Vieta vēstures grāmatās
«Mēs esam savākušies, lai pieliktu punktu AIDS. Ja mēs grasāmies aizsūtīt AIDS uz vēstures grāmatām, tad mums ir jābūt drošsirdīgiem. Tas nozīmē runāt par jutīgiem jautājumiem, arī par vīriešiem, kuriem ir sekss ar vīriešiem, par narkomāniem un seksa tirdzniecību,» sacīja ANO vadītājs.
Viņš ar prieku un lepnumu atgādināja, ka kopš 2001. gada, kad pasaules līderi vienojās ierobežot HIV/AIDS izplatību, jaunu inficēšanās gadījumu skaits ir samazinājies par 20%. Bet kopš 2006. gada, kad tika nolemts, ka katram slimniekam ir jāsniedz iespējami labākā palīdzība, ar AIDS saistīto nāves gadījumu skaits ir krities pat par 20%, liecina ANO programmas cīņai pret HIV/AIDS (UNAIDS) jaunākais ziņojums, kas datēts ar 2010. gadu.
Pētījumā teikts, ka no 2001. līdz 2009. gadam 56 valstīs inficēšanās ar HIV ir stabilizējusies vai arī samazinājusies par 25%. Pie pēdējām pieder arī Latvija, kur 2009. gadā bija reģistrēti 8600 HIV/AIDS slimnieki. Salīdzinājumam: Igaunijā bija 9900, bet Lietuvā 1200 inficēto. Savukārt Indijā un Dienvidāfrikas Republikā, kuras ir starp līderēm pasaulē HIV nēsātāju skaita ziņā, inficēšanās gadījumu skaits ir samazinājies par attiecīgi 50 un 35%.
Tomēr pozitīvos statistikas datus aizēno joprojām neaptverami lielais saslimušo un mirušo daudzums. Tiek lēsts, ka 2010. gada beigās visā pasaulē bija 34 miljoni HIV/AIDS slimnieku, no kuriem vairākums nemaz nenojauš, ka ir inficējušies. 1999. gadā ar HIV/AIDS slimoja 31 miljons cilvēku, tomēr ANO uzskata, ka inficēto skaita pieaugums saistīts ar to, ka aizvien vairāk saslimušo ir iespēja dzīvot ilgāk, pateicoties pieejamajiem pretvīrusu preparātiem. Diemžēl 9 miljoni slimnieku nesaņem vajadzīgo aprūpi.
2009. gadā ar AIDS izraisītajām slimībām miruši aptuveni 1,8 miljoni cilvēku, bet kopumā kopš HIV atklāšanas 1981. gadā dzīvību zaudējuši gandrīz 30 miljoni cilvēku.
Cer uz vakcīnu
UNAIDS vadītājs Mišels Sidibe uzskata, ka B. Ki Muna vīzija par AIDS brīvu pasauli ir īstenojama, tomēr mērķa īstenošanai ir nepieciešama visu pasaules valstu līdzdalība. Viņaprāt, pirmām kārtām ir jāturpina cilvēkiem skaidrot elementārākos paņēmienus, kā izsargāties no inficēšanās ar HIV. Pētījumi liecina, ka jaunākā gadagājuma vīrieši ir labāk informēti par izsargāšanos no HIV nekā jaunietes, raksta BBC.
M. Sidibe domā, ka HIV/AIDS izskaušanai būs nepieciešamas inovācijas, lai nodrošinātu lētu diagnostiku un panāktu, ka vajadzīgie ārstniecības līdzekļi ir pieejami visiem jebkurā pasaules malā. «Investējot pētniecībā, mēs varam iegūt mikrobicīdu, ko sievietes varēs izmantot, lai pasargātu sevi no HIV, mēs varam iegūt vakcīnu, kas iznīcinās šo vīrusu,» optimistisks ir UNAIDS vadītājs.
Tomēr bažas rada fakts, ka 2010. gadā pirmo reizi pēdējo desmit gadu laikā pasaules bagātākās valstis ir samazinājušas finansējumu AIDS izpētei. «Mani satrauc, ka starptautiskās investīcijas krītas laikā, kad cīņa pret AIDS sniedz rezultātus. Ja mēs neieguldīsim tagad, tad maksāsim daudzreiz vairāk nākotnē,» brīdina M. Sidibe.
UNAIDS aplēses liecina, ka mērķa sasniegšanai līdz 2015. gadam ir jāpiešķir 22 miljardi dolāru (10,34 miljardi latu), lai līdz 2020. gadam palīdzētu novērst 12 miljonus jaunu inficēšanās gadījumu un septiņus miljonus ar AIDS saistītu nāves gadījumu. Tomēr pagaidām AIDS apkarotājiem trūkst vēl 6 miljardi dolāru (2,82 miljardi latu), informē AP.