Simtiem tūkstošiem cilvēku zaudējuši pajumti, daudziem draud saslimšana ar infekcijas slimībām, bet tik ļoti nepieciešamā starptautiskā palīdzība kavējas. Tas rada bažas, ka stihiju par labu sev varētu izmantot islāma ekstrēmisti.
Nāves otrais vilnis
Līdz šim plūdos gājuši bojā aptuveni 2000 cilvēku, tomēr pavisam reāli, ka varētu sākties «nāves otrais vilnis», kā to nosaucis ANO ģenerālsekretārs Bans Ki Muns, jo vismaz sešiem miljoniem cilvēku, no tiem 3,5 miljoniem bērnu, draud saslimšana ar dažādām slimībām, piemēram, vēdertīfu, A un B hepatītu un holeru, tīra dzeramā ūdens, pārtikas trūkuma un antisanitāro apstākļu dēļ. Tiek lēsts, ka kopumā stihija ietekmējusi vismaz 20 no 170 miljoniem valsts iedzīvotāju.
Lielās ūdens masas savā ceļā no zemes virsas noslaucījušas tūkstošiem māju, slimnīcu un skolu. Vismaz pusmiljonam ģimeņu nepieciešamas teltis, kur gūt pagaidu patvērumu, bet līdz šim pie tām tikuši tikai 98 tūkstoši cilvēku, jo sagāzti tilti un nopostīti ceļi, tādēļ daudzās apdzīvotās vietās nav iespējams nokļūt. Līdz šim organizācijai Pasaules pārtikas programma izdevies piegādāt pārtiku tikai miljonam cietušo.
Slikts tēls
Lai plūdos cietušos nodrošinātu ar pirmās nepieciešamības precēm, ANO aprēķinājusi, ka nepieciešami vismaz 460 miljoni dolāru (248 miljoni latu), tomēr pagaidām dalībvalstu aktivitāte bijusi zema un Pakistānas palīdzības fondā ieskaitīti tikai 125 miljoni dolāru (67,5 miljoni latu). Otrdien gan vairākas valstis solījušas palielināt savas palīdzības apjomu. Savukārt Pasaules Banka paziņojusi, ka piešķirs Islāmābādai 900 miljonu dolāru (486 miljoni latu) aizdevumu dabas stihijas seku likvidēšanai. Tomēr Pakistānas amatpersonas apgalvo, ka pilnīga atkopšanās var prasīt piecus gadus un 15 miljardus dolāru (astoņi miljardi latu), vēsta BBC.
Palīdzības organizācijas uzskata - līdzekļu piesaistē traucē tas, ka pasaule tikai pēdējās dienās uzzina, kāda mēroga postažu radījuši plūdi. «Atcerieties, ka šo plūdu apmērs pieauga nākamajās dienās,» stāsta ASV Starptautiskās Attīstības aģentūras pārstāvis Bils Bergers. «Šim stāstam nav tādas drāmas kā pēc zemestrīces, kas vienā brīdī var ietekmēt lielu skaitu cilvēku.»
Eksperti uzskata, ka valstu kūtrību palīdzības sniegšanā Pakistānai varot skaidrot arī ar tās slikto tēlu, jo potenciālie donori domā, ka nauda varētu nonākt teroristu rokās. Tādēļ ANO esot aktīvāk jāstrādā, lai šīs bažas kliedētu, jo situācija pasliktinās un pēc palīdzības alkstošo cilvēku izmisums un neapmierinātība tikai aug. To varot izmantot talibi un teroristiskā organizācija Al Qaeda, kuru spēkos ir palielināt nestabilitāti kodolvalstī.