Vaino provokatorus
Protesta akcijas sākās pagājušajā sestdienā, kad vairāki tūkstoši cilvēku izgāja Tbilisi un Melnās jūras kūrortpilsētas Batumi ielās, lai paustu neapmierinātību ar M. Saakašvili autoritāro valdīšanas stilu un nespēju uzlabot dzīves līmeni Gruzijā. Demonstrācijas organizēja dažādu opozīcijas kustību apvienība Tautas sapulce (TS), kuras ievērojamākā līdere ir bijusī Gruzijas parlamenta spīkere un savulaik viena no tuvākajām M. Saakašvili sabiedrotajām Nino Burdžanadze.
Par Tbilisi protestu epicentru kļuva valsts sabiedriskās televīzijas ēka, kur dienā parasti pulcējās vairāki tūkstoši opozīcijas atbalstītāju, bet daži simti tur palika arī naktī. Svētdien tur izcēlās sadursmes starp protestētājiem un policiju, kas lika lietā asaru gāzi un gumijas lodes. Vairāk nekā desmit cilvēku tika arestēti.
Savukārt Batumi sestdienas vakarā tika aizturēti vairāki desmiti aktīvistu un protestu organizatori. Varasiestādes nav paskaidrojušas, kādēļ šie cilvēki arestēti, bet mediji izsaka minējumu, kas tas saistīts ar incidentu pie Batumi televīzijas ēkas, kur neilgu brīdi notikusi grūstīšanās starp dalībniekiem un policistiem, jo pirms tam no pūļa puses lidoja akmeņi. Organizatori apgalvo, ka akmeņus svieduši «provokatori», vēsta portāls Civil Georgia.
Pēc notikušajiem incidentiem N. Burdžanadze paziņoja, ka miermīlīgi noskaņoto protestētāju pacietības mērs ir pilns. «Ir sākusies revolūcija, un to sāka varasiestādes, izmantojot kriminālus paņēmienus pret mums tajā pašā laikā, kad mēs izmantojām tikai miermīlīgas metodes,» žurnālistiem sacīja opozīcijas līdere.
Savukārt bijušais aizsardzības ministrs Iraklijs Okruašvili, kurš sešus gadus dzīvo Francijā un kuram 2008. gadā Gruzijā aizmuguriski tika piespriests 11 gadu cietumsods par koruptīvu rīcību, svētdien paziņoja, ka viņš 25. maijā atgriezīsies dzimtenē un tā būšot diena, kad «kritīs M. Saakašvili režīms».
Gan N. Burdžanadzes vadītā kustība, gan I. Okruašvili pārstāvētais politiskais spēks Gruzīnu partija (GP) paziņoja, ka trešdien Tbilisi centrā savāks tūkstošiem protestētāju, lai panāktu prezidenta atkāpšanos.
Neuzticas Okruašvili
Tomēr otrdien GP paziņoja, ka nepiedalīsies «Naida dienā», bet I. Okruašvili ir atcēlis plānus atgriezties Gruzijā.
Partija apgalvoja, ka nav spējusi vienoties ar TS sapulci par demonstrācijas norises vietu, jo GP vēlējusies organizēt pulcēšanos Avlabari laukumā, kas atrodas blakus prezidenta pilij.
Savukārt TS uzstājusi, ka pasākumam jānotiek Brīvības laukumā, lai traucētu varasiestādēm sarīkot ceturtdien paredzēto militāro parādi par godu Gruzijas neatkarības dienai.
N. Burdžanadze paziņoja, ka kopīga valoda nav atrasta, jo GP nav spējusi paskaidrot, kādi ir I. Okruašvili nodomi. «Es uzdevu vienu jautājumu, vai I. Okruašvili plāno ierasties kā politiķis un cīnīties ar politiskiem un miermīlīgiem līdzekļiem vai arī, lai izmantotu vardarbīgas metodes, kas man ir nepieņemami,» sacīja N. Burdžanadze.
Viņai radušās bažas, jo I. Okruašvili iepriekš paziņoja, ka izmantos jebkādus līdzekļus, lai gāztu M. Saakašvili. Zināms, ka bijušajam aizsardzības ministram ir ciešas saites ar Gruzijas armijas vadību.