Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Dienas komentārs

Konkurenti vai draugi? © DIENA(4)

Latvija ekonomikā ir viena no Lietuvas lielākajām konkurentēm, tiekoties ar Lietuvas iedzīvotājiem, teicis šīs valsts premjerministrs Sauļus Skvernelis, vēsta LETA/ LRT.LT un norāda, ka mūsu dienvidu kaimiņzemes valdības vadītājs šopavasar gaidāmajās vēlēšanās gatavojas kandidēt uz Lietuvas Valsts prezidenta amatu.

Mūsu, nevis Nila Rīga! © DIENA(26)

Pēdējā laikā publiskajā vidē dzirdamā retorika par kādām nebūšanām liek aizdomāties, ka brīžiem pārāk daudz enerģijas nelietderīgi izniekojam to nosodīšanā, kurus uzskatām par vainīgiem, šausminoties, cik viss ir slikti, nevis vēršot spiedienu pret lēmumu pieņēmējiem, lai tie labotu atklātās nebūšanas.

Ne jau "algu saraksti" izskaudīs korupciju © DIENA(5)

Pārspīlētajās reakcijās uz Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kas paziņoja, ka norma par konkrētu valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku saņemto atalgojumu nav publiskojama, jo tās pieņemšanas process bija Saeimas brāķis, pazuda izpratne, kāda bija šādas atklātības praktiskā sabiedriskā lietderība. To apzinot, var viegli secināt, ka mati, iespējams, būtu plēšami par trūkumiem citos, daudz būtiskākos regulējumos un to piemērošanā, nevis tērējams laiks bezjēdzīgām un absurdām debatēm, vai Saeimai būtu piedodami brāķi, ja tie kādam šķiet sabiedrisku labumu nesoši.

LDDK: Latvijā jāievieš fiksēts veselības apdrošināšanas maksājums(9)

Latvijā ir jāievieš fiksētu veselības apdrošināšanas maksājumu, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) sociālās drošības un veselības aizsardzības eksperts Pēteris Leiškalns, komentējot veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) piedāvātās izmaiņas valsts veselības apdrošināšanas kārtībā.

Skaitļi un globālās tendences © DIENA(8)

Autoritatīvā ASV aģentūra Gallup nesen publiskoja savas ikgadējās aptaujas Vērtējot pasaules līderus (Rating World Leaders) rezultātus. Aptaujas ietvaros tiek noteikta vairāk nekā 130 pasaules valstu iedzīvotāju attieksme pret četru valstu – ASV, Ķīnas, Krievijas un Vācijas – globālo līderību.

Pretrunīgu ziņu laiks © DIENA(2)

Ziņas par pasaules ekonomikas attīstības perspektīvām pēdējā laikā ir bijušas visai pretrunīgas, variējot no tādām, ka izaugsme var turpināties, līdz pat tirdzniecības karu draudiem un iespējamām krīzēm. Latvijai tas ir svarīgi, jo tieši preču un pakalpojumu eksports ir tas, kas līdz šim ir bijis valsts ekonomiskās virzības un labklājības pieauguma stūrakmens, nevis "eironaudas zāģēšana", ko piemin atsevišķu politisko organizāciju publisko pasākumu transparenti.

Visi vēlētāji nav vientiesīgi! © DIENA(11)

Krievija vairs nav uzskatāma par Eiropas Savienības (ES) stratēģisko partneri, un "ES jābūt gatavai noteikt papildu sankcijas pret Krieviju, ja tā turpinās pārkāpt starptautiskās tiesības", teikts Eiropas Parlamenta (EP) pieņemtajā rezolūcijā, ko sagatavoja EP deputāte no Latvijas Sandra Kalniete. EP apstiprinājis ES Kiberdrošības sertifikācijas shēmu produktiem, procesiem un pakalpojumiem un paudis bažas par Ķīnas informācijas tehnoloģiju klātbūtni ES.

Kauja par Venecuēlu © DIENA(7)

Maikls Pompeo, ASV valsts sekretārs (ārlietu ministrs), nupat nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievijai un Kubai ir «galvenā loma Venecuēlas krīzes izraisīšanā», jo tās turpina atbalstīt valsts prezidenta Nikolasa Maduro režīmu. Īpaši asi pārmetumi tika veltīti Krievijas naftas gigantam Rosņetj, kas ignorē ASV pret Venecuēlu noteiktās sankcijas un turpina iepirkt naftu no Karakasas.

