Pirms stājās spēkā noteikumi, ka pašvaldībai, līdz tā bārenim var piešķirt citu pastāvīgu mitekli, jāsedz īres maksa, ja viņš dzīvokli īrē, Rīgas domes Dzīvokļu pārvalde visiem jauniešiem piedāvāja istabu kopmītnēs. «Mums tādu māju bija pietiekami, piedāvājums bija diezgan plašs, un rinda nebija gara, taču ne visi gribēja dzīvot tādos apstākļos,» saka Ārija Stabiņa. Tikai tad, kad jaunietis divus gadus bija nodzīvojis šajās kopmītnēs, uzturējis istabu labā kārtībā un nebija iedzīvojies parādos, viņš varēja pretendēt uz labiekārtotu dzīvokli. Arī pašlaik šī kārtība nav mainījusies, taču ir ieviesti papildu nosacījumi, kas ļauj pie labiekārtota mitekļa tikt arī ātrāk. Piemēram, ja jaunietis no bērnunama vismaz sešus mēnešus strādā, viņam ir pastāvīgi ienākumi vai ja viņa apgādībā ir mazs bērns, viņš jau uzreiz var pretendēt uz labiekārtotu dzīvokli.
Diemžēl Stabiņas vērojumi liecina, ka labo piemēru neesot daudz. «Šiem jauniešiem ir stāstīts, ka viņiem tikai jāiet uz dienestiem un jāprasa, jo viņiem pienākas, taču mēs gribam iemācīt, ka, lai kaut ko iegūtu, ir jāstrādā un tas jānopelna. Jāparāda, ka viņi ir spējīgi parūpēties par mitekli, uzturēt to kārtībā, maksāt un tad iegūt kaut ko labāku.»
Taču pieredze rādot, ka lielākā daļa šo bāreņu nekur nestrādā, viņiem nav ienākumu un viņi diemžēl arī necenšas uzlabot savu situāciju. «Rezultātā šie labiekārtotie mitekļi ātri tiek nodzīvoti. Mēs bieži saņemam sūdzības no kaimiņiem par to, ka jaunieši sametas kopā pa trijiem un vairāk, kopā dzīvo, izklaidējas, rīko orģijas, trokšņo,» stāsta Stabiņa. Tāpēc rindā reģistrētie bāreņi sadalīti divās grupās.
Visi gan gaida vienā rindā, taču strādājošajiem un ģimenes cilvēkiem ir priekšrocības. Daļa šo jauniešu nupat saņēmuši miteklīšus jaunuzceltajā pašvaldības īres namā Ulbrokas ielā. Diemžēl rinda uz priekšu virzās diezgan lēni, jo Rīgā arvien mazāk ir kopmītņu tipa māju, kur piedāvāt istabu bez ērtībām. Tās pamazām tiek izformētas, lai pārbūvētu par sociālajām mājām vai mazizmēra dzīvokļu īres namiem. Problēma arī tā, ka daudzi jaunieši, kas reģistrēti rindā, nemaz neatsaucas uz Dzīvokļu pārvaldes aicinājumiem, jo saskaņā ar likumu, kas paredz segt dzīvokļa īri, viņiem tas nav izdevīgi.