Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Viņi dzīvo citādā ziemā

Nelāgās prognozes par stirnām kā galvenajām cietējām šajā bargajā un sniegainajā ziemā sākušas piepildīties - Austrumlatvijā jau redzētas kritušas stirnas, pa kādai pat kapos Madonas rajonā, kur tās, iespējams, bija devušās cerībā atrast ko ēdamu. Taču skaists stāsts ir par pavisam citu pasauli augsnē zem sniega - tā ir mierīga un gluži laimīga.

Pavasarī varētu būt krietns skaits kukaiņu, ērču, gliemežu un citu radību, kas tagad nekustīgas guļ augsnē. Ja vien ziema nepārsteigs ar spēju atkusni un tam sekojošu lielu salu, kas kukaiņiem nozīmētu nāvējošu iesaldēšanu ledū, ziemu šie dzīvnieki pat nebūs pamanījuši.

Nevar vēl zināt, kā ziemu pārcietīs par Eiropas lauksaimniecības biedu sauktais pērn augustā uzietais Spānijas kailgliemezis, kuram tik barga ziema Latvijā laikam būs pirmā. Malakologs Edgars Dreijers saka - caurmērā šī ziema gan čaulgliemežiem, gan kailgliemežiem ir labvēlīga, tie ziemo augsnē zem sniega. Čaulgliemeži veido «ziemošanas vāciņus» - rudenī čaulai priekšā izklāj gļotu slāni, tā sevi pasargājot no lieka mitruma un arī no straujas izžūšanas.

«Šīs ziema kopumā kukaiņiem ir labvēlīga, jo vairums ziemo augsnē, trūdošos kokos, un, tā kā virsū ir sniedziņš, tiem ir ideāli ziemošanas apstākļi,» stāsta entomologs Voldemārs Spuņģis. Virs sniega temperatūra šoziem mēdz būt pat -30 grādu, bet zem sniega esot ne vairāk kā -4. Zeme silda no apakšpuses. Protams, ja ziema ir barga ilgu laiku, augsne sasalst.

Kukaiņu sugas, kurām ziema sagādā vismazākās neērtības, ziemo augsnē. To ir vairākumā - no 13 000 visu sugu vismaz 10 000. Virs augsnes - uz koku stumbriem, zariem, lakstaugiem - ir maz ziemotāju. Tādas gan ir laputis, kuru olas ilga un barga ziema var izsaldēt. «Olas diezgan labi pārziemo, bet -30 grādus var paciest tikai īsu laiku. Ja tāda temperatūra saglabātos kādas divas nedēļas, laputis varētu izsalt,» saka V.Spuņģis.

Vislabāk veicas tiem kukaiņiem, kuri ziemu pavada olas stadijā, jo olas ir izturīgākas par pieaugušajiem kukaiņiem. «Tajās ir mazāk ūdens, līdz ar to mazāk iespēju sasalt. Galvenā ziemošanas stratēģija ir tāda, ka rudenī samazinās ūdens daudzums olā, kāpurā vai pieaugušajā. Palielinās olbaltumvielu un glikozes saturs, tie darbojas kā antifrīzs, lai nesasaltu,» skaidro entomologs.

Ziemot kā pieaugušam īpatnim neesot tik izdevīgi, jo tad jāatrod lielāka telpa, piemēram, kaut vai lai spārniņus salocītu. To gan dara vairākas vaboļu sugas. No tauriņiem neliels sugu skaits ziemo šādi, taču izņēmums ir alu pūcīte, arī raibeņi un citrontauriņš (krūkļu baltenis). V.Spuņģis saka - tāpēc arī pavasarī parasti redzam vispirms tieši dzeltenus vai raibus tauriņus. Ilgstošā salā var ciest tie tauriņi, kuri kāpura stadijā ziemo uz kokiem, jo salā tie zaudē ūdeni un var iet bojā.

Gandrīz visi kukaiņi ziemu sagaida nekustīgi, taču ir arī tādi, kuri ziemas laikā nav nekustīgi - par sabiedriskiem kukaiņiem sauktās bites un skudras veido ziemošanas kamolus, kur ziemot vienā čupiņā. «Šie kukaiņi neaizmieg, tie visu laiku ir aktīvi, katra bite vai skudra ar sava ķermeņa siltumu silda kamolu. Kamolos mēdz būt simtiem un pat tūkstošiem īpatņu,» stāsta V.Spuņģis. Skudru kamols atrodas zem skudru pūžņa pusmetra, metra dziļumā, bites kamolu visbiežāk veido stropā starp kārēm. Kamolā atrodas bišu māte un darba bites. Bišu dzīvi, pieejot pie stropa, dzirdēt nevar, V.Spuņģis saka: «Nav tā, ka zumētu, bites kustas ļoti lēnām.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kā viņi ziemo?

Ērces. Visdrīzāk ērču nebūs maz. Tās ziemo augsnē. Modīsies, kad zeme sasils, parasti tas notiek, kad gaiss sasils vairāk par
+4 grādiem. Tad ērce uzlien uz zāles stiebriņa vai krūma zara, izstiepj kājiņas un gaida, kad varēs kādam pieķerties.
Lapsenes un sirseņi. Ziemo tikai apaugļotā mātīte. Darba lapsenes bojā iet jau rudenī, bet mātīte nolien vietā, kur ir pastāvīgs mikroklimats, piemēram, sūnās koka stumbra ziemeļu pusē. Dienvidu pusi neizvēlas tāpēc, ka, īpaši tuvojoties pavasarim, var uznākt siltāks laiks, tad lapsene vai sirsenis strauji pamostas, taču izlidojušu to pārsteidz sals, un lapsene iet bojā.
Odi. Netraucēti ziemo olas stadijā dažādās aizsalušās slapjās vietās.
Sliekas būs kā ik gadu. Ziemo ierakušās zemē, kur veido ziemošanas kameru. Tās sienas izklāj ar gļotām, bet pašas saveļas ciešā kamoliņā.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?