Skolassomā - plāksnīte
Interaktīvā ābece, ko Arda Marksa uzņēmums e-forma kopā ar programmētāju grupu Euso izveidoja pagājušovasar - tikai pāris mēnešu pēc tam, kad Amerikā sākās iPhone radinieka planšetdatora iPad tidzniecība, ir viena no pirmajām latviešu aplikācijām, kuru lietošanai iPhone un iPad akceptēja kompjūterbūves gigants Apple. ASV interese par iPad tāfelītēm sākotnēji bija tik liela, ka tās pat nespēja pieražot.
Arī interneta dizaineru, Latvijas Universitātes mācībspēku A. Marksu, kura ģimene iPad ārzemēs nopirka drīz pēc ražošanas sākuma, sajūsmina ne tikai iPad ērtums, bet arī izglītojošā funkcija. Viņš jau iztēlē redz savu jaunāko atvasi soļojam uz skolu ar somu, kurā milzīgā grāmatu kalna vietā ir plāna elektroniskā plāksnīte nepieciešamās literatūras lejuplādei.
Spēj ieinteresēt
«Ar šo platformu bērni var atgūt prieku mācīties!» izsaucas A. Markss, saviļņoti stāstīdams par kādu telefona zvanu no Oregonas.
«Paldies, pateicoties jūsu ābecei, mūsu bērni pirmoreiz sāk runāt latviski!» Dizainers nodemonstrē vienu no savām šībrīža iecienītākajām citu darinātajām iPad pro-grammām - Mendeļejeva ķīmisko tabulu.
Dzidrajā ekrānā parādās ķīmiski ielementi, kuru struktūru, pievelkot tuvāk, var izpētīt līdz porām. Ekrāns burbuļo, šņāc ķīmiskajās reakcijās, tā vien liekas, ka tūdaļ telpā sāks izplatīties tām raksturīgā smarža.
Arī A. Marksa studenti, mācīdamies gatavot interaktīvas spēles, uz lekcijām nākot ar sajūsmu - iPad platforma radikāli atšķiras no parastas mājaslapas internetā, tās piedāvātās iespējas nav pat līdz galam apzinātas. iPad dizains pieprasa augstu perfekcijas un uztveramības līmeni.
A. Marksa komanda, veidojot savu ābeci, izpētījusi visas iepriekš drukas formātā izdotās latviešu ābeces: zīmējumus, šriftu, tēmu izklāstu…
Iedodot iPadu testēt saviem bērniem, latviešu dizainers ir sapratis, ka redzes labad šī lieta jādozē - mazuļi aizrautībā var pavadīt pie datora visu dienu.
Šobrīd e-forma testē savu ābeci bērniem ar īpašām vajadzībām, un planšetdators īpaši tiek ieteikts autiskiem mazuļiem, kuriem ir problēmas ar saskarsmes spējām. «New York Times bija videoklips, kur zēns ar tik smagu muskuļu nespēju, ka nevar pat parunāt, ar iPad palīdzību ir sācis komunicēt,» stāsta A. Markss. «Pirmoreiz kāda lieta viņā ir izraisījusi interesi!»
Jauna uztvere
«Pasaule nedaudz mīņājas,» žurnālistiem atzina viens no iPad autorizētajiem izplatītājiem Latvijā - a/s Capital valdes priekšsēdētājs Ivars Putniņš.
«Vai šīs ierīces aprīkot ar dažādām papildu funkcijām - foto, video, vai tām jābūt pēc iespējas vienkāršākām?»
Vienkāršība - tas nozīmē, ka iPad, kuram netraucē vadi un kabeļi, rakstīšanas vajadzībām var ne vien slīpi iestutēt klaviatūrā, bet arī tajā lejupielādēt ap 300 000 pro-grammu.
Mūsu planētas iedzīvotāji iPad «programmu noliktavā» veikuši jau 10 miljardus lejupielāžu.
Piemēram, planšetdatora grāmatu plauktā paņemto Vinniju Pūku un viņa draugus ar pirkstu pieskārieniem var šķirstīt kā īstu grāmatu, iekrāsot rindkopas, izkopēt, mainīt burtu izmērus, šriftu, iesviest vārdus vai frāzes Google meklētājā…
Ja ar iPad ir saistīta kāda problēma, tā pat nav cena (Latvijā atkarībā no ierīces aprīkojuma - Ls 359-579). Cilvēki, kas nav iedzīvojušies šīs ierīces vidē, var nesaprast lielo jūsmu.
«Ir poligrāfiskā paaudze un veba paaudze,» saka A. Markss. «Ir vajadzīgs laiks, lai saprastu šo filozofiju.»