Zinātniekiem šo izvēli liek izdarīt statistika, jo Indija ir pasaules līdere pēc jaundzimušo skaita - šeit ik gadu piedzimst 27 miljoni bērnu. Savukārt Utarpradēša ir visvairāk apdzīvotā Indijas province, kas ar saviem gandrīz 200 miljoniem iedzīvotāju varētu būt sestā visvairāk apdzīvotā valsts pasaulē.
Pievērsīs uzmanību
Utarpradēšā galvenokārt dzimst zēni, tomēr palīdzības organizācija Plan India, kas šeit jau 30 gadu rūpējas par sieviešu un bērnu labklājību, par simbolisko septiņmiljardo jaundzimušo ir izvēlējusies meiteni - un nevis vienu, bet veselas septiņas. «Mūs visvairāk uztrauc tas, kas notiek ar mazām meitenēm. Viņas cieš no diskriminācijas un ir daudz ievainojamākas. Tāpēc mēs izvēlēsimies septiņas meitenes, kuras piedzims ap pusdienas laiku,» sacīja Plan India pārstāve Sudipta Bandapada. «Mēs vēlamies vienu no viņām simboliski atzīt par septiņmiljardo jaundzimušo un izmantot to kā iespēju, lai pievērstu pasaules uzmanību dzimumu nevienlīdzībai un tiesībām.»
Pagājušajā nedēļā ANO publicēja ziņojumu, kurā paustas bažas par pārāk straujo pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumu, tomēr piebilst, ka ir pietiekami daudz iemeslu, lai mēs visi kopā nosvinētu septiņmiljardā Zemes iedzīvotāja ierašanos.
Dokumentā izteikts aicinājums cilvēcei pārstāt uzdot jautājumu: «Vai mūsu ir par daudz?», bet tā vietā domāt, kā padarīt pasauli labāku. «Pasaules populācija turpinās pieaugt, un mums tam ir jābūt gataviem. Mums ir jādara viss, lai pēc iespējas vairāk cilvēku būtu veseli, lai pēc iespējas vairāk cilvēkiem būtu pieejama izglītība,» ziņojumu citē BBC. «Mums ir iespēja izveidot daudz stabilāku, sociāli taisnīgāku pasauli līdz laikam, kad mūsu skaits sasniegs 10 miljardus, bet tas nozīmē, ka mums ir jārīkojas jau tagad.»
Pieaugs lēnāk
Bija jāpaiet aptuveni 250 tūkstošiem gadu, lai Zemes iedzīvotāju skaits sasniegtu miljardu (1800. gadā). Divmiljardais cilvēks tika reģistrēts tikai 1927. gadā, bet turpmāk katrs miljards nācis klāt aizvien īsākā laikā.
Trīsmiljardā iedzīvotāja piedzimšana bija jāgaida 33 gadus. Vēl viens miljards tika pieskaitīts pēc 14 gadiem, bet piecmiljardo un sešmiljardo iedzīvotāju reģistrēja attiecīgi pēc 13 un 12 gadiem.
Prognozes liecina, ka turpmāk katrs jauns planētas iemītnieku miljards tiks sasniegts ilgākā laikā. Zinātnieki pareģo, ka astoņmiljardais iedzīvotājs varētu nākt pasaulē ap 2025. gadu, bet deviņmiljardais cilvēkbērns sagaidāms tikai 2043. gadā.
Cilvēku populācijas pieauguma tempa palēnināšanās saistīta ar pēdējās desmitgadēs novēroto straujo dzimstības samazināšanos. Pagājušā gadsimta 60. un 70. gados sievietēm mūža laikā piedzima vidēji 4,8 bērni, turpretim laikaposmā no 2005. līdz 2010. gadam sievietes laidušas pasaulē vidēji 2,6 bērnus, liecina ANO pieejamie dati.
Lielāko ieguldījumu pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumā dod attīstības valstis, kurās ik gadu piedzimst 80 miljoni bērnu, no kuriem 20 miljonu dzimuši nabadzīgākajās no tām. Tuvākajos 40 gados 97% jaundzimušo nāks pasaulē Āzijā, Āfrikā, Latīņamerikā un Karību reģionā, liecina Vašingtonā bāzētā demogrāfijas pētniecības centra Population Reference Bureau aprēķini.