Ar būvvaldi nav jāskaņo
Atrakcijas Rīgas centrā ir atļautas, pamatojoties uz Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumu. Tajā ir noteiktas drošības prasības, pirmās palīdzības sniegšana, teritorijas sakārtošana pēc pasākuma beigām, civiltiesiskās apdrošināšanas līguma noslēgšana u. tml., bet likumā nav teikts, ka būtu jāsaskaņo uzstādīto iekārtu izskats.
«Būvvaldi var piesaistīt, bet tas nav obligāti,» izteicās Rīgas pilsētas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pētersone. Šobrīd Rīgai nav galvenā mākslinieka un arī galvenā arhitekta birojs ir bez vadītāja, taču, lai saņemtu atļauju, saskaņojumi ar šīm amatpersonām nemaz nav vajadzīgi. Tieši blakus Raiņa piemineklim tagad uzstādīts arī panorāmas rats, kas ziemā atradās Līvu laukumā. Arī par šo atrašanās vietu esot bijušas diskusijas, taču pēc uzstādīšanas esot saņemtas tikai pozitīvas atsauksmes no rīdziniekiem un ārzemniekiem, norāda Rīgas izpilddirektora preses sekretārs Uģis Vidauskis. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadītājs Juris Dambis gan uzskata, ka arī Līvu laukumā panorāmas rats bijis nevietā. Viņaprāt, laba vieta atrakcijām bija pie veikala Elkor Plaza, kur ir arī autostāvvietas. Atrakcijas ir bijušas pie tirdzniecības parka Alfa, senāk arī Stacijas laukumā, kas gan ir vēsturiskais centrs, bet tur tās neesot izskatījušās tik agresīvi.
Netiek klāt Rainim
«Atrakciju iekārtas jeb balagāns, kas pēdējos mēnešos parādījies te Līvu laukumā, te Esplanādē, kur dažus soļus no Raiņa pieminekļa sadēstītas vidi degradējošas pagaidu būves, ir pilnīgā pretrunā ar galvaspilsētai piešķirto UNESCO Pasaules mantojuma vietas statusu, Rīgas vēsturisko tēlu un mantojumu,» norāda S. Ēlerte un uzsver, ka pret atrakciju iekārtu uzstādīšanu šajā vietā iebildusi arī VKPAI, taču pašvaldība to nav ņēmusi vērā. Apskates laikā inspekcija fiksējusi, ka elektrības vadi un kabeļi izvilkti koku zaros, ir atsevišķas vietas, kuras varētu būt bojātas pēc atrakciju ekspluatēšanas, - atrakciju parka iekārtas iet pāri vienai no atjaunotajām strūklakām, atsevišķi furgoni novietoti parka zāliena daļā, dažās vietās bojātas zālienu granīta apmales. J. Dambis atzina, ka inspekcijai ne likums, ne MK noteikumi neļauj apturēt atrakciju darbību un organizētājiem nav jāsaskaņo tās ar VKPAI: «Garantijas, lai tamlīdzīgas lietas nenotiktu, ir iestrādātas Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas plānojumā. Pilsēta neievēro pati savu plānojumu, pašvaldība pārkāpj savus noteikumus.»
Rīgas mērs sola, ka triju nedēļu laikā, kamēr atrakcijas darbosies, tikšot vērota cilvēku reakcija: «Pārbaudīt var tikai atļaujot. Es uzskatu, ka Rīgā ir jābūt tāda veida atrakcijām, tādas Eiropā ir pilsētu centros, arī blakus pilīm un baznīcām. Pieļauju, ka daļai rīdzinieku atrakcijas nepatiks, bet citiem, īpaši ar bērniem, tās var patikt.» J. Radzevičs pēc pirmajām parka darbības dienām atzina, ka apmeklējums ir liels, rīdzinieki balso par šo atrakciju parku ar saviem latiem. «Izpilddirektors uzskata, ka rīdzinieki ir pelnījuši civilizētu atpūtu un izklaidi, cilvēki ir apmierināti un smaidīgi. Tā ir politisko oponentu sacelta ažiotāža,» izteicās U. Vidauskis. Viņš atzina, ka pagaidām dome nav prasījusi samazināt troksni un klusināt mūziku Lielajā piektdienā, taču pieļāva, ka tas tiks darīts.
«Tikai» 23 dienas
Atļauja atrakcijām ir līdz 23. aprīlim, un plānotais apmeklētāju skaits ir ap 1000 cilvēku dienā. Nomas maksa par Esplanādes izmantošanu netiek prasīta, bet uzņēmums maksās aģentūrai Rīgas dārzi un parki 3394 latus par to, ka pēc atrakciju parka darbības beigām Esplanāde tiks sakopta. Esplanādes strūklaka apdrošināta par 50 000 latu. Ja būs bojāti apstādījumi, uzņēmums segs izdevumus to atjaunošanai. Tie ir tie paši uzņēmēji, kas iepriekš organizēja atrakcijas pie Elkor Plaza. Pēc 23. aprīļa atrakcijas pārcelsies uz Kauņu, kur arī atradīsies vēsturiskajā centrā. SIA Game Service Group līdzīpašnieks Dmitrijs Prohorovs norādīja, ka Esplanādē apmeklētāju plūsma ir nesalīdzināmi lielāka nekā pie Elkor Plaza. Viņš uzskata, ka pieeja Raiņa piemineklim ir nodrošināta. «Mēs te būsim tikai 23 dienas. Satraukumam būtu pamats, ja atrakcijas te atrastos pusgadu vai gadu,» uzskata D. Prohorovs.