Bet ja nopietni? Popkultūras cienītājiem vajadzētu zināt par Simpsoniem un Osborniem, taču vīna mīļotājiem vajadzētu vismaz kaut ko zināt par burgunderiem. Vai vismaz izbrīnā neieplest acis, ieraugot vīnu no šīs «ģimenītes» uz vakariņu galda. Sliktākajā gadījumā vismaz izliecieties, ka pilnīgi noteikti par to esat dzirdējuši iepriekš. Ja ne dzēruši, tad dzirdējuši gan.
Tātad par burgunderiem. Ģimenīte tā tik tiešām ir. No vīna pasaules. Liela. Samudžināta. Ar dažādām mutācijām. Atvasinājumiem. Maina vārdus atkarībā no atrašanās vietas. Gluži kā seriālā vai filmā.
Vācu valodas zinātāji teiks, ka Burgunder nozīmē «no Burgundijas» vai Burgundijas izcelsmes. Un taisnība viņiem būs. Ar burgunderiem saprot Pinot ģimenītes vāciski runājošo zemju atvases - Spᅢᄂtburgunder vai Blauburgunder (Pinot noir), Weissburgunder (Pinot blanc), Grauburgunder (Pinot gris), Fruhburgunder (Pinot noir paveids) utt. Varat mēģināt tos visus atcerēties, bet vislabāk, protams, nogaršot. Rīgas vīna veikalu plauktos šo vīnu piedāvājumu jau var saukt par pieklājīgu. Un lai jūs nemulsina vāciskie nosaukumi. Pamēģināt ir vērts.
Kiefer Eichstetter Herrenbuck Spᅢᄂtburgunder, Baden, 2005.
Kā jau teicu - neļaujieties mulsumam! Lai arī Spᅢᄂtburgunder tik tiešām izklausās pēc vācu detektīvseriāla galvenā varoņa uzvārda, tas ir tas pats vecais labais Pinotnoir. Tikai vācu gaumē. Turklāt, ja jums kādreiz bijusi vēlme nobaudīt vīnu pašos spēka gados, pagaršojiet šo! Zaudējis savus jaunības niķus (lasi - tanīnus). Garšā ieguvis ļoti zīdīgu eleganci. Avenes. Smaržā - lauku pagalma patīkamos aromātus un ķiršu tabakas notis. Izturēts ozolkoka mučelēs. Lai tā pa īstam saprastu šī vīna burvību, nemēģiniet to patērēt tā, starp citu, vai nevērīgi atstājot ballītē uz galda. Nedaudz atdzesējiet un ielejiet karafē. Pagatavojiet vasaras dārzeņu sautējumu. Un tikai tad. Kādā no atlikušajiem siltajiem vasaras vakariem...
Eymann Grauburgunder Spatlese Trocken, Pfalz, 2007.
Vēl viens eksemplārs no burgunderu ģimenītes. Grauburgunder jeb Pinot gris. Šī baltvīna labākā īpašība - neitralitāte. Iespējams, tas nav pats labākais kompliments vīnam. Bet, ja vēlaties vīnu, ko var baudīt kopā gandrīz ar visiem vasaras labumiem, sākot no dārzeņiem un beidzot ar zivīm, jūras veltēm un balto gaļu, šis varētu būt īstais eksemplārs. Ar vieglu gatavu ābolu, citrusu un kumelīšu niansēm garšā. Savas neitralitātes dēļ grauburgunderi mēdz izturēt arī ozolā, nodrošinot vīnam jau daudz kompleksākas riekstu, vaniļas un medus nianses. Ja vēlaties pagaršot ozolā izturētu izcilu Grauburgunder paraugu, jautājiet pēc Dr. Heger vīniem Hanzas vīnu galerijā.