Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 28. novembris
Rita, Olita, Vita

Fledermauši - saldā miegā, kājām gaisā

Kā tikai cilvēki nav saukuši sikspārņus - gan par svētītajām pelēm un moš-ķiem, par vampīriem un nakts viesiem, drakulām un asinssūcējiem! Kaut sikspārņi uz pasaules dzīvo jau vairāk nekā 50 miljonus gadu, bet cilvēki - tikai trīs, par sikspārņiem joprojām ir daudz neizzināta. Daudzus baida nostāsti, ka nakts lidonis sūc citu radību asinis vai iepinas matos un tad, lai atbrīvotos, mati jānodzen uz nullīti. Uzticība sikspārņiem neraisās arī viņu nakts dzīvesveida un ķēmīgā purniņa dēļ. Taču ir cilvēki, kas labprāt uzturas sikspārņu sabiedrībā.

Guļ līdz pēcpusdienai

Mākslinieks Dmitrijs Paramonovs dzīvo Ķengaragā. Viņam ir sieva, vienpadsmit gadu vecs dēls un šinšilla, bet nesen ģimenes locekļu statusā sāka iejusties arī divas lidojošās peles jeb sikspārņi Tuziks un Rozita.

Dmitrijs aicina ciemos pēcpusdienā, jo «līdz trijiem sikspārņi guļ». Ziemā sikspārņi parasti iegrimst miegā, bet Paramonova lidojošās peles piemērojušās saimnieka dzīves ritmam.

Neskatoties uz biedējošiem nostāstiem par sikspārņiem, Dmitrijam joprojām uz galvas ir kupls matu ērkulis. Viņš skaidro, ka sikspārņi var iepīties tikai ļoti augstās frizūrās un arī tikai tāpēc, ka lidojuma laikā orientējas ar ultraskaņas palīdzību, bet samērā vāji reaģē uz smalkām diegveida struktūrām, piemēram, matiem. Ja šamējie arī iepinas matos, nevajag panikā kratīt galvu, lai sikspārnis neiepītos vēl vairāk, bet vienkārši jāizņem nerātnelis laukā.

Dmitrijs Paramonovs ir biologs ihtiologs un mākslinieks. Viņš darinājis simtiem zīdītāju, putnu, zivju, rāpuļu un abinieku zīmējumu dažādiem dabai veltītiem izdevumiem. Kamēr aplūkojam mākslinieka gleznas pie sienām un krāšņās zivis akvārijā, būrī pie griestiem sākas tikko jaušama kustība. Mostas Tuziks. Dmitrijs brīdina, ka Rozitu neieraudzīsim, jo viņa, pretēji Tuzikam, ir ļoti savrupa personība. Lai izvilinātu Tuziku no būra, mākslinieks paņem rokā banāna gabaliņu. O, sikspārnis neliek uz sevi gaidīt! Satvēris kārumu rociņās, Tuziks noguļas uz muguras un ātri to notiesā. Pēc tam Dmitrijs ieliek radībiņu man rokās. Jūtu pelēkbrūnas pelītes sīkā augumiņa siltumu, redzu mazas austiņas, apaļas tumšas acis un mīlīgu ģīmīti! Tādi smukulīši esot augļēdāju sikspārņi. Ne vēsts no vampīra ar asinskāru snuķi! Toties kukaiņēdājiem un asinssūcējiem sikspārņiem sejiņas esot pabriesmīgas.

Atlaižu pirkstus, un Tuziks neveikli aizspurdz pa istabu. Izrādās, lidojošais suns, kā sauc vienu sikspārņu grupu, ilgi dzīvojis zooveikalā būrī un tagad no jauna mācās lidot.

Putns vai pele?

Īsu ieskatu sikspārņu pasaulē Dmitrijs sniedz, vienlaikus ar Tuziku rokās pozējot fotogrāfam. Sikspārnis ir putns vai pele? Patiesībā ne viens, ne otrs. Atšķirībā no putniem sikspārņi tāpat kā peles ir zīdītāji, bet no visām zīdītāju sugām savukārt vienīgie, kas spēj ilgstoši lidot, piemēram, savvaļā pārlidot no vasaras mītnēm uz ziemas guļas vietām, mērojot gan dažus kilometrus, bet citas sugas pat vairākus simtus vai tūkstošus kilometru. Dmitrija sikspārņi dzimuši nebrīvē, bet dabā Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā, visas sastopamās sikspārņu sugas ir aizsargājamas. Sikspārņa mūžs ilgst līdz sešiem gadiem, bet dažas sugas dzīvo arī krietni ilgāk.

