Viltus grūsnība parasti iestājas aptuveni divus mēnešus pēc meklēšanās un izpaužas kā piena dziedzeru pietūkums, pupiņos var pat parādīties piens, kucei pieaug ēstgriba, viņa kļūst gausa, rauš migu it kā gaidāmajiem kucēniem. Protams, ir kuces, kas meklēšanos pārdzīvo gandrīz nemanāmi. Viņām neiestājas arī viltus grūsnība, vai tā paiet bez stresa.
Nereti saimnieki domā, ka slēgtā teritorijā kuce ir pasargāta no suņu kavalieriem. Taču ne visaugstākais žogs, ne pastiprināta kuces sargāšana hormonālās aktivitātes pīķa laikā nedod garantiju, ka suns netiks pie aromātiskās kuces. Turklāt meklēšanās laiks ilgst divas reizes gadā, viltus grūtniecība - kopumā aptuveni divus mēnešus, un tā visu kuces mūžu.
Cilvēki nereti maldīgi domā, ka pirms sterilizācijas kucei jāļauj vismaz vienu reizi dzemdēt. Tas ir blefs, kuram nav nekāda pamatojuma. Daudzi baidās no sterilizācijas, jo pēc tās pieaugot dzīvnieka svars un mainās apmatojums. Tas savukārt atkarīgs no dzīvnieka vielmaiņas, barības kvalitātes un daudzuma.
Saimniekam jāpiešaujas pie tā, ko un cik viņš ļauj apēst kucei. Der arī uzklausīt veterinārārsta padomus, kādu barību pēc sterilizācijas piedāvāt sunim. Jārēķinās, ja kuce netiek sterilizēta, ar gadiem viltus grūsnība var sekmēt ļaundabīgo veidojumu attīstīšanos. Dzemdes un piena dziedzeru audzējs mūsu laikos nesterilizētām kucēm pusmūžā un pat agrāk veidojas aptuveni 70% gadījumu.
Saimnieks var mēģināt māņu grūsnību apturēt ar hormonālajiem preparātiem, taču šo līdzekļu lietošana var izraisīt dzemdes iekaisumu.
Sterilizācija tiek izdarīta, sunim atrodoties narkozē, un parasti notiek bez sarežģījumiem. Sterilizāciju vislabāk veikt pirms pirmās meklēšanās jeb divus trīs mēnešus pēc meklēšanās beigām. Pēc saviem novērojumiem varu ieteikt operāciju izdarīt laikā, kad dabā ir līdzsvara periods, nevis agrā pavasarī vai vēlā rudenī. Arī ne vasaras karstākajās dienās.
*Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts