Kad kādam stāstu, ka ikdienā gatavoju ēst un manis gatavotos ēdienus ēd arī bērni, nezin kāpēc to parasti uztver kā joku. "Nopietni? Tu ikdienā gatavo ēst ģimenei? Nevar būt, ka visi ēd visu un vēl bērni!" – apmēram tāda ir reakcija. Bet jau manā bērnības ģimenē ir bijis tā, ka ēdam tikai pašu gatavotas maltītes, kur gatavošanas prasmes ir ikdienišķa nepieciešamība, nevis kas īpašs. Tāpēc latviešu virtuve man saistās un vienmēr saistīsies ar pašu gatavotām ģimenes pusdienām un vēl – ar taupību, jo neatceros, ka kādu produktu kādreiz būtu izmetis ārā. Ne Latvijā dzīvojot, ne šeit, čehu zemē.
Gulbīši
Manas dzimtas saknes no mammas puses meklējamas Lietuvā, un iespējams, ka tieši slavenie lietuviešu cepelīni ir mūsu gulbīšu receptes pamatā. Bet nekur citur neesmu baudījis šī ēdiena otrās dienas variantu – tas ir tā: ja visu neapēd, otrā dienā cepelīnu pārgriež uz pusēm, pārkaisa pusītēm rīvētu sieru un apcep krāsnī, līdz siers izkūst. Interesanti, ka čehi šeit Bohēmijas galā gatavo ļoti līdzīgas kartupeļu bumbas, ko sauc par knēdeļiem, bet, manuprāt, mani gulbīši ir labāki!
60 minūtes / 3 porcijas / ir ko pastrādāt
Vajadzēs:
- 1 kg kartupeļu,
- 0,5 kg vārītu kartupeļu ar visu mizu,
- 200 g kūpinātas gaļas vai sēņu,
- pētersīļu buntīte,
- 100 g saldā krējuma,
- 100 g skābā krējuma,
- 1 sīpols,
- sāls un svaigi malti melnie pipari
Gatavošana:
1. Kartupeļus nomizo un sarīvē uz smalkās rīves. Pēc tam nospiež marlē, cik var, sausus un šķidrumu uzkrāj bļodā.
2. Pannā apcep sagrieztus sīpolus un gaļu.
3. Vārītos kartupeļus nomizo, sarīvē uz rupjas rīves un sajauc ar svaigajiem rīvētajiem kartupeļiem. Pievieno bļodas dibenā zem šķidruma uzkrājušos kartupeļu cieti un samīca mīklu.
4. No mīklas veido nelielas laiviņas, pilda katrā karotīti ar gaļu vai sēnēm, malas aizloka ciet un apcep. Sakārto gulbīšus čuguna traukā, liek uz uguns un pārlej verdošu ūdeni tā, lai nosedz. Pavāra dažas minūtes un lej klāt abus krējumus. Pieber vēl sāli, piparus, uzliek katlam vāku un uz mazas uguns nogatavina krējuma mērcē kādas 20 minūtes. Pasniedz karstus un uzreiz.
Drupačkūka ar āboliem
Bērnībā mājās rudeņos mamma vienmēr cepa ābolu plātsmaizes ar drumstalām. Man tas viss ļoti garšoja, izņemot biezo mīklas pamatni... Šeit, Čehijā, tāpat kā Latvijā, rudeņos ābolu netrūkst, tāpēc bieži cepu ābolu drupačkūku pēc sava prāta, proti, vispār bez pamatnes! Un visiem ļoti garšo!
40 minūtes / 3 porcijas / viegli
Vajadzēs:
- 4–5 āboli,
- 3 ēdamk. cukura,
- 1 tējk. kanēļa,
- 1 ēdamk. citrona sulas,
- 100 g sviesta,
- 150 g miltu,
- saldais iebiezinātais piens
Gatavošana:
1. Āboliem izgriež serdes, pašus sagriež mazos gabaliņos un bļodā samaisa ar kanēli, 1 ēdamk. cukura un citrona sulu. Izklāj cepešpannu ar cepampapīru, uzber ābolus un liek krāsnī apcepties. Noregulē karstumu uz 220 grādiem.
2. Ieber miltus bļodā, piejauc 2 ēdamk. cukura un pierīvē atdzesētu sviestu. Visu saberž ar plaukstām, pirkstiem, lai labi sajaucas un izveidojas drupačains maisījums.
3. Izņem ābolplātni no krāsns, vienmērīgi pārber drupačas un liek atpakaļ krāsnī vēl pacepties kādas 15 20 minūtes, līdz virsiņa smuki apbrūnē.
4. Pasniedz siltu, pirms tam pārlejot ar kondensēto pienu vai uzliekot saldējuma piku.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
GRAND CAVALIER TEMPRANILLO
Pussaldais sarkanvīns no saulainās Spānijas
Šis maigais un izteikti augļainā rakstura pussaldais sarkanvīns Jūs apburs ar patīkami sabalansēto garšu, kur dominēs sarkanās ogas.
Tā ir perfekta izvēle, lai baudītu to vienu pašu vai izvēlēties kā kompanjonu pie dažāda veida, viegliem sarkanās gaļas ēdieniem.
Baudiet vīnu labi atdzesētu no 14-16°C temperatūrā.
GRAND CAVALIER VIURAO
Pussaldais baltvīns no saulainās Spānijas
Šis svaigais un augļainais pussaldais baltvīns ir perfekta izvēle, lai baudītu to vienu pašu vai izvēlēties kā kompanjonu pie salātiem, dažāda veida uzkodām, siera plates vai vistas gaļas ēdieniem. Vīns ir elegants un patīkami sabalansēts.
Baudiet vīnu labi atdzesētu no 6-8°C temperatūrā.
Jaunums Latvijas tirgū, pieejams visos veikalos.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.