Terēza nav vienīgā, kuru pārņēmušas domas par mājām. Ekonomiskā krīze ienesusi jaušamas korekcijas darba tirgū, kas iepriecina galēji labējās partijas, taču var kaitēt ekonomikas atveseļošanās sākumposmā. Dižķibele ne tikai vairojusi bezdarbnieku rindas, bet arī apturējusi imigrācijas vilni. Tā kā turīgajās valstīs taupīguma režīma «ieslēgšanas» dēļ sociālie pabalsti tiek samazināti un brīvu darbvietu tikpat kā nav, laimes meklētāji nesteidzas doties peļņā.
Britu raidsabiedrības BBC World Service pasūtītais un Vašingtonas Migrācijas politikas institūta veiktais pētījums apliecina, ka pērn salīdzinājumā ar 2008. gadu uz ES ārējās robežas notverto nelegālo imigrantu skaits sarucis par 40%un šogad turpina samazināties. Un tas nav tāpēc, ka robežsargi strādātu sliktāk. Arī vispārējā statistika par iedzīvotāju sastāvu Rietumeiropā uzrāda līdzīgu tendenci. «Imigrācija uz attīstītajām valstīm krīzes dēļ krasi nobremzējusi, tikpat kā apturot straujo ārvalstīs dzimušās populācijas pieaugumu, kāds bija vērojams pēdējās trijās desmitgadēs,» teikts ziņojumā.
Līdzīga situācija ir ASV, kur nelegālo iebraucēju plūsma no Meksikas ir apsīkusi. Iepriekš ASV nelegāli iekļuva vai vīzas derīguma termiņu pārsniedza 850 tūkstoši cilvēku gadā, tagad to skaits ir ap 300 tūkstošiem. Pavisam nelegālo imigrantu skaits sarucis no 12 miljoniem līdz 11,1 miljonam.
Vēl uzskatāmākas izmaiņas notikušas ar legālo imigrāciju. Īrijā, kas pēc ES lielākās paplašināšanās pirms sešiem gadiem bija kļuvusi par austrumeiropiešu iecienītāko darba vietu, pērn imigrācijas apmēri saruka par 60% salīdzinājumā ar 2008. gadu. Arī ASV pērn izsniedza uz pusi mazāk vīzu mazkvalificētiem sezonas darba darītājiem nekā aizpērn.
Vāji klājas arī Āzijā. No darbaspēka donora - Indijas - uz Tuvajiem Austrumiem peļņā braucošo skaits šogad samazinājies par trešdaļu, ziņo aģentūra AFP.
Tiem, kuri jau iedzīvojušies jaunajās zemēs, arī neklājas viegli. Piemēram, Spānijā, kur kopējais bezdarba līmenis ir ap 18%, iebraucēju vidū bez darba ir trešā daļa.
«Viesstrādnieku pozīcijas darba tirgū ir vājākas nekā iezemiešu. Ja uzņēmuma vadītājam jāizšķiras par atlaišanu, tad vispirms darbu zaudē iebraucēji,» secināts BBC ziņojumā.