«Radikālu izmaiņu slimnīcās nebūs,» saka Juris Bundulis, VM valsts sekretāra vietnieks. Tiesa, šīs ir tikai minimālās prasības. Iespējams, ne visas lokālās slimnīcas turpinās sniegt dzemdību palīdzību un ārstēt bērnus.
Skaidri zināms, ka, lai šādu palīdzību sniegtu, būs nepieciešams arī visu diennakti ginekologs, pediatrs un, iespējams, arī neonatologs, kā arī jāizpilda citi kritēriji. Viens no tiem varētu būt jau iepriekš izstrādātais - slimnīcai jānodrošina vismaz 400 dzemdību gadā. Tāpat arī ārstniecības profili, kādos slimnīcas turpinās darbu, būs atkarīgi no tā, kādus speciālistus slimnīcas nodrošinās, «bet par to tagad mēs vēl nerunājam», saka J. Bundulis.
VM darba grupa pagājušās nedēļas nogalē pabeidza darbu pie starpziņojuma, kurā piedāvā risinājumus tālākai lokālo slimnīcu (piemēram, Cēsu, Madonas, Kuldīgas, Dobeles, Ogres, Jūrmalas slimnīca) un 11 traumpunktu darbībai. Līdz šodienas pulksten 14 slimnīcām jāiesniedz vēl savi priekšlikumi, ceturtdien darba grupa pēdējā sēdē izstrādās gala versiju. To iesniegs apstiprināšanai veselības ministram Jurim Bārzdiņam (Liepājas partija). VM uzskata: darba grupas priekšlikumu īstenošanas rezultātā tiks ietaupīta nauda, ko varēs novirzīt ambulatoro pakalpojumu sniegšanai. Šāgada otrajā pusgadā aptuvenā summa varētu būt 500-700 tūkstoši latu, 2012. gadā - aptuveni miljons latu.
Traumpunktus, ko plāno pārdēvēt par pirmās medicīniskās palīdzības punktiem, iecerēts dalīt trīs līmeņos. Pirmā līmeņa traumpunktā būtu divi ārsta palīgi, otrā līmeņa - viens ārsts un ķirurģijas māsa vai ārsta palīgs, trešajā, augstākajā līmenī - divi ārsti.
Darba grupa ierosina lokālajām slimnīcām sadalīt apmaksas tarifus «ķirurģiskajos», kas būtu augstāki, un «terapeitiskajos,» kas būtu zemāki. Tas ļautu nodrošināt godīgāku samaksas principu - maksāt proporcionāli vairāk tām ārstniecības iestādēm, kur tiek nodrošināta palīdzība pacientiem sarežģītākos gadījumos un veicinātu vidējā ārstēšanās ilguma samazināšanos. VM sākusi analizēt no lokālajām slimnīcām iegūtos datus. Viens no bažas raisošiem datiem ir tas, cik lielas ir atšķirības slimnīcu vidū laika posmam, kad slimnīca pieņem lēmumu pārvest pacientu uz citu slimnīcu. Laika posms svārstās no 2,2 dienām Alūksnes slimnīcā līdz 7,1 dienai Jūrmalas slimnīcā.