Šķiet, idejai uzradies sekotājs, tikai jautājums, vai nupat izsludinātā kampaņa Glāb Latviju tiešām ir tā īstenotāja pārliecība par spēju glābt Latviju no parādu sloga vai tomēr Ostapa Bendera cienīgs gājiens?
Ar miljonu var tirgoties
22 gadus vecais rīdzinieks Matīss Bārtulis izsludinājis kampaņu Glāb Latviju, kuras mērķis ir divu gadu laikā - līdz 2013. gada beigām - ziedojumos savākt ievērojamu naudas summu ar mērķi atdot Starptautiskajam Valūtas fondam Latvijai aizdotos 1,68 miljardus eiro un vienoties ar valdību iemainīt uzkrātos līdzekļus pret noteiktiem darbiem valstī. Lai gan Matīsa mērķis ir akcijā iesaistīt cilvēkus no visas pasaules, viņš stāsta, ka ar to gribējis pārliecināties, vai latvieši šādā situācijā spēj vienoties un būt saliedēti konkrētas idejas īstenošanā. Pagaidām gan viņa organizētā kampaņa ģenerējusi aptuveni 1700 eiro no 328 ziedotājiem.
Ja Matīsam neizdosies savākt pietiekami daudz naudas, viņš izdarīšost secinājumus par sabiedrību, «kurā tikai runājam par problēmām un grūtībām, bet neesam gatavi kaut ko reāli mainīt». Ja savāktā summa būs pārāk maza, lai tirgotos ar valdību, to sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām izlietošot labdarībai, taču konkrētu summu, par kuru būtu vērts runāt ar valdību, Matīss atturas minēt, lai gan iepriekš sacījis, ka miljons jau būtu pieklājīga summa, ko piedāvāt.
Vai latvieši spēj vienoties?
Kritiskos un atbildīgos brīžos latvieši ir spējuši būt vienoti, kaut vai veidojot Baltijas ceļu, būvējot barikādes vai senākā pagātnē - sievietes ziedojot savas zeltlietas, kas vēlāk tika pārkausētas un veidoja Latvijas valsts zelta rezervi.
Dienas aptaujātie speciālisti gan norāda, ka šīs kampaņas mērķi ir pārāk vispārīgi, tiem pietrūkst konkrētības, tāpēc diez vai spēs uzrunāt un saliedēt plašas tautas masas Latvijā, bet citu valstu pilsoņiem mēs diez vai būsim interesanti.
Matīss gan uzsver, ka mērķi esot ļoti konkrēti: «Ziedojumu mērķis ir uzkrāt līdzekļus un vēlāk, vienojoties ar valsts valdību, iemainīt tos pret noteiktiem darbiem valstī.» Atkarībā no saziedotā apjoma tikšot sagatavota adekvāta priekšlikumu pakete visu ziedotāju vārdā ar konkrētiem nosacījumiem, kas Latvijas valdībai jāveic, lai saziedotie līdzekļi nonāktu valsts kasē. Plānu paredzēts sastādīt, gan balstoties uz ziedotāju paustajiem viedokļiem, gan pieaicinot speciālistus.
Jautāju Matīsam, vai viņš ir pārliecināts, ka valdība ar viņu ielaidīsies sarunās, uz ko puisis atbild: «Esmu pārliecināts, ka mani uzklausīs un ņems nopietni, jo kurš gan atteiksies no naudas, ko dod par velti?»
Pelna internetā
Norēķinu sistēmas PAYPAL izmantošana, kā arī paša Matīsa pirms kāda laika izveidotā mājaslapa, ar kuras palīdzību viņš iecerējis nopelnīt naudu visai atlikušajai dzīvei, liecina, ka naudas pelnīšana interneta vidē viņam nav sveša. Savā mājaslapā viņš piedāvā pārdot reklāmas laukumus ar mērķi nopelnīt 1,33 miljonus dolāru. Viņš aprēķinājis, ka šādas summas vīrietim pietiktu, lai normāli dzīvotu līdz pat simts gadiem. Viņa mēneša plānotie izdevumi varētu ap 1300 dolāru, no kā izriet dzīvošanai nepieciešamā summa turpmākos 79 gadus. Puisis neslēpj, ka nedaudz vairāk kā tūkstoš dolāru tādā veidā jau izdevies iegūt.
Sarunājoties ar Matīsu, rodas priekšstats, ka viņš ir samulsis - vai tā ir lielā uzmanība, ko izraisījusi viņa izsludinātā kampaņa, vai varbūt puisis apjautis, ka viss nav tik vienkārši, kā sākumā izskatījies, jo jāatbild uz pārāk daudziem, iespējams, iepriekš paredzētiem un arī ne tik ērtiem un gaidītiem jautājumiem. Galvenais no tiem ir - vai ziedotā nauda tiešām nonāks tur, kur solīts, nevis tiks izlietota personīgā labuma gūšanai. Latvijā jau iepriekš pieteikti daži projekti, balstīti uz ziedojumu piesaisti, taču vēlāk izčibējuši. Matīss saka: «Es nekur netaisos bēgt, esmu sevi parādījis un pieejams.»