Arī eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga dienu pirms vēlēšanām intervijā telekompānijai LNT aicināja iedzīvotājus doties uz vēlēšanām, iepriekš rūpīgi izsverot partiju piedāvājumus un «mēģinot neiekrist uz solījumiem par leiputriju ar lidojošiem sivēniem un jau tagad tajos iedurtām dakšiņām».
Lai cik slikti cilvēki būtu izteikušies par politiķiem, iepriekš vēlēšanu dienā daudzi tomēr atzina, ka tās ir kā svētki, kādus katrs no mums piedzīvo reizi četros gados, ar savu balsi būdams līdzdalīgs valsts nākotnes noteikšanā. Šo īpašo noskaņu oktobra pirmajā sestdienā var radīt gan došanās uz vēlēšanu iecirkni, gan vēlēšanu rezultātu gaidīšana naktī uz svētdienu, kas kopā tiek vadīta arī partiju birojos. Elmārs Gaudiņš Īvandē nesen šo laiku pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas salīdzināja ar Jāņu nakti, kurā jāpaliek nomodā. Iepriekš vienmēr vēlēšanas arī saistījās ar cerību, ka nākamajā rītā pēc tām kaut kas tomēr Latvijā varētu būt labāk. Šoreiz vienu izpratnē «labāk» nozīmē esošās Valda Dombrovska (Vienotība) koalīcijas saglabāšanu, citiem - gluži pretēji - ir vēlme redzēt valdībā potenciālo vēlēšanu uzvarētāju Saskaņas centru (SC), kas pagaidām vēl ir lielais nezināmais.
Nesen vēl SC tika uzlūkots kā Vienotības tuvākais sabiedrotais, tomēr SC premjera kandidāta Jāņa Urbanoviča izturēšanās LNT rīkotajā premjera kandidātu diskusijā ceturtdien radīja iespaidu, ka viņš labāk saprotas ar apvienību Par labu Latviju! (PLL), ar kuru jau ir kopīga sadarbības pieredze parlamenta opozīcijā, bet Vienotībai J. Urbanovičs veltīja kritiskas replikas un asus jautājumus. Vai V. Dombrovskim izdosies izpildīt apņemšanos saglabāt esošo koalīciju arī pēc vēlēšanām, parādīs vēlēšanu rezultāti. Vienotībai, Zaļo un Zemnieku savienībai un Visu Latvijai - TB/LNNK kopā ir jāiegūst ļoti pārliecinošs vairākums, lai, neriskējot ar politisko nestabilitāti, atstātu opozīcijā pārējos Saeimā iekļuvušos. Sociologs Aigars Freimanis uzskata - lai no tās izvairītos, koalīcijai ir jābūt pēc iespējas plašākai. Kā zināms, Satversmē ir paredzēts, ka Saeimas atlaišanu var ierosināt arī tauta.
Latvijas faktu reitingi pirms vēlēšanām liecina, ka pārliecinoši Saeimā iekļūst SC, Vienotība un Zaļo un Zemnieku savienība. Pārstāvniecība parlamentā tiek prognozēta arī PLL, VL - TB/LNNK un PCTVL. Ikviena šī politiskā spēka palikšana ārpusē varētu atstāt iespaidu uz koalīcijas veidošanu. 10. Saeimas vēlēšanās ir pieteikti 13 politiskie spēki, kuru atbalstītājiem nebūtu labi ietekmēties no aicinājumiem nebalsot par tiem, kuriem ir mazākas izredzes. Ja kāda no šīm partijām iegūst vismaz 2% balsu, tā varēs pretendēt uz valsts finansējumu. Taču vēlēšanās veiksmīgākie spēki iegūst papildu vietas uz to spēku rēķina, kas paliek aiz svītras. Ja kādu politisko spēku no iekļūšanas parlamentā šķirtu tikai daži desmiti vai simti balsu, tad šīs izredzes mazinātos, daļai vēlētāju urnā iemetot tukšas aploksnes. Neviena partija šo balsi neiegūtu, bet paaugstinātos 5% barjeras slieksnis, jo palielinās to pilsoņu skaits, kas ir piedalījušies vēlēšanās. Tas ir arī atskaites punkts, nosakot kvorumu tautas nobalsošanās. Tukšu aplokšņu nodošanu par nepieņemamu novērtēja arī V. Vīķe-Freiberga. Viņa vēlētos jaunajā Saeimā redzēt vairāk jaunu seju, bet pieļāva, ka vēlētāji šos cilvēkus maz pazīst un tāpēc ir maza iespēja, ka viņus ievēlēs.
Iepriekš mazāk zināmi politiķi ienāca Saeimā no apgabaliem, kuru sarakstu «lokomotīves» tika ievēlētas no Vidzemes un Rīgas. Taču šīs ir pirmās vēlēšanas, kad katru kandidātu varēja pieteikt tikai vienā vēlēšanu apgabalā. Daudziem vēlēšanu dienā tas var sagādāt vilšanos, sarakstā neatrodot savu favorītu. Šīs ir arī pirmās vēlēšanas, kurās lielā cīņa notiks starp vēlēšanu apvienībām, kuras katru veido vairākas partijas. Tādējādi ir vēl kāds jaunums - iekšējā konkurence apvienībā, kad vienas partijas kandidāti aicina svītrot otras politiķus. Šī tendence vairs pat netiek slēpta, to apliecina Jaunā laika līderes Solvitas Āboltiņas vēstule vēlētājiem, kurā aicināts ar krustiņiem Vienotības sarakstā atzīmēt Jaunā laika biedrus. Kā vienmēr nākamo koalīciju sāks veidot vēlēšanu naktī, taču īstās tās aprises varētu būt zināmas tikai tad, kad paziņos Saeimā ievēlēto deputātu sastāvu, kam šoreiz būs daudz lielāka nozīme nekā jebkad agrāk.