Ielas bez sāls – varbūt tomēr iespējamas? © DIENA(13)

Otrdienas rīts nāca ar krietnu puteni. Vismaz Rīgā. Ielas bija baltas un krietni slidenas, jo tehnika ceļu kaisīšanai ar smilts un sāls maisījumu savu darbu auto sastrēgumu laikā nevar veikt. Arī ietves un gājēju pārejas bija sniega tik pilnas, ka kājām ejošajiem sanāca krietni vien pabrist, jo snigšana turpinājās teju vai bez apstājas. Protams, satiksme bija palēnināta, daudzviet bija redzamas automašīnu sadursmes.

Banknotes, kartes, lietotnes © DIENA(11)

Kategorisks skatījums uz ekonomiskajiem procesiem un primitīvs vērtējums "Izcili!", "Briesmīgi!" kategorijās raksturīgs populistiem daudzās ES dalībvalstīs un arī aiz ES robežām. Latvijā kategoriskums diemžēl ir arī skumjš padomju totalitārā režīma mantojums, kas izpaužas visdažādākajās jomās, pat saistībā ar tādu no vēstures tālu esošu tēmu kā bezskaidras naudas norēķinu – gan maksājumu karšu, gan viedtālruņa lietotņu, gan vēl citu – aizvien plašāku ienākšanu apritē. Domājot rietumnieciski un racionāli, bezskaidras naudas norēķinus nevajadzētu idealizēt, bet nevajadzētu arī dēmonizēt.

Prezidenta vēlēšanas virzās uz kompromisu © DIENA(42)

Valsts prezidenta meklējumi parasti sastāv no publiskās un nepubliskās daļas, kur pretēji vispārpieņemtajam ciniskajam viedoklim sava loma ir arī uz skatuves, ne tikai aizkulisēs notiekošajam. Jo kas gan ir kandidātu nosaukšana? Tā ir ne tikai konkrētas personas izredžu mērīšana. Tā ir robežu testēšana gan ideoloģiski un vērtību ziņā neviendabīgo partiju iekšienē, gan valdības koalīcijā un Saeimā kopumā, gan mērot un ietekmējot to, cik silta vai vēsa pret kandidātiem ir sabiedrība

Reformas - koordinētas? © DIENA(2)

Administratīvi teritoriālā reforma neizbēgami ir tēma, kurai būs pievērsta īpaša uzmanība tuvākajos gados. Gan tāpēc, ka pašreizējā valdība un par reģionu attīstību atbildīgais ministrs ir apņēmības pilni to īstenot, gan tāpēc, ka jau ilgstoši noris reformas izglītībā un veselības aprūpes sistēmā, kā arī, ņemot vērā apdzīvotības izmaiņas un finanšu pieejamību satiksmes infrastruktūrai, tam visam jābūt savstarpēji saderīgam, saskaņotam.

Viendienīšu politika? © DIENA(10)

Savā ziņā gan pārsteidz, gan vienlaikus arī nepārsteidz izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas savdabīgā ideja, meklējot finanšu avotus lielākām pedagogu algām, – brīdī, kad valdība nepiekrita šā gada budžetā paredzēt papildu naudu šai vajadzībai, ministre pauda, ka viņas ieskatā viens no risinājumiem būtu finansējuma pārskatīšana Jēkabpils multifunkcionālās zāles būvniecībai un olimpiskā centra Ventspils projektam. Ja apturētu finansējumu šiem infrastruktūras objektiem, pēc ministres domām, izglītības finansējums papildus iegūtu divus miljonus eiro.

Ukrainas aizgājušais tranzīta vilciens © DIENA(26)

Pēc tam kad kļuvis skaidrs – izmaiņas Eiropas enerģētikas likumdošanā neapturēs Krieviju un Vāciju savienojošā gāzes vada Ziemeļu straume 2 stāšanos ierindā –, Ukrainas amatpersonas sākušas runāt par nepieciešamību atrast pircēju valsts īpašumā esošajai gāzes tranzīta sistēmai.

