Skrējiena rīkotāji apsolījuši visiem dalībniekiem izveidot skriešanas intensitātes grafiku, kas palīdzēs noturēt plānoto tempu. Skrējēju vidē šāda tempa plānošana ir ierasta parādība, taču, ņemot vērā, ka Latvijā masu skriešanas kustība ir salīdzinoši jauna, pieredzējušu plānotāju nav daudz. Tieši tāpēc rīkotāji nākuši pretī dalībniekiem un piedāvās «špikeri».
Jāseko tempam
«Domājot par skrējēju vajadzībām, kopā ar komandu esam atklājuši pārsteidzoši daudz tehnoloģisko risinājumu, kas skrējienu padara interesantāku. Skriešanas tempa špikeris ir lielisks piemērs, kā tehnoloģijas palīdz atrisināt sarežģītu uzdevumu - prognozēt savu skriešanas tempu,» Dienai stāsta Lattelecom Technology izpilddirektors Rinalds Sproģis. «Gatavojot šo risinājumu, analizējām iepriekšējo gadu Nordea Rīgas maratona rezultātus, skatījāmies uz pasaules risinājumiem un gala rezultātā esam radījuši unikālu rīku, kas skrējējiem ļauj sagatavot skriešanas tempa špikeri ne tikai pa stundām, bet arī minūtēm un pat sekundēm. Šķiet, skrējējam garajās distancēs sekundes varētu nebūt tik svarīgas, bet, sarēķinot sekundes uz 42 km, 21 km vai pat 10 km distanci, gala rezultātā veidojas minūtes.»
Skrējiena tempa plānošana skrējējiem citās pasaules pilsētās jau ir pazīstama, taču Latvijā un Nordea Rīgas maratonā šāda centralizēta kalkulēšana būs pieejama pirmo reizi.
Grafikā distance būs sadalīta piecos posmos. Dalībniekam būs jāuzrāda vēlamais rezultāts, un viņam kopā ar dalībnieka aproci tiks izsniegts laika grafiks. Tajā būs redzams, kurā minūtē būs jābūt pie, piemēram, piecu vai desmit kilometru atzīmes. Ja dalībnieks redzēs, ka kavējas, laikus varēs kāpināt tempu.
Palīdz saņemties
«Pirmo reizi skrienot garās distances, katrs skrējējs izvirza sev mērķi finišēt. Kad tas paveikts, izejot uz starta, katrā nākamajā reizē parasti ambīcijas aug un rodas vēlme apsteigt pašam sevi. Katram maratonistam ir savs «sapņu» laiks, kurā gribētos iekļauties, - pasaules rekordistam Hailem Gebreselasi tās ir 2 stundas 3 minūtes, kādam tās ir trīs stundas, vēl kādam sešas stundas. Tāpēc ir labi, ka iespējams, izmantojot vienkāršas tehnoloģijas, atrast risinājumus, kas skrējējam distancē pasaka priekšā, cik tuvu savam mērķim tu esi,» špikera nozīmi Dienai atklāj pieredzējušais maratonists Signis Vāvere, kurš pārstāv virtuālo skrējēju klubu Noskrien. «Protams, līdz finišam jātiek pašu spēkiem, bet gandarījums, nojaušot, ka mērķis tiks sasniegts, parasti palīdz vieglāk pieveikt pēdējos distances kilometrus.»
Pie sava skriešanas intensitātes špikera katrs 42, 21 un 10 kilometru distances dalībnieks varēs tikt Nordea Rīgas maratona expo laikā pēc sava starta numura saņemšanas. Tas norisināsies divas dienas pirms paša skrējiena. Ievadot datorā izvēlēto distanci un vēlamo finišēšanas laiku, ikviens interesents saņems pie aproces piestiprināmu izdruku ar vēlamo skriešanas laika sadalījumu pa posmiem.
Prasīgākajiem - telefoni
Ja pieci kontrolpunkti šķiet par maz, nāksies meklēt kādu citu risinājumu. Viens no tādiem varētu būt viedtālruņu aplikācija Running Intensity, kas virtuālajos veikalos nopērkama par aptuveni puslatu. Ja tālrunis ir aprīkots ar GPS uztvērēju, tad programma ar balss palīdzību vadīs jūs cauri maratonam, ik pa laikam paziņojot, par cik sekundēm atpaliekat no grafika vai arī to apsteidzat.
Programma ļauj pašam lietotājam uzstādīt iesildīšanās laiku, sadalīt distanci posmos, izvēlēties posmu skaitu un noteikt katra ideālo noskriešanas laiku. Minimālais posma garums ir simt metru, bet maksimālais - trīs kilometri.
Pēc distances pabeigšanas programma nosūtīs rezultātu uz lietotāja izvēlēto e-pasta adresi. Tātad operatīvi varēsiet pavēstīt saviem tuviniekiem par panākumiem skrējienā. Protams, šādas programmas lietošana nozīmē, ka skrējienā līdzi būs viens lieks smagums - mobilais tālrunis. Taču to var izmantot lietderīgi, piemēram, arī kā mūzikas atskaņotāju.
No bezmaksas programmām ievērības cienīga ir HIIT, kas ļauj ne tikai kontrolēt skrējiena gaitu, bet arī fonā klausīties mūziku. To var lietot ne tikai skriešanai, bet arī riteņbraukšanai, peldēšanai un smagatlētikas treniņiem.
Vērts pamēģināt arī Interval Training Timer, My Interval Timer, All-in Pedometer un līdzīgas aplikācijas. Iespēju ir daudz, atliek vien piemeklēt sev piemērotāko.