Intars sirds transplantāciju gaidīja kopš pērnā gada septembra. Kad trešdien atskanējis zvans un bijis jādodas ceļā uz slimnīcu no mājām Kuldīgā, Intars neesot daudz satraucies. Viņš pasmaida: «Pirms operācijas gan bija drudzis un uztraukums.» Smagā sirds mazspēja vīrietim bija liegusi strādāt, viņam pat pastaigājoties bijis liels elpas trūkums. No rīta jau viņam zvanījusi deviņgadīgā meita, apsveikusi. Par pacienta stāvokli pēc operācijas Stradiņa slimnīcas mediķi ir gandarīti. Reanimatoloģe anestezioloģe Eva Strīķe saka: operācija norisinājās gludi, pacienta stāvoklis ir apmierinošs. Pērn sirds transplantācijas operācijas Latvijā neveica, nebija donora. Mediķi atzīst - sava mirušā radinieka sirds tuviniekiem ir ļoti jūtīgs jautājums. Pašlaik sirds transplantāciju gaida pieci seši pacienti.
Sirds ķirurģijas centra vadītājs profesors Romans Lācis, kura vadībā mediķi veica operāciju, atzīst, ka pacientam, kurš sirga ar smagu sirds mazspēju - kardiomiopātiju, nekāda cita ārstēšana nelīdzēja: «Viņš lēnām izdzisa - gāja bojā. Viņam bija elpas trūkums, kājas pampa. Jauns cilvēks drausmīgā situācijā.» Mediķi konstatējuši, ka pacientu var glābt tikai sirds aizvietošana - transplantācija. Sirds ķirurgs, operāciju bloka virsārsts Ints Putniņš saka: «Vislielākais ieguvums mums pašiem un pacientam - ja donors atrodas mūsu slimnīcā, mūsu reanimācijā ļoti samazinās sirds išēmijas laiks, kad tās darbība apturēta. Izkrīt transportēšana. Laiks ir īss, sirds jātransplantē, jo ātrāk, jo labāk - pēc četrām, ilgākais, sešām stundām.» R. Lācis saka - donora identitāte nevienam netiek atklāta, arī viņš neko, izņemot diagnozi, nezinot par cilvēku, kura sirds transplantācijā izmantota. «Arī pacients donoru nekad neuzzinās,» piebilst profesors.
Bojāgājuša cilvēka sirds transplantēšanu mediķi uzskata par efektīvāko metodi sirds mazspējas ārstēšanai, ja citas ārstēšanas metodes vairs nedod rezultātu. Taču par perspektīvu savukārt sauc sirds aizvietošanu ar «mehānisko sirdi», jo to ražo rūpnīcā un smagi slimajiem pacientiem nav jāgaida donors. Šādu operāciju P. Stradiņa slimnīcā mediķi ceturtdien veica kādam 63 gadus vecam pacientam ar kardiomiopātiju. Pacientam ievietoja mehāniskās sirds daļu - kreiso kambari.
Apmēram puse sirds transplantācijas operācijas pacientu joprojām dzīvo, saka R. Lācis. Bojā gājuši gan dažādu iemeslu dēļ, piemēram, viena paciente mirusi no H1N1 gripas pirms aptuveni gada.