Mākslinieks stāsta, ka no visiem pasaules sikspārņiem tikai trīs ir asinsēdāju sugas un tās pašas dzīvo aiz trejdeviņām zemēm Dienvidamerikā un Centrālamerikā, kur pārtiek no putnu un dzīvnieku asinīm. Īstas miniatūras haizivis! Šīm sugām ir asi priekšzobi, ar tiem sikspārnis pārkož dzīvnieka vai putna ādu un tad laiza asinis.

Uz veselību!

Pēc Dmitrija domām, Latvijā dzīvojošo sikspārņu sejiņas ir gana inteliģentas, tās nedaudz atgādinot mazo sunīšu ģīmīšus. Lielākā daļa no mūsu sikspārņiem pārtiek no kukaiņiem un asinis nevienam nesūc. Tuziks un Rozita ir augļēdāji, viņiem garšo banāni, hurma, rozīnes, arbūzs, īpaši gardi, ja mazliet iebojāti. Tuziks dažkārt nosacīti pat iemalko vīnu. Mākslinieks smej: «Vīns smaržo pēc ierūguma. Es Tuziku nenodzirdu, bet viens ir, kā mēdz teikt, piedzerties līdz baltajām pelītēm, pavisam cits - iedzert kopā ar lidojošo suni.»

Sikspārņi labi orientējas apkārtējā vidē un priekšmetus sajūt, izdodot īsus kliedzienus, kaut ko līdzīgu zuuuum vai cik-cik. Atduroties pret priekšmetu, signāls atbalsojas, un sikspārņi ar dzirdi novērtē attālumu līdz objektam, tā formu un lielumu un gūst iespaidu par vidi kopumā. Mākslinieks teic, ka, Tuzikam un Rozitai laidelējoties, istabā nekad nekas nav nogāzts. Tuzikam gan pagaidām vēl esot problēmas ar bremzēšanas iekārtu, tā veikalā mazliet atrofējusies, bet laiks visu noliks vietā.

Guļamistaba nepatīk

Sākumā Dmitrijs gribēja, lai sikspārņi brīvi dzīvo istabā, taču pēc pirmās kopā pavadītās nakts no neprātīgās domas atteicās - par aizmigšanu tad nebūtu ko domāt! Bija arī cits nopietns iemesls pret brīvlaišanu - vaļā dzīvodami, sikspārņi piekakātu istabu, jo šīm radībām ir ātra vielmaiņa, tāpēc - kas iekšā, tas gandrīz tūlīt pat arī ārā. Labā ziņa - sikspārņu fekālijas nesmirdot un kakas no jebkuras virsmas viegli notīrīt. Pašlaik mākslinieks abus izlaiž no būra pusotru stundu pirms ēdienreizēm. Dienas lielāko daļu Tuziks un Rozita pavada būrī, bet tur iekārtotajā guļamistabā viņiem diez kā nepatīk uzturēties. Sikspārņi guļ ārpus mājiņas, visbiežāk ar galvu uz leju, ar kājām ieķērušies būra spraislī. Iespējams, šī poza nenoslogo muskuļus un ļauj brīvi karāties. Miegā abi izskatās kā sažāvēta tējas buntīte.

Mākslinieks cer, ka Tuziks un Rozita būs mīlas pārītis. Viņi labi satiek, kaut arī dažkārt paķīvējas.

Mīlēšanās trakums sikspārņiem uznākot rudenī, bet mazuļi dzimstot pavasarī. Parasti sikspārņu ģimenīte laiž pasaulē vienu, retāk - divus bērneļus. Tie piedzimst pavisam nevarīgi, plikiņi un akli, bet, ja mamma godam pilda pienākumus un baro pēctečus ar pienu, sīkaļas ātri apveļas un jau pēc mēneša sāk lidot. Dmitrijs Paramonovs cer piedzīvot šo brīdi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvija sāk pazust no vienādojuma

Esat pamanījuši, kā Latvijas informatīvajā telpā līdz nesenam laikam konsekventi uzturētais vēstījums, kas kara iznākumu Ukrainā tieši sasaistīja ar mūsu valsts drošību, to pamatoti paceļot...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?