Bērnu vakcinēšana pret slimībām, arī ļoti bīstamām, ir pilnībā bērna vecāku rokās, viņi izlemj, kādas potes bērnam jāsaņem. BCG vakcīna bērnam tiek potēta jau drīz pēc piedzimšanas. Tiesa, kā Diena noskaidroja Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC), ļoti nedaudz, tikai aptuveni 3% bērnu nav vakcinēti pret tuberkulozi, un tas ir labs rādītājs, lai slimība nesāktu izplatīties. Šis skaitlis pēdējo gadu laikā esot nemainīgs. LIC norāda - Latvijā jau tā ir samērā augsts tuberkulozes izplatības līmenis.
Uzplaiksnīja pēkšņi
Ka ar mazā puisēna veselību viss nav kārtībā, pirmās pazīmes pirms pusotras nedēļas bija paaugstināta temperatūra un vemšana. Vecāki sākotnēji nodomājuši, ka tas ir vīruss. Taču drošības dēļ gan viņu nogādāja BKUS. Jau zēnam iestājoties slimnīcā, mediķi ievēroja, ka bērnam ir kreisās puses pneimonija, kas ir diezgan netipiska pazīme, saka Linda Eihvalde, BKUS pediatre. Vēl vārgāks bērns kļuva nākamajā dienā, viņš mammas klēpī gulēja pavisam šļaugans, ar viņu nevarēja kontaktēties. Steidzamā kārtā tika atsaukts neirologs, kurš nozīmēja galvas datortomogrāfiju. Naktī uz trešdienu zēnam sākās krampji, un trešdienas rītā mediķi viņu nogādāja Intensīvās terapijas nodaļā. Datortomogrāfijā atklājās, ka smadzenēs krājas šķidrums, un «jau tad bija aizdomas, ka šāda aina var būt tuberkulozes saslimšanas gadījumā», saka L.Eihvalde.
Bērns tika operēts un aiznākamajā dienā pēc operācijas viņš nonāca Neiroķirurģijas nodaļas palātā, jo stāvoklis bija uzlabojies. Brīvdienās atkal sākās krampji, puisēnu atkārtoti aizveda uz Intensīvās terapijas nodaļu, stāsta L.Eihvalde. Veicot atkārtotu datortomogrāfiju, atklājās, ka plaušās ir sīki tuberkulozes perēklīši. Zēna stāvoklis pasliktinājās, tagad viņš ir nemaņā.
Zēna tēvs Jānis nespēj noticēt ļaunajai diagnozei, viņš saka, ka vēl nav gala analīžu un viņš netic, ka smagajai saslimšanai būtu saistība ar nesaņemto poti. «To tā kā negribas siet kopā,» viņš saka. Viņš pieļauj, ka varbūt zēnam ir kāda ģenētiski pārmantota saslimšana no iepriekšējām paaudzēm. Mediķi gan saka - lai pierādītu tuberkulozes baktērijas klātbūtni, nepieciešams vismaz mēnesis, taču jau tagad esošās pazīmes liecinot par tuberkulozi.
Mēģināja bez zālēm
Jānis saka - abi vecākie bērni ģimenē tikuši potēti, taču abi ar sievu nolēmuši, ka šo ģimenes pastarīti nepotēs, jo «nav ko bērnam zāles lieki grūst iekšā». «Mēs esam pārvākušies no galvaspilsētas uz laukiem, esam gana zaļi. Mums ir vēl lielāki bērni, mēs cenšamies iztikt bez medikamentiem, bez antibiotikām. Mēs redzējām, ka bez tiem medikamentiem varēja tīri labi tikt galā,» skaidro Jānis. Tiesa, bērnam esot savs ģimenes ārsts, un puisēns izgājis visas regulārās pārbaudes. «Viņš normāli, lēnām attīstījās, sēdēja, spēlējās,» par puisēnu saka Jānis.
Pediatre norāda - tuberkuloze ir mums visapkārt, Latvija citu Eiropas valstu vidū izceļas ar samērā augstu tuberkulozes pacientu skaitu. Tāpēc arī Latvijā atšķirībā no daudzām ES valstīm bērnus joprojām vakcinē. «Tā neaizsargā pret tuberkulozi kā tādu, bet aizsargā mazos bērnus līdz gada, trīs gadu vecumam pret tādām smagām tuberkulozes formām kā šim bērnam,» saka L.Eihvalde.
Gan LIC, gan BKUS pārstāvji pēdējā laikā esot pamanījuši bīstamu tendenci, ka masu medijos un īpaši internetā parādoties pat kategoriski viedokļi par vakcinēšanu. BKUS jau iepriekš esot bijuši atsevišķi gadījumi pat ar letālu iznākumu, kad pret difteriju nepotēti bērni ar šo slimību nomiruši. Diena pirms diviem gadiem rakstīja par kādu ģimeni, kurā pieci bērni saslima ar difteriju, neviens no viņiem nebija vakcinēts. Bērnu mamma pēcāk teica, ka nevakcinējusi bērnus, jo ietekmējusies no dažādajiem viedokļiem medijos.