Jūs varat visu!
Sieviešu tiesību institūta darbības mērķis ir veicināt sievietes līdztiesību ekonomiskajā sfērā, akcentējot tiesību, juridisko aspektu apzināšanos, attīstīt uzņēmējdarbību. «Liekam akcentu uz to, lai cilvēki zinātu, ka var uzdrīkstēties: jūs šai valstī drīkstat visu, ko atļauj demokrātija! Un, pirmkārt, drīkst sievietes. Diemžēl viņām ir ļoti zema pašapziņa,» atzīst L. Balga. Viņa strādā ar projektiem starptautiskā mērogā. «Latvijā nekad nav tikuši atbalstīti seniori, bet viņi ir ļoti liela sabiedrības daļa. Ar šādu atbalsta politiku 2009. gadā Latvijā ienāca Šveice, bet pēc tam - Baltijas Palīdzības komiteja (Schweizerisch - Baltisches Hilfskomitee). Dibinot Latvijas un Šveices NVO fondu, viens no Šveices nosacījumiem bija atbalsta projekti senioriem. Uzvarējām konkursā un tagad realizējam tā saucamo programmatisko projektu, kura galvenais mērķis ir zināšanu sniegšana.» Projekta Senioru ceļš realizēšanai piešķirti 92 000 latu, tāpēc apmācības ir bez maksas. Tādējādi paredzēts veicināt pilsoniskās sabiedrības ieguldījumu ekonomisko un sociālo atšķirību samazināšanā ar aktivitātēm, kas uzlabo dzīves kvalitāti 400 senioriem Vidzemē, Latgalē, Sēlijā un Kurzemē.
Mācās nopelnīt naudu
«Lai gan seniori skaitās no 57 gadiem, mēs pieņemam arī jaunākus - gan sievietes, gan vīriešus. Senioru ceļā iesaistām dalībniekus, kuriem interesē politika, bet otra joma ir uzņēmējdarbība caur pašnodarbinātību, mājamatniecību, mazajiem mikrouzņēmumiem vai NVO saimniecisko darbību,» stāsta L. Balga. Kursos, semināros, praktiskajās darbnīcās mācās, kā nodibināt organizāciju, apgūst psiholoģiskās, juridiskās zināšanas, lietišķo etiķeti. «Ierādām, kā darboties starptautiskā līmenī, lai cilvēkiem nevalstiskajā sektorā vai savā biznesiņā būtu iespējas nopelnīt.» Piemēram, latviešu un vācu kultūras dienās Bavārijā 40 mājamatnieki un Talsu dejotāji guvuši praktisku pieredzi, kā tirgoties, ieinteresēt ar savu preci Vācijā. Šovasar rīkos arī praktiskas vasaras nometnes Latvijā. Projektam piesaistīti 20 partneri Latvijas novados - gan pašvaldības, gan nevalstiskās organizācijas. «Senioru vidū diemžēl ir zems izglītības līmenis, daudziem nav tehnoloģiju iemaņu, reģionos nav gudru grāmatvežu. Bet mēs viņus mācām - oktobrī būs liels datorapmācības cikls 10 centros.»
Kā pieteikties dalībai
Senioram, kuram padodas, piemēram, zeķīšu adīšana, jāpiesakās pie sava novada projekta koordinatora. «Prasmes var būt visdažādākās! Un jānāk ar domu: es neprotu izmantot datoru, nezinu grāmatvedību, bet man ir tiesības iemācīties!» uzmundrina L. Balga. Lielākā problēma gan esot nespēja piedāvāt ko inovatīvu, tāda kā pašapmierināšanās. «Tas nozīmē - taisīs tikai to, kas patiks. Adīs zeķītes, pīs prievītes, bet nav svarīgi - kā... Ir grūtības piedomāt, lai arī citiem šis produkts patiktu. Taču arī kundze gados var izpausties mākslinieciski, tikai jābūt drosmīgākai! Nemācās, nedzīvo līdzi laikam. Nopērk žurnālu, kurā noskatās, kā izšūt krustdūrienā, - izšuj deķīti. Tas ir bezgala skaists, bet nespēj konkurēt ar tūkstoš citiem deķīšiem Norvēģijā, Vācijā un Latvijā. Mēs mēģinām to ierādīt ar pieredzes apmaiņu un tādu kā smadzeņu skalošanu.»
Vēl viena problēma - nedalīties ar informāciju. «Tālāk par savu sētu latvietis neredz. Mēs Rīgā varam attīstīt nezin kādas idejas, bet brīžiem īstas ticības, ka cilvēks laukos kļūs bagāts, nav. Taču mērķis ir kļūt bagātam! Katram cilvēkam jābūt bagātam, jo tikai bagāts var palīdzēt citam. Mūsu uzdevums ir ierādīt, kā ar fonda doto naudiņu var piepelnīt klāt. Spiežu ņemt šo naudu, lai seniori kļūst gudrāki!»