Taču mēs rosinām iedzīvotājus veikt vismaz bēniņu un pagrabu pārsegumu un apkures cauruļu siltināšanu.» Valmierā tām pašvaldībām, kurās ir gāzes apkure, ir zemākais siltumenerģijas tarifs (Ls 33,96/MWh), tomēr arī šeit strauji pieaug nesamaksāto rēķinu skaits. Ar nemaksātājiem cīnās arī netālu esošajās Cēsīs, kur tarifs gan ir augstākais Latvijā (Ls 50,94/MWh). «Siltuma patēriņš mums nav lielāks kā Rīgā, bet tarifs gan ir krietni augstāks. Decembrī vidējā maksa par siltumu bija Ls 1,48/m2. Bija mājas, kur rēķins bija pāris santīmu zem lata, un bija arī virs diviem latiem par kvadrātmetru,» stāsta Cēsu namu apsaimniekošanas SIA CDzP valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis. Viņš cer, ka SIA Dalkia Latvia, kam piederošais uzņēmums Jaunā fabrika 2009. gadā nopirka Cēsu siltumtīklus, īstenos savus plānus par biomasas koģenerācijas stacijas būvniecību, jo iepriekšējā koģenerācijas stacija bijusi dārga un neefektīva, tās turbīnas bieži izslēgušās elektrības svārstību dēļ.

Viens no augstākajiem siltumenerģijas tarifiem ir arī Liepājā. Pašvaldības SIA Liepājas namu apsaimniekotājs valdes priekšsēdētājs Artis Rimma stāsta, ka mājās, kurās nav renovēti ne bēniņi, ne māju gali, ne siltinātas caurules, maksa par decembri bija no Ls 1,40/m2 līdz Ls 2/m2. Piecās mājās, kurās apsaimniekotāji ierīkojuši horizontālo apkures sistēmu un katrā dzīvoklī ir siltuma skaitītājs, maksa bijusi no Ls 0,80 līdz Ls 1/m2. Pirms tam gan mājas iedzīvotāji ņēma kredītu, kas jāatmaksā, no Ls 750-900 uz dzīvokli. Mājās, kas pilnībā renovētas, arī maksa par siltumu decembrī bijusi ap Ls 1/m2, bet ap 30 santīmiem par m2 mēnesī šo māju iedzīvotāji maksā par veikto siltināšanu. Arī Liepājā rēķinu samaksa sākusi klibot - par augustu, septembri un oktobri samaksāti pat 105%, turklāt par novembri jau tikai 87% rēķinu. Visticamāk, par decembri būs maksājuši vēl mazāk, pieļauj A. Rimma.

Lētāk ar šķeldu

Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas (LSUA) apkopotie dati liecina, ka iedzīvotāji vismazāk par siltumu maksā pašvaldībās, kurās ir šķeldas apkures katli, taču lielās pilsētās ar šķeldu vien nodrošināt nepieciešamo siltumenerģiju nav iespējams. Vairākās lielajās pilsētās šķeldu izmanto daļēji. Gāzes tarifa būtisku pazemināšanos tuvākajā laikā prognozēt nevar. Ieguvējas ir tās pašvaldības, kurās ir koģenerācijas stacijas, kas ražo arī elektroenerģiju. Kur tādu nav, tarifi ir salīdzinoši augsti, skaidro LSUA valdes loceklis Andris Akermanis: «Tur, kur gadiem ilgi ir strādāts pie sistēmas modernizācijas, tarifi ir zemi, bet, ja ilgstoši nav veikti būtiski uzlabojumi, tie ir augsti. Diemžēl ēku stāvoklis ir ļoti slikts, siltuma patēriņš ir nenormāls.

Ēku siltināšana ir Latvijas vājā vieta, jo katram dzīvoklim ir īpašnieks, bet mājai īsta saimnieka nav, cilvēki baidās ņemt kredītus, un siltuma ražotāji tur neko nevar darīt.» Siltumenerģijas ražotājiem visizdevīgāk būtu uzstādīt gan gāzes, gan šķeldas katlus un kurināt to, kas konkrētajā brīdī sanāk lētāk, taču šādu risinājumu neatbalstot regulators, norāda A. Akermanis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?