Pagājušonedēļ Augstākā tiesa (AT) lēma, ka Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai (RAKUS) un patologam Georgijam Kjurdianam par morālo un veselībai nodarīto kaitējumu pacientam uz pusēm jāmaksā kopumā 20 000 latu. RAKUS komentāru pagaidām nesniedz - gaida pilno tiesas spriedumu, kas būs pēc pusotras nedēļas.
Klients uzskata, ka nodarītie veselības bojājumi ir krietni augstāk vērtējami naudas izteiksmē nekā AT spriedumā minētā kompensācija, saka advokāts. «Pacientam bija vidēji smagi miesas bojājumi. Tas ietekmēja viņa darbaspējas, viņš aizgāja ātrāk pensijā. Pirms tam viņš bija stiprs, veselīgs vīrietis,» saka J. Jonass. Ar G. Kjurdianu Dienai neizdevās sazināties, viņš RAKUS vairs nestrādā. «Šo lietu saņēmām kā mantojumu,» saka RAKUS pārstāve Inguna Potetinova. Patoloģijas centrs kopš 2007. gada iekļauts RAKUS sastāvā. Spriedumu vēl var pārsūdzēt AT Senātā.
Kā Dienai stāsta J. Jonass, klientam nepamatoto diagnozi «vēzis» noteica 2004. gadā. Pie ārstiem Roberts devās pēc tam, kad ar vēzi nomira viņa bērnības draugs. Viņš aizdomājies arī par savu veselību. «Ģimenes ārste nozīmēja pilnu izmeklēšanu. Viena no analīzēm ārstei likās aizdomīga, viņa nosūtīja pie ārsta speciālista,» stāsta J. Jonass. Onkoloģijas centra ārsts nozīmēja vēl detalizētākus izmeklējumus. Patoloģijas centrā patologs, balstoties uz saņemtajiem paraugiem, veica slēdzienu - diagnoze - vēzis smagākajā pakāpē. «Ārsts teica - ir pavisam slikti, nepieciešama radikāla iejaukšanās. Taču uzreiz nevarot to veikt, viņam bija jābrauc uz simpoziju,» stāsta J. Jonass. Pacients ļoti satraucies par diagnozi un ar analīžu rezultātiem un slēdzienu devies uz P. Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Tur, pamatojoties uz iepriekš veiktajiem izmeklējumiem, pacientam nozīmēja operāciju un to arī veica.
Roberts vērsās MADEKKI, tagadējā Veselības inspekcijā, tā konstatēja pārkāpumus ārstniecībā. Tālāk sekoja ceļš uz prokuratūru, lai varētu uzsākt kriminālprocesu. Krimināllieta nonāca tiesā. Pirmās instances tiesa nesaskatīja noziedzīga nodarījuma pazīmes patologa rīcībā, klients pārsūdzēja tiesas spriedumu. Otrās instances tiesa atcēla šo spriedumu un saskatīja noziedzīgu nodarījumu, taču to traktēja kā neapzinātu darbību, lai arī bija jāparedz seku iestāšanās, stāsta J.Jonass. Patologu sodīja, viņam bija jāmaksā sods 20 minimālo mēnešalgu apmērā, vēsta BNS. Pēc tam pacients vērsās civiltiesiskā kārtā tiesā, lai piedzītu kompensāciju. Viņš prasīja 200 000 latu kompensāciju, puse būtu jāmaksā patologam, puse slimnīcai. Apgabaltiesa pirmajā instancē skatīja lietu un nolēma, ka no patologa jāpiedzen 5000 latu, bet no slimnīcas nekas nav jāpiedzen. «No slimnīcas prasījām, jo klients nodibināja ar slimnīcu civiltiesiskās attiecības. Slimnīca bija radījusi apstākļus, lai šāds noziedzīgs nodarījums notiktu, tā neveica darbinieku uzraudzību. Nebija arī kārtības ar paraugu noņemšanu - bija ņemts nepietiekams paraugu skaits,» skaidro J. Jonass.
Šī nav vienīgā lieta, kurā iesaistīta RAKUS, pērn Rīgas apgabaltiesa lēma par labu klīnikas Gaiļezers pacientei Elgai Klēģerei piedzīt 5198 latu kompensāciju no klīnikas Gaiļezers par, viņasprāt, nekvalitatīvi veiktu ceļa operāciju, vēsta LETA. Nesen AT Civillietu palāta nolēmusi noteikt jaunu ekspertīzi lietā. Paciente vēlas piedzīt 706 203 latu kompensāciju.