Rīgā tomēr viss nav slikti © DIENA(3)

Aizdomu ēnas, kas kritušas pār uzņēmumiem, kas saistīti ar Rīgas pašvaldību, un pār dažām Rīgas domes amatpersonām, izraisījušas to, ka histēriskie vaimanātāji, kuri kultivē pārliecību "viss ir slikti", atraduši jaunu mērķi negāciju izpausmēm, proti, mūsu galvaspilsētu. Vaimanātāji rada iespaidu, ka Rīgas ielas ir bedrainas, mājas – grausti, kriminogēnā situācija – briesmīga, turklāt pārvietoties pa pilsētu traucē sastrēgumi, pašvaldības uzņēmumos iekārtojušies pašlabuma meklētāji, bet domē notiek politiskais teātris.

"Ārpakalpojuma vērtētājs" – iegansts laika vilkšanai? © DIENA(7)

Laikā, kad pār SIA Rīgas satiksme (RS) un patiesībā arī Rīgas domi savilkušies tik draudīgi briestošas smagas krīzes mākoņi kā nekad, pārsteidz, ka aizvien uzrodas jauni "censoņi", kuri neapzināti vai apzināti pielej kārtējo "benzīna devu" ugunsgrēka epicentrā. Šoreiz runa ir par RS nu jau otro pagaidu vadītāju Ernestu Saulīti, kurš jau īsi pēc iecelšanas amatā paspēja izcelties ar, manuprāt, ja ne provokatīvu, tad vismaz pēc nekompetences "smakojošu" paziņojumu.

Jaunais zaļais kurss © DIENA(18)

Par ASV demokrātu partijas programmu nākamajās prezidenta un arī Kongresa vēlēšanās acīmredzami kļūs gados jaunās kongresmenes no šīs partijas rindām Aleksandrijas Okasio-Kortesas piedāvātais jaunais zaļais kurss.

Nodokļu kaislības martā © DIENA(4)

Sabiedrībā uzvirmojušas vētrainas emocijas par nepieciešamību piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vai par IIN pārmaksu – kā nu kuram cilvēkam. Šīs vētrainās emocijas, kas gluži kā pavasara palu straume plūst no sociālajiem tīkliem, ne tikai ietver sajūsmu par IIN pārmaksu vai sašutumu par nepieciešamību piemaksāt IIN, bet arī atklāj vairākas risināmas problēmas.

Šmuce nepaliek bez soda © DIENA(4)

Sākotnējā emociju vētra ap nesen izskanējušo skandālu par iespējamo naudas atmazgāšanu Swedbank ir aprimusi, kas daudziem uz notikušo ļauj raudzīties ar pragmatiskāku skatienu. Turklāt arī apjaust, ka notikušais, iespējams, nemaz nav saistīts ar to banku, kas ir pie mums Latvijā.

Amerikam nepienākas apdrošināšanas polise © DIENA(15)

Lai cik pelnīti Nils Ušakovs un Andris Ameriks nebūtu āzēti par glābšanos Saskaņas Eiroparlamenta vēlēšanu sarakstā, šis nedrīkst palikt par stāstu, kurā divi veikli darboņi pagūst ielēkt pēdējā vagonā uz Briseli. Jo šis nav stāsts par bēgšanu no Rīgas, šis ir stāsts par bēgšanu no, iespējams, kriminālām nepatikšanām.

Kā izbeigt konfliktu par Kašmīru? © DIENA(11)

Kārtējais robežkonflikts starp Indiju un Pakistānu sadalītajā Džammu un Kašmīras štatā, visbiežāk vienkārši dēvētā par Kašmīru vai Kašmīras reģionu, liek uzdot jautājumu – kā un vai vispār ir iespējams izbeigt neskaitāmās sadursmes starp divām no pasaules deviņām kodolvalstīm.

Sapnis par Ķīnu izsapņots? © DIENA(23)

Vēl nesen temats par to, ka Latvijai jāveido vērienīga ekonomiskā sadarbība ar Āzijas lielvalsti Ķīnu, bieži figurēja gan ministriju – it īpaši Satiksmes ministrijas un Ekonomikas ministrijas – gatavotajā informācijā, gan arī dažādu uzņēmumu preses relīzēs. Tika prognozēts – uz Rīgu brauks daudz tūristu no Ķīnas, šīs valsts kravas vilcieni regulāri ripos pa Latvijas dzelzceļa sliedēm, bet vilcienu atvestās tranzītkravas nodrošinās lielu darba apjomu Latvijas ostām, turklāt pārtikas ražošanas un citu nozaru uzņēmumi savu produkciju no mūsu valsts eksportēs tieši uz Ķīnu.

