Jo pēkšņi visiem ir ko teikt. Nu, šis vīns ir saldāks, bet tas skābāks. Šim neticami dūmi degunā, bet tam vairāk ogu aromātu. Šis tāds stiprs, bet tas tik maigs, ka varētu daudz izdzert. Bet tas pirmais labāk iet kopā ar ēdienu. Pat lielākie vīna skeptiķi un alus dzērāji atveras. Visiem ir ko teikt, jo ir ko salīdzināt. Esmu novērojis, ka šāda salīdzināšana palīdz vieglāk uztvert vīnu, to apgūt un iegūt kaut nelielu priekšstatu, cik daudzpusīgs šis dzēriens mēdz būt.
Salīdzināšanai, protams, savi trūkumi. It sevišķi, ja «žūrijas» pieredze ar dažādiem vīna stiliem ir ierobežota, visbiežāk uzvar skaļākie, uzbāzīgie, nopulētākie vīni.
Bet atgriežoties pie salīdzināšanas. Salīdzināt jūs varat dažādu vīnogu vīnus. Nu, piemēram, Cabernet Sauvignon ar Syrah vai Sauvignon Blanc ar Chardonnay. Salīdzināt varat viena ražotāja dažādu ražas gadu vīnus. Būsiet pārsteigti, cik dažādi var garšot, piemēram, «jauneklis» no 2007.gada izlaiduma un «opis» no 1995. gada.
Salīdzināt var arī dažādu ražotāju viena stila vīnus. Konkrētos divus Cotes du Rhone sarkanvīnus salīdzināju pie beuf a la bourguignonne jeb liellopu gaļas sautējuma Burgundijas gaumē (recepti varat droši iegūglēt). Abi salīdzināmie no slavenās Ronas ielejas Francijā, abi darināti leģendārās vīndarītavās, abi no vienkāršā gala, bet ļoti izteik-smīgi savas sugas pārstāvji. Kā radīti kombinēšanai ar gaļas ēdieniem un rudens vakariem.
Paul Jaboulet Aine, Cotes du Rhone, 2009, Parallele 45. Paul Jaboulet Aine ir viens no leģendārākajiem Ronas upes ielejas ražotājiem. Ja esat dzirdējuši par Paul Jaboulet darināto Hermitage La Chapelle, kas ir viens no Francijas vīna šedevriem no Syrah ogām, lūk, šis Cotes du Rhone ir tā paša Hermitage trešās pakāpes attālināts lauku brālēns. Vienkāršs, bet savu darbu izdara ļoti labi. Tā darbs ir papildināt visus sarkanās gaļas ēdienus - sautējumus, grilus, sacepumus. Vīnam ir izteikts tanīnu krampis, tāds, ka bez ēdiena pudeli piebeigt būs grūti. Pārpildīts ar tumšo ķiršu un saldrūgtu dzērveņu un piparu niansēm, šim vīnam vajag gaļu, lai nomierinātos. Cepiniet un uzdzeriet Parallele 45.
E. Guigal, Cotes du Rhone, 2007. Guigal ir vēl viens Ronas ielejas un Francijas paraugražotājs, kas slavu ieguvis ar saviem Cote-Rotie, ļoti mazos apjomos ražotiem Ziemeļronas izcilniekiem no Syrah ogām ar nelielu Viognier piedevu. Ja Guigal ražoto Cotes du Rhone salīdzināsiet ar Jaboulet lolojumu, sastapsiet divas pilnīgi dažādas personības. Lai arī Guigal ir tikai divus gadus vecāks, tomēr izteikti nobriedušāks, zīdīgāks, vīrs pašos spēka gados. Atšķirībā no Jaboulet lolojuma neuzvedas tik skaļi un uzkrītoši, bet šarmē ar pieredzi un izsmalcinātību. Jums atliek tikai abus saliet blakus glāzēs un nopriecāties, cik skaisti konkurē jaunība ar briedumu.