ĀTAP paredz, ka īslaicīgās grūtībās nonācis komersants strādā pēc plāna, kas saskaņots ar kreditoriem, saglabājot maksātspēju. Šajā laikā parādnieks mēģina vienoties par kredītsaistību restrukturizēšanu. Tiesai par ĀTAP uzsākšanu vēl jālemj.
Zaudēja fokusu
Lido neveiksmju cēlonis varētu būt tas, ka tā īpašnieks vairs nekoncentrējās uz ēdināšanas biznesu, bet aizrāvās ar citiem projektiem, pieļauj kāds finanšu eksperts, kurš vēlējās palikt anonīms. Tika ieguldītas lielas investīcijas viesnīcā un dizaina rūpnīcā, un tās nav atmaksājušās. Turklāt G. Ķirsona spītīgais raksturs neļauj viņam uzklausīt padomus. Taču Lido neveiksmēs vainojama arī valsts ekonomiskā situācija kopumā. «Visbiežāk uzņēmēji par daudz investējuši, jo tagad apgrozījums ir daudz mazāks, nekā cerēts. Latvijas uzņēmumi ar krīzi ir pat salīdzinoši labi tikuši galā, ņemot vērā, cik tirgus strauji auga 2007.-2008. gadā un cik strauji krita 2009.-2010. gadā. Man šķiet, ka pie šādiem nosacījumiem, piemēram, Zviedrijā puse uzņēmumu būtu aizvēruši durvis vai vismaz pieprasījuši tiesisko aizsardzību,» uzskata Ieguldījumu brokeru sabiedrības SEB Enskilda valdes loceklis Mārtiņš Krūtainis.
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste atzīst, ka Lido ir kļuvis par kaut ko līdzīgu Latvijas zīmolam, kam nav analoga. «Aizstāt Lido ar kaut ko citu nebūtu viegli, nav daudz uzņēmēju, kam būtu tādas ambīcijas un gatavība riskēt. Jāņem vērā, ka Lido nodarbina ļoti daudzus cilvēkus.» Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidente Kitija Gitendorfa norāda - lai arī Lido nav iemesls, kāpēc tūristi ierodas Rīgā, tomēr otra tāda latviska ēdināšanas uzņēmuma nav, un lielākā daļa viesu vismaz vienu reizi kādu no Lido ēdināšanas uzņēmumiem apmeklē.
Augšup lejup
Kopš 2009. gada sākuma G. Ķirsons paspējis gan atvērt viesnīcu Ķirsona muiža Vestienas pagastā pie Viešūra ezera, gan Lido dizaina rūpnīcā uzsākt ģimenes māju būvniecību, sākotnēji solot pa 20 mājām gadā, bet vēlāk - līdz pat 400 ik gadu. Vienas šādas mājas cena ir Ls 40 000 bez PVN. G. Ķirsons ar entuziasmu iesaistījās gan Daugavas- Dņepras kuģošanas ceļa projektā, gan Rīgas domē klāstīja par trošu ceļu Maskavas ielā, gan atvēra struktūrvienību Tallinas lielākajā iepirkšanās un atpūtas centrā Solaris. Viņš iesaistījās kustībā Par labu Latviju!, Rīgas Centrāltirgus attīstības vīzijās parādījās liels Lido komplekss. G. Ķirsons arī pauda ideju, ka Vērmanes dārza estrādes vietā varētu būvēt divstāvu kafejnīcu. Tomēr lielos plānus ik pa brīdim aptumšoja arī neveiksmes. 2009. gada vidū apturēja milzīga Lido - Ertek kompleksa projektu Kazahstānas galvaspilsētā Astanā. Vairs netiek pieminēti plāni Valensijā Spānijā un Trīrē Vācijā. Šā gada sākumā slēgt nācās vienu no pirmajiem Lido restorāniem Staburags. Samērā sīks, bet nu jau teju simbolisks notikums bija Krasta ielas Lido dzirnavām nolūzušais spārns šovasar. Un nupat gaismā nāca fakts par ilgstošu algu nemaksāšanu vairākiem darbiniekiem, tā vietā izsniedzot aizdevumus. Uz pērnā gada 31. decembri Lido kapitāls bija negatīvs - īstermiņa saistībām pārsniedzot apgrozāmos līdzekļus par 5,7 miljoniem latu. Saskaņā ar kredītu līgumiem visi sabiedrības pamatlīdzekļi ir ieķīlāti DnB Nord bankā un kalpo par saņemto kredītu resursu nodrošinājumu.