Guntars Krasts
Pašreizējā situācijā ļoti daudz kas ir atkarīgs no LPP/LC - ja viņi rīkosies tā, kā ir teikuši, un atbalstīs valdību svarīgos jautājumos, paši neiesaistoties valdībā, V. Dombrovskim būs iespējas virzīt uz Saeimu dažādus nepieciešamus likumdošanas grozījumus un TP atrašanās opozīcijā īpaši neietekmēs valdības darbu. Ja LPP/LC nolems solidarizēties ar TP, tad premjeram būs diezgan grūti nodrošināt normālu darba režīmu un lēmumu virzīšana Saeimā kļūs sarežģīta. Patiesībā šādas pieredzes Latvijā vēl nav bijis un līdzšinējās mazākumvaldības parasti tomēr ir saņēmušas parlamenta vairākuma atbalstu.
Pašreizējā situācijā ir iespējams konstruktīvs risinājums. LPP/LC būtu ieguvējs, atbalstot V. Dombrovska valdību. LPP/LC iegūtu iespējas ietekmēt valdības darbakārtību un panākt kādu jautājumu izskatīšanu valdībā. Viņi iegūtu tādu kā atslēgas lomu, kas varētu būt izdevīgi arī no sabiedrisko attiecību viedokļa, - nokļūtu uzmanības centrā, kas viņiem ir svarīgi, jo patlaban LPP/LC reitings nebūt negarantē iekļūšanu nākamajā Saeimā.
Valdis Birkavs
Es principā uzskatu, ka mazākumvaldība Latvijas politiskajā kultūrā ir ļoti pozitīvs fenomens. Liela vairākuma valdībām Latvijā ir tieksme aizmirst ne tikai tos, kas ir ārpus valdības, bet arī tos, kas viņus ir ievēlējuši. Liela vairākuma apstākļos valdību vadītāji vispār nerēķinās ar opozīciju. Ņemot vērā Latvijas politiķu profesionālo nesagatavotību, mazākumvaldība ir faktors, kas veicina profesionalitāti. Tas notiek tādēļ, ka atbalsts lēmumiem ir jāpanāk ar profesionalitāti un pamatotu argumentāciju, kas nenotiek, ja valdībai ir pārliecinošs Saeimas vairākuma atbalsts. Mazākumvaldības nespēj strādāt tik ātri, jebkura lēmuma pieņemšana aizņem daudz vairāk laika, jo nepieciešams pārliecināt par lēmuma pieņemšanas nepieciešamību.
Nesen, esot Valda Dombrovska valdības sēdē, biju patīkami pārsteigts par viņa vadības stilu un spēju saglabāt mieru pat ļoti sarežģītās situācijās. Tas gan nenozīmē, ka es atbalstu visus šīs valdības lēmumus.
Aptaujājusi Madara Fridrihsone