Patenta pieteikšanai ir trīs nosacījumi: novitāte (vai tas ir jauns izgudrojums un nav tikai kādas tehnikas līmeņa daļa), izgudrojuma līmenis (vai tas atzīstams par izgudrojumu) un rūpnieciskā izmantojamība. Patentu tehniskajā bibliotēkā var noskaidrot, vai kas identisks jau nav radīts. Patenta pieteikums sastāv no iesnieguma, izgudrojuma apraksta, kurā izgudrotājs izklāsta viņam zināmo attiecīgās tehnikas līmeni pasaulē, maksimāli precīzi - arī izgudrojuma tehnisko risinājumu. Jāapraksta arī piemēri vai prototipi, ja tādi ir. Galvenā daļa ir pretenzijas - kas ir tas jaunais, ko ar patentu vēlas aizsargāt. Jāuzraksta arī kopsavilkums.
18 mēnešus pēc pieteikuma iesniegšanas Patentu valde to publicē (ja vien tas nav atsaukts), lai informētu sabiedrību. Pa to laiku var sākt dibināt kontaktus ar ražotājiem, un gada laikā patentu var pieteikt arī kādā citā valstī vai reģionā. Piemēram, Eiropas patentu var iegūt vidēji pēc 4-5 gadiem, Latvijā - ātrāk, jo netiek veikta ekspertīze par novitāti un izgudrojuma līmeni. Līdz ar patentu tiek piešķirtas 20 gadu monopoltiesības uz izgudrojumu (ja tās tiek pārkāptas, var vērsties tiesā), taču informācija par to jāpublisko, lai uz šīs bāzes varētu rasties jauni izgudrojumi. Tādējādi patentu mūžs ir vidēji astoņi deviņi gadi. Tiklīdz patents vairs netiek uzturēts ar ikgadējo nodevu maksāšanu, izgudrojumu var sākt izmantot jebkurš.
Lai iegūtu Eiropas patentu, jārēķinās ar aptuveni 4000 eiro izmaksām, savukārt Latvijā patenta pieteikšana maksā Ls 75 juridiskai personai (privātpersonai - 40% no šīs summas, studentiem un pensionāriem - 20%). Maksa par patenta izsniegšanu attiecīgi ir Ls 60, ievērojot iepriekšminētos procentus.