Tas, vai piedāvātajai nodokļu amnestijai varētu būt atbalsts Saeimā, pagaidām nevar pateikt, jo daļa uzrunāto Saeimas deputātu vēl nav iepazinušies ar FM piedāvājumu. Uzņēmēji un nodokļu pārzinātāji gan ir visai skeptiski pret amnestijas variantiem. «Pašreiz to vērtētu atturīgi, bez pārlieku liela optimisma. Šādā izpildījumā ideja ir ļoti apšaubāma,» saka KPMG nodokļu eksperte Gunta Kauliņa.
Iespēju legalizēt ienākumus, par kuriem nav maksāti nodokļi, plānots piedāvāt no 2012. gada 1. janvāra vienlaikus ar «nulles deklarēšanos». FM skaidro, ka tās piedāvātajā pirmajā ienākumu legalizācijas variantā īpašu stimulu nav un būtībā tiktu saglabāta pašreizējā sistēma. Savukārt otrais variants, kas FM ieskatā ir labāks un atbalstāms, paredz noteiktus vienreizējus stimulus ienākumu legalizācijai. Proti, iepriekš nedeklarētiem ienākumiem tiktu piemērota samazināta - 10% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme, netiktu aprēķināta nokavējuma nauda, fiziskās personas tiktu atbrīvotas no administratīvās un kriminālatbildības par izvairīšanos no nodokļu samaksas. «Taču FM nekādā ziņā arī otrajā variantā nepiedāvā atteikties no kriminālatbildības par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju,» skaidro ministrijas pārstāve Baiba Melnace.
Fiziska persona triju mēnešu laikā - no 2012. gada 1. janvāra līdz 1. aprīlim - varēs deklarēt līdz 2008. gada decembra beigām gūtos, bet nedeklarētos ienākumus. Šis nosacījums, pēc G. Kauliņas domām, slēpj zemūdens akmeņus: «Pirmkārt, līdz šim nav bijis prasības fiksēt savus ieņēmumus 2008. gada beigās, līdz ar to būtu nepamatoti prasīt, lai cilvēki 2012. gadā atcerētos savus ieņēmumus šajā datumā. Otrkārt, tas nozīmē, ka paši uzrāda līdz tam nedeklarētos ieņēmumus, kuru apjomu dokumentāri būs grūti pierādīt, paši uzrēķina 10%, samaksā tos budžetā un gaida ciemos VID auditu. Ir pietiekami ticami: ja jau līdz 2008. gada beigām ir saņemti nelegāli ienākumi, nez vai pēc šī datuma tie vairs nav saņemti. Tātad audits ir klāt, un par pēdējiem trim gadiem tiek veikts uzrēķins pilnā apmērā.» Viņasprāt, šie «rezervē» atstātie trīs gadi ir lielākā kļūda šajā pasākumā, līdz ar to FM piedāvājums īsti neveicinātu labprātīgu ienākumu legalizēšanu.
FM norāda, ka nav iespējams precīzi noteikt to personu skaitu, kuras būs gatavas legalizēt savus ienākumus un tā izmantot valsts pretimnākšanu. Tomēr, ņemot vērā citu valstu pieredzi līdzīgu pasākumu ieviešanā, atbildīgā ministrija sagaida pozitīvu ietekmi - papildu nodokļu ieņēmumus valsts budžetā. Ienākumu legalizācija, iespējams, vairāk varētu interesēt tos, kam VID ir nosūtījis paziņojumu ar atgādinājumu reģistrēties kā nodokļu maksātājiem u.c., nekā līdz šim brīdim neatklātiem nodokļu nemaksātājiem, norāda FM. Tās piedāvājums «nulles deklarēšanās» un nodokļu amnestijas ieviešanai ir labs, pamatīgs un atbalstāms, saka Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs (Vienotība). Saeimas deputāti Budžeta komisijā Jānis Vucāns (ZZS) un Jānis Urbanovičs (SC) atturējās vērtēt FM piedāvāto nodokļu amnestiju, jo ar to vēl nav iepazinušies. Abi deputāti atbalsta sākumdeklarēšanās ideju, taču J. Urbanoviča ieskatā ir būtiski, lai deklarēšanās cilvēkiem nesagādātu neērtības.