Vai nabadzība valstī kļūst akūtāka?
Cilvēki ir kļuvuši trūcīgāki un mazāk nodrošināti, bet viņi ir arī pieraduši pie tādas situācijas. Tā ir labā un sliktā ziņa vienlaikus. Labi, ka spēj izdzīvot. Slikti, ka dzīves kvalitāte ir zemāka - mazāk apmeklēti ārsti, mazāk iegūta izglītība, nerunājot par kultūru utt.
Skaisti jau izskatās, ka bezdarbnieku pabalstu saņem mazāk, bet faktiski tas nozīmē, ka liela daļa cilvēku ir palikuši bez pašu pelnītajiem pabalstiem un pārgājuši uz sociālajiem pabalstiem. Un tas galīgi nav labi.
Vai palīdzības lūdzēju kļūst vairāk?
Mazāk. Iemācījušies izdzīvot ar to, kas ir, un saprot, ka diži lielu palīdzību no ārpuses nesaņems. Mēs palīdzam ar pārtiku, un tas nav ilgtermiņa risinājums.
Tā ir attieksme «man jūsu griķus nevajag»?
Nē. Vienkārši šoks ir pārgājis - neuzskata šo par krīzes situāciju. Tagad rēķinās, ka darbu tik viegli nevarēs atrast, samazina prasības un kaut kā iztiek.
Ļoti daudzi ir arī aizbraukuši. Arī tie, kam esam palīdzējuši. Pat ar bērniem invalīdiem - kur nu nodrošinājums ir lielāks.
Vērojams arī, ka tie, kuriem treknajos gados bija darbs, mēģina tikt atpakaļ darba tirgū, bet tie, kas tolaik bija bez darba, tagad pabalstu dēļ sākuši dzīvot labāk un strādāt netaisās. Šis loks, kas ar zemām prasībām gatavi dzīvot no pabalstiem, aug, un tas ir bīstamākais.
Vai «filtrējat» klientūru, lai izvairītos no sliņķu atbalstīšanas?
Viņi mēdz būt dažādi, bet principā mēs «filtrējam» gan. Palīdzam tiem, kas strādā par minimālo algu, 100 latiem vai meklē darbu. Tos, kas ilgstoši dzīvo no pabalstiem, gan ne.
Kāda ir pašreizējā pabalstu politika?
Nemotivējoša. Pabalstam ar laiku būtu jāsamazinās, lai tas nav kā stabils un par iespējamo algu reizēm lielāks ienākums.
Tad pagājušās vasaras runas tieši par motivāciju un pabalstiem palikušas bez iznākuma?
Problēma ir individuālajā pieejā, kas nepieciešama katram gadījumam. Neesam liela valsts, un teorētiski sociālais darbinieks varētu saprast katra individuālā gadījuma raksturu - vai cilvēks negrib strādāt vai nespēj. Ja cilvēks no darba atsakās, tad pabalsts būtu jāsamazina vai jāatsaka. Pašlaik ir formāli: ja pelna zem 90 latiem, tad - trūcīgais. Tas nav pareizi.
Intervēja Didzis Meļķis