Biedru kubiešu izvēle © DIENA(1)

Pasaulē šajās dienās jūtami saruka oficiāli komunistisko valstu skaits, jo Kubas iedzīvotāji pārliecinoši atbalstīja izmaiņas valsts konstitūcijā, viens no kuru punktiem paredz arī svītrot no Kubas pamatlikuma punktu par komunisma celšanu.

Ušakovs un Ameriks maina spēles gaitu © DIENA(8)

Publiski izskanējis, ka Rīgas mērs Nils Ušakovs (Saskaņa) un iepriekšējais vicemērs Andris Ameriks (GKR) kandidēšot Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Viņu atbalstītājos un vēl jo vairāk nīdējos tas raisījis sprādzienam līdzīgu efektu – notiekošais tiek raksturots gan kā nodevība, gan kā "žurku skrējiens no grimstoša kuģa", gan arī tiek piesaukta Eiroparlamenta deputāta imunitāte, kas esot glābiņš situācijā, kad par Rīgas domē un tās uzņēmumos lemto pastiprināti interesējas KNAB.

Valstiski svarīgie autobusi © DIENA(7)

Eiropas Savienības (ES) mērogā aktualizēta starppilsētu autobusu tirgus atvēršana, un Eiropas Parlaments februāra vidū ir sagatavojis savu nostāju turpmākajām diskusijām par noteikumiem, kuri veicinātu konkurenci starppilsētu autobusu pārvadājumos. Jāpiebilst, ka iecerētā tirgus atvēršana attiecas uz iekšzemes maršrutiem katras ES dalībvalsts teritorijā. To, kāds būs normatīvais regulējums, kas definēs tirgus atvēršanu, rādīs laiks un līdz gala variantam vēl ejams tāls ceļš, taču pieļaujams, ka tiem uzņēmumiem, kuri veic pasažieru pārvadājumus ar maršrutu autobusiem, būs jārēķinās ar asāku konkurenci, bet arī pavērsies plašākas iespējas darboties visā ES.

Ko vēlēsim Eiropā © DIENA(11)

Gaisā jau virmo Eiroparlamenta priekšvēlēšanu kaislības. Partijas publisko savu kandidātu uzvārdus, daži jau internetā izvietojuši pašreklāmas klipus, citi biežāk par sevi atgādina, vēstot par labajiem darbiem, kas padarīti. Tas labi. Tam visam noteikti jāpievērš uzmanība, lai mēs pēc iespējas gatavāki būtu izvēlei, par ko balsot.

Vai jāsatraucas par Rimšēviča lietu? © DIENA(18)

Otrdien, 26. februārī, Eiropas Savienības (ES) Tiesa paziņos spriedumu, cik pamatoti tās ieskatā ir noteiktie amata ierobežojumi korupcijā apsūdzētajam Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam. Tas, ka Latvija ES Tiesai neesot sniegusi pierādījumus par faktiem, kuri Rimšēvičam tiek pārmesti, it kā var novest pie viņam labvēlīga lēmuma.

Nevērtēt pēc partijas © DIENA(3)

Uzmanību piesaista daudzie gadījumi, kad politiķu un arī plašākas sabiedrības attieksmi pret kādu jautājumu loku vai institūciju nosaka tas, kāda ir attieksme pret partijām, personām, kuru atbildībā attiecīgā joma ir. Ļoti spilgti to redzam gan ministru atbildības "lauciņu" dalījumā, gan jautājumā, piemēram, par reģionālo reformu vai jebko, kas notiek vai nenotiek Rīgā.

Konkurenti pie banku stūra © DIENA(2)

Nesen, raksturojot situāciju finanšu jomā, nodarbinātības eksperti Dienai izklāstīja, ka paralēli bankām aizvien būtiskāku lomu spēlē finanšu tehnoloģiju jeb FinTech uzņēmumi un citi inovatīvi projekti.