Gāga pirmām kārtām ir popkultūras un stila - nevis mūzikas! - fenomens, ko ceremonijas gaitā apliecināja Nikolā Formiketi detalizētās atskaites par to, kādu zīmolu tērpus un objektus Gāga izvēlējusies šim vakaram.
Skulpturālās olas (vai arī dzemdes, gliemežvāka, kosmiskas izcelsmes kapsulas) autors - britu modes mākslinieks Huseins Čalajans, Gāgas kostīmi - no modes nama Mugler, kura mākslinieciskais vadītājs ir Nikolā Formiketi. Ceremonijas sākumā Gāgas ola piesaistīja sev visu uzmanību - dziedātāja no tās izšķīlās tikai uz Grammy šova skatuves, izpildot savu jauno dziesmu Born This Way/Tāda esmu dzimusi. Gāga uzvarēja trijās nominācijās - Labākais popmūzikas albums (The Fame Monster), Labākais sieviešu vokālais popmūzikas izpildījums (dziesma Bad Romance) un Labākais videoklips (Bad Romance).
Visvairāk ASV Skaņu ierakstu akadēmijas balvu - piecas - 53. ikgadējā ceremonijā ieguva kantrimūzikas trio Lady Antebellum no Nešvilas. Trīs no tām - kantrimūzikas nišā, divas - elitārajā grupā: Lady Antebellum kompozīcija Need You Now tika atzīta gan par Gada dziesmu (Grammy tiek pasniegts skaņdarba autoriem), gan par Gada ierakstu (šajā nominācijā tiek vērtēta dziesmas skanējuma kvalitāte - balvu saņem producenti, izpildītāji un skaņu inženieri).
Grammy elitārajā ešelonā ir vēl divas kategorijas. Par labāko jauno mūziķi kļuva džeza dziedātāja un kontrabasiste Esperansa Spaldinga, kura par savu lielāko sasniegumu var uzskatīt 16 gadu vecā kanādiešu popelka Džastina Bībera pieveikšanu šajā nominācijā. Visprestižākajā kategorijā Gada albums uzvarēja Kanādas rokgrupa Arcade Fire ar disku The Suburbs. Mūziķu pateicības runa bija patiesa un kodolīga: «Mēs jums labāk nospēlēsim vēl vienu dziesmu, jo mēs mīlam mūziku.» The Suburbs ir Arcade Fire trešais albums, Monreālas apvienība strauji izvirzījusies kritiķu un klausītāju favorītos. Grupas slavai ir globāls mērogs, un grupa Arcade Fire jau pasludināta par jauno U2, The Talking Heads un Radiohead.
Balva par labāko roka albumu tika pasniegta britu grupai Muse (disks The Resistance). Labākais alternatīvās mūzikas albums - grupas The Black Keys disks Brothers. Labākais elektroniskās mūzikas albums - dueta La Roux debijas CD.