Nojume ar karogu
Festivāla nosaukums Maiden Tower ir aizgūts no unikālās Azerbaidžānas arhitektūras pērles - Jaunavas torņa. Šī unikālā un mistiskā senatnes celtne, kas kalpojusi dažādiem mērķiem, ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Projektu Maiden Tower pirmo reizi organizēja iepriekšējā - 2010. gadā, kad tajā bija uzaicināti 20 mākslinieki no 18 valstīm. Mākslinieku radītos darbus izstādīja pilsētvidē un sabiedriskajās celtnēs. Piecu autoru, tajā skaitā Andra Vītoliņa, darbi tika iekļauti nesen uzceltā Baku Modernās mākslas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā līdzās Salvadora Dalī, Pablo Pikaso, Marka Šagāla un citiem darbiem. Šogad festivālā piedalīsies 25 mākslinieki no 20 pasaules valstīm. Kā īpašais viesis uzaicināts Mehiko Modernās mākslas muzeja direktors Osvaldo Sančess.
«Festivāls tiek organizēts kā plenērs, kura laikā trijās dienās turpat uz vietas ir jāuzglezno viens darbs,» pirms došanās uz Azerbaidžānu stāsta Andris Vītoliņš. «Šim nolūkam ir iekārtota speciāla teritorija pilsētas centrā: radošās darbnīcas - nojumes vecpilsētas laukumā. Pie katras valsts nojumes izkarina mākslinieka vārdu un viņa pārstāvētās valsts karogu. Dalībnieki ir no dažādām pasaules malām: no Meksikas, Krievijas, Ukrainas, Vācijas, Austrijas, Īslandes, Lielbritānijas, Irānas, Turcijas, Nīderlandes, Igaunijas, Lietuvas,» mākslinieks dalās pieredzē. Impulsu šāda festivāla izveidošanai 2010. gadā ievērojamā ziņā devis tas, ka 2009. gadā Baku atklāja Modernās mākslas muzeju. Tagad liela enerģija un finanšu līdzekļi tiek ieguldīti, lai attīstītu mākslas dzīvi. Mākslinieku radītos darbus pēc tam izvieto pilsētvidē, publiskajā telpā.
Nekad neglezno cilvēkus
«Festivāls ir ļoti labi organizēts, ierodoties mēs visi saņemam arī savu kolēģu vārdus un kontaktus - no kurienes viņi ir un kur sastopami viesnīcā Baku festivāla dienās. Nekur arī neesmu redzējis, ka kultūrai valsts dotu tik lielu naudu,» stāstīja A. Vītoliņš. Šomēnes Latvijā darbu no viņa gadiem ilgā projekta Sapņu māja, kurā mākslinieks gleznojis un fotografējis treknajos gados Latvijā pamestos, neuzceltos objektus, varēs apskatīt izstādē Arsenālā, savukārt no 13. līdz 16. jūlijam viņš piedalīsies mākslas mesē Viļņā. Šoruden septembra sākumā gaidāma A. Vītoliņa personālizstāde galerijā Alma, bet jau nākamajā dienā pēc tās atklāšanas mākslinieks dosies uz Vāciju, kur Maincas biennālē tiks izstādīti desmit darbi no viņa projekta Sapņu māja. «Cilvēce mani fascinē. Tomēr nekad negleznoju cilvēkus. Es gleznoju cilvēku darinātos objektus. Portretēju materiālo pasauli. Fokusējos uz cilvēka fantāzijas materializētajiem augļiem. Vēroju cilvēku attīstību caur to, kā cilvēki pārveido un izmanto ainavu, dabu. Vēroju, kā urbanizējas mūsu dzīves vide: tā izsprūk no cilvēku kontroles un pārtop nesakārtotā mudžeklī,» viņš skaidro savu radošo kredo.