Cilvēktiesību organizācija Human Right Watch paziņojusi, ka kopš trešdienas nogalināti vismaz 173 protestētāji. Visvairāk cilvēku nogalināts nedēļas nogalē, kad pēc bēru ceremonijām, kurās apglabāti iepriekš nogalinātie demonstrāciju dalībnieki, drošībnieki sākuši šaut uz sērotājiem. «Pagājušajā naktī šeit notika slaktiņš,» svētdien aģentūrai Reuters sacīja kāds protestētājs, kurš neatklāja savu vārdu. Par pilsētā notiekošo ir grūti iegūt ticamu informāciju, jo Lībijā kopš protestu sākuma netiek ielaisti ārvalstu mediji, vietējiem žurnālistiem ir liegta iebraukšana Bengāzī. Valstī tikai daļēji darbojas mobilā telefona sakari un internets.
Aicina nenogalināt
Par spīti bailēm, ka atkal varētu sākties apšaudes, vairāki simti tūkstošu cilvēku svētdien piedalījās dienu iepriekš nogalināto protestētāju bērēs. «Mēs nepadosimies līdz brīdim, kad režīms būs gāzts. Mēs aicinām Apvienotās Nācijas nekavējoties iejaukties, lai pārtrauktu slaktiņu,» sacīja viens no bēriniekiem.
Svētdien ar aicinājumu pārtraukt slepkavošanu nāca klajā 50 vadošie Lībijas musulmaņu garīdznieki. «Mēs vēršamies pie visiem musulmaņiem - gan režīmam kalpojošajiem, gan tiem, kuri tam jebkādā veidā palīdz, - lai jūs atzītu, ka nevainīgu cilvēku slepkavošanu nosoda mūsu Radītājs un Viņa mīlētais pravietis Muhameds (lai miers viņa pīšļiem). Nenogaliniet savus brāļus un māsas. Izbeidziet slaktiņu nekavējoties,» teikts starptautiskajiem medijiem izplatītajā vēstulē.
Lai gan protestētāji Bengāzī ir apņēmības pilni panākt M. Kadāfi aiziešanu, daudzi analītiķi ir skeptiski pret prognozēm, ka Lībijā varētu atkārtoties kaimiņvalstu Tunisijas un Ēģiptes protestu scenārijs, kad tika gāzti ilggadējie autoritārie līderi. Šāda neticība izskaidrojama ar to, ka pagaidām protesti notiek tikai valsts austrumu reģionā Kirēnaikā, kur prezidenta popularitāte vienmēr ir bijusi daudz zemāka nekā pārējā valstī.
Ķīnieši nobijušies
Nedēļas nogalē protesti turpinājušies arī Bahreinā un Jemenā, pirmo reizi ielās izgājuši arī ar pastāvošo kārtību neapmierināti cilvēki Marokā. Viņi pieprasījuši politiskās reformas un ierobežot Marokas karaļa pilnvaras.
Plašie protesti musulmaņu zemēs radījuši satraukumu komunistiskās Ķīnas vadībā. Svētdien visā valstī arestēti aptuveni simt disidentu un cilvēktiesību aktīvistu, lielākajās pilsētās pastiprināta likumsargu klātbūtne, jo internetā bija parādījies trimdā dzīvojošo ķīniešu disidentu izplatīts aicinājums pulcēties protestos 13 lielākajās valsts pilsētās, lai solidarizētos ar «Jasmīnu revolūciju» arābu valstīs un pieprasītu «brīvību, demokrātiju un politiskās reformas», vēsta AFP.
Atbildīgās valdības iestādes svētdien internetā sāka bloķēt ierakstus, kuros minēts vārds «jasmīns». Šie drošības pasākumi liecina, ka Ķīnas valdība ir nobažījusies par iespējamiem protestiem pašmājās.