Negrib atgriezties mājās
Kolontara ciematā, kas atrodas vistuvāk negadījuma vietai, palīdzības dienestu darbinieki trešdien no ielām un ēku sienām nomazgāja sarkanos dubļus, karavīri uzstādīja pontonu tiltu, lai iedzīvotāji varētu atgriezties savās mājās un savākt nepieciešamākās lietas. «Es gaidu, kad beidzot varēšu atgriezties savā mājā, bet nedomāju, ka jebkad šeit atgriezīšos dzīvot,» aģentūrai Reuters sacīja ciemata iedzīvotājs Balāžs Holcers. «Mana sieva un dēls noplūdes laikā bija iesprostoti mājā. Sieva dēlu uzcēla uz skapja, bet pati guva nopietnus apdegumus no noplūdušajiem atkritumiem. Viņi atrodas slimnīcā, mans dēls ir šokā. Viņš saka, ka nevēlas atgriezties.»
Kopumā no septiņiem tuvējiem ciemiem evakuēti aptuveni 500 cilvēku pēc tam, kad pirmdien tika pārrauts rezervuārs, kurā glabājās alumīnija ražošanā radušies blakusprodukti - varš un citas kodīgas vielas. No rezervuāra izplūda aptuveni miljons kubikmetru kaitīgo vielu, savā ceļā aizslaukot automašīnas un sabojājot ēkas un tiltus, bet skartās vietas iekrāsojot spilgti sarkanā krāsā. Negadījumā dzīvību zaudēja četri cilvēki, 120 guvuši ievainojumus (vairākumā gadījumu apdegumus), bet trīs tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem. Ungārijas valdība otrdien noplūdi klasificēja kā vides katastrofu un izsludināja ārkārtas stāvokli trijos apgabalos.
Alumīnija rūpnīcas pārstāvji apgalvo, ka pirmdien, veicot pēdējo rezervuāra pārbaudi, nav konstatētas nekādas pazīmes par tuvojošos katastrofu. Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans sacīja, ka notikušo, visticamāk, izraisījusi cilvēku kļūda.
Aizsargājas ar ģipsi
Kompānijas vadība arī nespēja pateikt, kādēļ noplūdes dēļ daudzi cilvēki guvuši apdegumus, jo rezervuārā esošās vielas atbilstot Eiropas Savienības noteikumiem un neesot kaitīgas. Šāds viedoklis izraisījis iekšlietu ministra Šāndora Pintēra dusmas. «Viņiem tur vajadzētu izpeldēties, tad viņi redzētu, kā ir patiesībā.»
Celtniekiem trešdien vajadzēja «aizlāpīt» rezervuāru, lai ārpus tā nenonāktu vēl vairāk kaitīgo atkritumu. Pašlaik tiek darīts viss, lai piesārņojums nesasniegtu tuvējās upes un ūdenskrātuves.
Glābēji, tērpušies īpašā apģērbā un gāzmaskās, Marcalas upē iebēra tūkstoš tonnu ģipša, lai mēģinātu apturēt toksisko dubļu aizplūšanu uz Donavu, kas atrodas 72 kilometru attālumā.
Lai gan piesārņojums neesot nonācis dzeramā ūdens apgādes sistēmā, tomēr varas iestādes piesardzības nolūkos aizliegušas lietot ūdeni no akas. Skarto rajonu iedzīvotājiem aizliegts ēst pašaudzētu pārtiku, kā arī medīt un zvejot.