Zigmunds un Gatis ir divi no cilvēkiem, kurus iesaistījām improvizētā anketēšanā par konkrētām profesijām. Katrā no galvenajiem zinātņu blokiem - humanitārajās, sociālajās zinātnēs, dabaszinātnēs un inženierzinātnēs, pedagoģijā, medicīnā - izvēlējāmies pa profesijai un atradām vidusskolēnus, kas pēc skolas beigšanas apsver domu tās apgūt. Sameklējām arī speciālistus, kas šajās profesijās jau strādā, un visiem uzdevām vienus jautājumus par profesiju plusiem, mīnusiem, veiksmes formulu, darba ikdienu, to, kādiem jābūt šī darba veicējiem, arī par atalgojumu un pieprasījumu darba tirgū. Jauniešu un profesionāļu atbilžu salīdzinājums (skat. arī nākamajās lappusēs), iespējams, palīdzēs pārvarēt dažu labu stereotipu par profesiju pasauli.
Zigmunds plāno studēt IT, ja tiks RTU budžetniekos. Ja ne, iešot apgūt jūrniecības inženiermehāniku, kas no IT jomas nemaz tik tāla neesot. «Man padodas datorlietas. Gāju arī kursos, kur apguvu pamatus,» puisis pamato savu interesi. Gatim savukārt ceļš līdz IT jomai sanācis raibāks. Datoru iepazinis bērnībā, kopā ar brāli to «laužot» un labojot, spēlējot spēles, bet pēc skolas tomēr devies studēt biznesa vadību. Tad pastrādājis bankā, studējis filozofiju, taču beigu beigās nonācis IT uzņēmumā. «Noder augstskolā iemācītā strukturētā pieeja, attieksme pret valodu, svešvalodu prasmes, var noderēt arī tas, ko māca, piemēram, Sporta akadēmijā, - māka vadīt komandu vai tml. Izglītība tieši IT specialitātē nav galvenais, augstskola tāpat neiemāca to, ko vajag reālajā darbā. Taču nenovērtējama kombinācija ir ģenialitāte IT tehniskajās lietās plus spēja runāt ar klientiem, spēja viņus uzklausīt, loģiski izskaidrot IT projekta būtību,» Gatis stāsta un uzsver, ka svarīgākais IT speciālistam ir attieksme pret darbu, punktualitāte un komunikācija, tehniskās prasmes varot apgūt procesā vai pašmācībā. Traucējošās īpašības esot slinkums, arī melanholiskums vai haotiskums, kas rada grūtības saturēt kopā vairāk par vienu projektu.
Savukārt Zigmunds domā, ka būtiskākais IT speciālista profesijā ir laba atmiņa, pacietība, māka orientēties lielā informācijas daudzumā, kā arī nedaudz radošuma. Profesijas mīnuss - darbs ir laikietilpīgs, un rezultāts nāk lēni. «Ja par darbu domā pārāk daudz, tad paliek maz laika personīgajai dzīvei,» Zigmunds pieļauj. Gatis oponē, ka tas atkarīgs no uzņēmuma - ja darba ritms tajā sakārtots, pa naktīm nav jāsēž. «IT speciālista darbs arī ir daudzveidīgāks nekā, piemēram, programmētājiem. Domāju, šajā profesijā var būt diezgan laimīgs,» Gatis saka un piebilst, ka jebkurā profesijā panākumus var sasniegt vai nu ar talantu un dzirksti acīs, vai ar mērķtiecību, iniciatīvu, cenšanos izdarīt vairāk, nekā ir obligāti.
Panākumi arī atspoguļojas atalgojumā. Zigmunds stāsta, ka dzirdējis - mazākais iespējamais atalgojums IT speciālistam ir Ls 350 uz rokas, lielākais - pat vairāk par Ls 5000. «Atkarībā no uzņēmuma, darba svarīguma, grūtuma,» viņš atzīst. Savukārt Gatis teic, ka atalgojums aug līdz ar pieredzi un darba stāžu. «Labs IT speciālists ar iniciatīvu, labām saskarsmes prasmēm un divu gadu pieredzi mēnesī var saņemt Ls 800 uz rokas. Piecos pieredzes gados var tikt līdz Ls 1500.»