Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +15 °C
Apmācies
Svētdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Trampam un Sandersam Ņūhempšīrā pirmā uzvara

Vēlētāju aptaujas bija nekļūdīgas un precīzi paredzēja Demokrātu un Republikāņu partijas priekšvēlēšanu rezultātus Ņūhempšīrā. Vienā no Savienoto Valstu mazākajiem štatiem, kam vēsturiski bijusi izšķiroša nozīme nākamā Valsts prezidenta izvēlē, pašpasludinātais «sociālists» Bērnijs Sanderss un miljardieris Donalds Tramps uzvarēja cīņā par attiecīgi Demokrātu un Republikāņu partijas nomināciju novembrī gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās.

Tramps apklusina kritiķus

Nekustamo īpašumu attīstītājs D. Tramps, kurš mēnešiem ir populārākais kandidāts republikāņu atbalstītāju vidū, pagājušajā nedēļā bija spiests samierināties ar otro vietu vēlētāju sapulcēs Aiovas štatā, kur tika atklāts priekšvēlēšanu maratons. Viņu diezgan negaidīti apsteidza ultrakonservatīvais Teksasas senators Teds Kruss, kuru D. Tramps šonedēļ nosauca par «mīksto».

Brīžiem vulgārā un nesavaldīgā D. Trampa neveiksme Aiovā bija atvieglojums Republikāņu partijas vadībai, kurai nekādos rāmjos neiekļaujamais miljardieris ir kā miežgrauds acī. Tomēr viņa pārliecinošā uzvara otrdien notikušajās priekšvēlēšanās Ņūhempšīrā (tuvāko sekotāju apsteidza par gandrīz 20 procentpunktiem) likusi apklust runām, ka D. Trampa augstā popularitāte aptaujās ir maldinoša. «Skaisti, skaisti. Mēs atjaunosim Amerikas varenību,» ar savu priekšvēlēšanu kampaņas lozungu D. Tramps sāka uzvaras runu, kurā viņš izteica īpašu pateicību saviem vecākiem un bērniem. Tomēr viņš nespēja iztikt bez agresīvas retorikas. «Mēs sakausim Ķīnu, Japānu un Meksiku tirdzniecībā. Mēs sakausim valstis, kuras ik dienu atņem mums lielu naudu,» D. Trampu citē portāls Vox. «Mēs atjaunosim savu militāro varenību. Neviens negribēs mums traucēt.»

Republikāņu priekšvēlēšanās Ņūhempšīrā lielākā pārsteiguma autors bija Ohaio štata gubernators Džons Kasiks, kurš ierindojās otrajā vietā. Sevi kā mērenu politiķi pozicionējošais Dž. Kasiks devis cerību Republikāņu partijas vadībai, kas nevēlas pieļaut, ka D. Tramps vai T. Kruss iegūst politiskā spēka nomināciju prezidenta vēlēšanās.

Analītiķi šaubās, ka Dž. Kasikam, kam partijas konservatīvais spārns devis palamu Obamas republikānis, izdosies sasniegt labus rezultātus tuvākajās priekšvēlēšanās konservatīvajos Dienvidkarolīnas un Nevadas štatos. Vēlētāju aptaujas liecina, ka tur par uzvaru cīnīsies D. Tramps un T. Kruss. Pamatīgu vilšanos Ņūhempšīrā piedzīvoja Floridas senators Marko Rubio, kurš finišēja tikai piektajā vietā. Tieši viņš pēc trešās vietas republikāņu vēlētāju sapulcēs Aiovā tika uzskatīts par kandidātu, aiz kura varētu konsolidēties Republikāņu partijas establišments.

Personīgs zaudējums

Vērmontas senatora B. Sandersa uzvara Demokrātu partijas priekšvēlēšanās Ņūhempšīrā ir vēsturiska. Viņš kļuvis par pirmo ebreju un nekristieti, kas jebkad triumfējis priekšvēlēšanās, raksta USA Today. B. Sandersa uzvara bija pārliecinoša, jo viņš galveno konkurenti - bijušo ASV valsts sekretāri Hilariju Klintoni - apsteidza par vairāk nekā 20 procentpunktiem.

Pirms nedēļas notikušajās vēlēšanu sapulcēs Aiovā B. Sanderss tikai par mata tiesu piekāpās H. Klintonei, apliecinot, ka sacīkste par Demokrātu partijas nomināciju ASV prezidenta vēlēšanās nebūs viena cilvēka izrāde, kā iepriekš liecināja vēlētāju aptaujas, kurās bijusī valsts sekretāre ir priekšgalā.

B. Sanderss, tāpat kā D. Tramps un T. Kruss republikāņu nometnē, uzskatāms par autsaideru, kurš nepieder Demokrātu partijas kodolam, kurā iekļaujas H. Klintone. Viņš to vēlreiz apliecināja uzrunā pēc priekšvēlēšanu rezultātu paziņošanas Ņūhempšīrā.

«Ņūhempšīras ļaudis ir nosūtījuši skaidru vēstījumu politiskajam, ekonomiskajam un arī mediju establišmentam,» B. Sandersu atreferē Politico.com. «Viņi vēlas reālas pārmaiņas.»

H. Klintonei zaudējums Ņūhempšīrā ir ļoti personīgs, jo tieši tur viņa 2008. gadā demokrātu priekšvēlēšanās uzvarēja pašreizējo ASV prezidentu Baraku Obamu.

1992. gadā demokrātu priekšvēlēšanās Ņūhempšīrā viņas vīrs Bils Klintons pēc ļoti vājā rezultāta Aiovā finišēja otrais, ieliekot pamatus vēlākai uzvarai par partijas nomināciju.

H. Klintone saviem atbalstītājiem Ņūhempšīrā sacīja, ka «nozīme nav tam, vai tu saņem nokdaunu, bet vai tu spēj piecelties».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pēc tam būs kūka

Koncertzāles Cēsis mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska (66) par koncertzāles 10 gadu jubileju, kultūras harmoniju, vēstures mantojumu, jaunām tradīcijām un nākotni.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?