Nav, protams, pamata nevienam neko pārmest. Klišejas ir tik viegli lietojamas, tās ir pirmais orientieris tumsā, par tām visi zina un rēķinās. Pārstāstot klišeju, ir grūti izgāzties, bet, uzklausot kārtējo klišeju, tā ātri nosēžas smadzenēs. Piemēram, vecais stāsts par Jauno un Veco pasauli. Jaunās pasaules vīni esot augļaini un ekspresīvi, bet Vecās pasaules - eleganti un atturīgi. Viss skaidrs.
Tomēr, ja būtu jāsastāda klišeju tops, tad mīļākās laikam būtu ģeogrāfiskās klišejas. Vienkāršotā pasaules vīnu karte izskatītos apmēram šādi. Francijā ir nesaprotami un dārgi vīni, kurus visu laiku pārdod izsolēs. Itālijā vislabākais vīns parasti ir izlejamais mājas vīns un tad vēl kjanti. Argentīnā ir malbeks, kārtīgs steiku vīns. Austrālijā ir daudz merlo un širaza par ļoti labu cenu. Portugālē ražo to saldo portvīnu, un vēl tur ir tāds zaļais vīns. Pārējās Eiropas valstīs laikam neko labu netaisa. Nē, Spānijā ražo Rioha, to vīnu ar bullīti.
Protams, mēs labi apzināmies, ka viss iepriekš minētais nav taisnība. Ja savu ziņkāri apmierinātu tikai ar šīm bāziskajām klišejām, dzīve kļūtu sasodīti neinteresanta. Tieši tāpēc mans ieteikums ir ļauties eksperimentiem, pēc iespējas izkāpt no klišeju rāmjiem un sagādāt sev pārsteigumus. Kā, piemēram, ar šiem diviem «izlecējiem» no Spānijas.
Descendientes de J.Palacios Petalos, Bierzo, 2009. Trīs tipiskākie Spānijas reģioni, ar ko nākas saskarties vīnmīļiem, ir Larjoha, Rivera del Dvero un Priorata. Visi nopērkami Latvijā. Tomēr Spānijas, iespējams, «karstākais» reģions pēdējos gados ir Bjerso, mazs, vēl 2000. gadu sākumā nevienam īpaši nezināms reģions, kas tagad kļuvis slavens ar saviem Mencia vīnogas sarkanvīniem. Reģionu uz kartes savulaik uzlika spāņu vīndarīšanas leģenda no Prioratas reģiona Alvaro Palasjoss, kura Bjerso radītais vīns tagad atceļojis līdz Latvijai. Lai gan Petalos ir vienkāršākais no ražotāja vīniem, tomēr pretenziju uz eleganci sajutīsiet. Radīts rudens un ziemas sautējumiem. Nedaudz atdzesējiet, ja iespējams, ielejiet karafē un ļaujiet dziedāt.
Juvᅢᄅ y Camps Reserva de la Familia, Cava, 2007. Samērā mazs ģimenes ražotājs, bet ar vienu no labākajām reputācijām Spānijas kavas aprindās. Ja pasaules lielākā dzirkstošo vīnu klišeja ir par to, ka tie visi mēģina kopēt šampanieti, tad šo pilnīgi noteikti varat uzskatīt par izlecēju. Juve y Camps ir individuālists ar kavai raksturīgo citrusu un zaļo augļu dominanci tradicionālās metodes «mērcē». Tas nozīmē, ka vīns ir pietiekami būdīgs, lai izturētu arī pamatīgākus ēdienus, ne tikai zivis.